Svima nam je poznato da su marketinške aktivnosti kozmetičke industrije često okrenute upravo njihovoj -tinejdžerskoj- “nečistoj” koži. Stotine i stotine preparata osmišljeno je da im pomogne u rješavanju prištića, a ti preparati, ako se ne radi o pravoj prirodnoj kozmetici, sadrže agresivna sredstva, isušuju kožu i izazivaju alergijske reakcije.
Savjeti za vas i vaše tinejdžere, da se efikasno bore protiv prištića.
Piše: Andrea Šitum
Nedavno sam na poklon dobila testere kozmetičke linije namijenjene mladima i po principu “poklonjenom se u zube ne gleda” odnijela je doma, gdje ih je odmah prisvojila moja trinaestogodišnja tinejdžerica. “Mama, peče me”, javila se tri minute nakon nanošenja tonika, sva crvena u licu. Sanirale smo štetu nježnim mlijekom za lice, tonikom od lavande i njemačke kamilice s alojom i kremicom s nevenom pa se burna reakcija kože brzo smirila. Baš zbog te male nezgode, mame i tate, današnja kolumna nije posvećena vašim tinejdžerima nego vama. Znam da naši klinci u ovoj dobi vole misliti kako su veliki i dovoljno zreli da sami odluče, ali i to da će nakon svake reklame zaključiti da im upravo TO treba. Međutim, briga za njihovu kožu je zalog za sutra pa pregledajte malo ono što su kao hrčci prikupili u drogerijama, pronjuškajte sastave kozmetike i makeupa koje koriste i – najvažnije – pratite što im se događa s licem. Jer trebate znati da se akne i pristići ne rješavaju izvana. Moraju se rješavati promjenom prehrane, uključivanjem nekih dodataka prehrani, a ljekovite biljke poput velikog čička i maćuhice očistit će organizam iznutra i pripremiti ga za pripravke izvana koji bi trebali biti što blaži i polako isušivati prištiće te regulirati masnoću kože.
I za kraj, evo jedne recepture za prvu pomoć: u bočicu od 10 ml ulijte 2 ml tamanu ulja, 40 kapi eteričnog ulja čajevca, 20 kapi eteričnog ulja širokolisne lavande i 20 kapi eteričnog ulja palmarose te nadopunite bočicu uljem lješnjaka do 10 ml. Nekoliko kapi ove mješavine ide direktno na prištić, nikako na cijelo lice.