Neprijatni simptomi, osim terapijom koju propisuje liječnik, mogu se ublažiti i prirodnim preparatima. Naučite prirodnim putem pobijediti alergije…
Alergije su danas sve češća pojava, ali se isto tako o njima sve više ortkriva i pronalaze rješenja protiv njih.
Ovom prilikom ćemo se osvrnuti na neke ljekovite preparate koji mogu pomoći da se riješite alergije.
Alergija je snažna reakcija na prisutnost faktora koje tijelo doživljava kao potencijalnu opasnost, čak i ako oni to objektivno nisu, i tada imunološki sistem pokreće antitijela sa ciljem da neutralizira “neprijatelja”.
Ambrozija je jednogodišnja korovska biljka, cveta u kasno ljeto i ranu jesen, a proizvodi veliku količinu polena, jednog od najjačih alergena iz zraka. Zbog specifičnog oblika i kemijskog sastava, polenova zrna lako se ‘zalijepe’ za sluzokožu gornjih dišnih putova i kod preosjetljivih osoba izazivaju alergijsku reakciju.
Simptomi – Najčešći simptomi ove alergije jesu kihanje, obilan sekret i začepljenost nosa, gubitak čula mirisa, suženje i crvenilo očiju koje pritom peckaju, svrbe, otečene su i preosjetljive na svjetlost, kao i osjećaj grebanja i suhoće u grlu, te promuklost, otežano disanje, bol u grudima i suhi kašalj. Pored respiratornih tegoba, mogu se razviti i promjene na koži u vidu crvenih pečata i svraba, kao i problemi sa probavom praćeni povraćanjem i dijarejom. U težim slučajevima udisanje polena ambrozije može izazvati astmatični napad.
>> Kalendar peludne alergije
Dijagnoza – Dijagnoza polenske alergije postavlja se na osnovu opisa simptoma koji se javljaju tijekom sezone, nakon čega slijede klinički pregled, ispitivanja plućnih funkcija, kao i standardna laboratorijska analiza, a ona uključuje utvrđivanje prisutnosti antitijela specifičnih za određeni alergen. Međutim, najčešća dijagnostička metoda jeste alergotest koji daje najpreciznije podatke.
Liječenje alergije može biti jako zahtjevno i temeljito, pa se potrudite i dajte sve od sebe…
U olakšavanju tegoba i sprečavanju težih manifestacija alergije najbolja je kombinacija preventivnih mjera i lijekova (antihistaminika), ali se u terapijske svrhe mogu koristiti i preparati na bazi polena pomoću kojih se tijelo postepeno “navikava” na alergen. Također, preporučuje se i imunoterapija, postupak za smanjenje preosjetljivosti na određenu supstancu.
Prevencija – Koncentracija polena najjača je u prijepodnevnim satima, pa bi tada trebalo izbjegavati boravak na otvorenom. Također, savjetuje se zatvaranje prozora na kući i automobilu, kao i što češće tuširanje, pranje kose i presvlačenje kako bi se izbjeglo širenje čestica po stanu. Pored toga, preporučuje se i često mijenjanje posteljine i sušenje opranog veša u zatvorenom prostoru jer se polen lako lijepi na mokre tkanine. Šetnja po prirodi dozvoljena je samo nakon kiše, kada je koncentracija polena u zraku smanjna.
>> Naučite što je alergija i zbog čega nastaju alergijske reakcije
Ambroziju ne treba gledati kao štetnu biljku, naprotiv odlična je kao lijek za srce.
Malo je poznato da se ambrozija može koristiti kao lijek, naravno, pod uvjetom da osoba nije alergična na njen polen. Čaj od ove biljke naročito se preporučuje ljudima koji su pretrpjeli srčani udar. Priprema se veoma jednostavno: Žlicu suhe biljke preliti sa 2 dl ključale vode i ostaviti da odstoji pola sata. Piti dva tri puta dnevno.
Biljne terapije protiv alergije
Kopriva se pokazala kao sjajan lijek protiv alergija, jer jača imunitet, a najbolje djelovanje ima njen korijen. Evo recepta za smjesu koja na duže vrijeme oslobađa od alergijskih tegoba: Pola kilograma svježe ubrane kopri ve samljeti u mašini za meso i pomiješati sa 200 g meda.
Mješavinu presuti u teglu i ostaviti da odstoji u frižideru desetak dana, uz povremeno miješanje. Svakog jutra na prazan želudac uzimati po žličicu smjese.
Ulje crnog kima ublažava simptome alergija i olakšava disanje, a sprečava i razvoj sekundarnih bakterijskih infekcija, čestih pratilaca alergije. Piti od 20 do 30 kapi tri puta dnevno, nakon obroka, što važi i za djecu i za odrasle.
Čaj od žalfije je dobar protiv alergije. Žlicu žalfije preliti sa 2 – 3 dl ključale vode pa ostaviti da odstoji preko noći. Sutradan procijediti čaj i koristiti ga za ispiranje sluzokože nosa i usta. Po potrebi, mogu se tretirati i oči, kao i cijelo lice i tijelo.
Sok od celera. Iscijediti bistar sok od svježeg lišća i korijena celera, sipati u teglu i dodati podjednaku količinu meda. Dobro promiješati i držati u frižideru tjedan dana. Piti tri puta dnevno po jednu žlicu pola sata prije jela.