Biljka je jako ljekovita a poznata je pod raznim imenima poput benedikta, biskupova brada, božja plahtica, divlji jeruzalem, papino zelje, sveta sikavica, šikalina ili šikalina žuta. Kako se koristi u narodnoj medicini?
U srednjem vijeku upotrebljavana je za liječenje velikog broja bolesti, naročito želuca i bolesti srca.
Martin Luther uspješno je rabio plodove kod bolova slezene. Kažu da je jaka biljna gorčina zapravo pravi prirodni lijek, lijek za sve bolesti. Tako i čaj od osušenih cvjetnih glavica i listova blaženog čkalja svojom gorčinom podsjeća na to staro pučko pravilo.
Još malo o ovoj izrazito ljekovitoj biljci…
Žvakanje plodova blaženog čkalja – Uistinu se blaženi čkalj (benedikta) rabi za liječenje mnogih bolesti, ali je suština liječenja jačanje cijelog organizma. On potiče metabolizam te pridonosi boljoj izmijeni tvari, kao i odstranjivanju štetnih tvari iz organizma, detoksikaciji, a u prvom redu želuca. Blaženi čkalj djeluje blagotvorno na želudac tako što jača želudac, potiče na rad, jača apetit, regulira izlučivanje želučanog soka, gastritis, pomaže kod dispepsije, prehlađenog želuca, katara, čira na želucu i na dvanaesniku, hipoaciditeta.
Rabi se za liječenje grozničavih bolesti, bolesti krvi, pa tako možemo reći da blaženi čkalj čisti i jača krv, liječi slabokrvnost, anemiju, povišene masnoće od kolesterola do triglicerida i zaustavlja krvarenje.
Također, biljka liječi mnoge bolesti srca. Koristi se za jačanje srca, kod aritmije, srčane astme te kod pritisaka na ošit.
Dobra je i kod bolesti dišnih organa i putova (astme, katara pluća, bronha i dišnih putova, upale grla i ždrijela, upale pluća, kašlja).
Blaženi čkalj liječi kožne bolesti (ospice, akne, čireve, osipe, opekotine, rane, ubode i ugrize otrovnih životinja i insekta).
Blaženi čkalj koriste i kod liječenja ženskih bolesti kao što su izostala mjesečnica, menstrualni grčevi, PMS, upala maternice, grčeva maternice, bolova maternice, bolnih mjesečnica.
Dobar je protiv vrtoglavice, glavobolje, bolesti crijeva (katara, parazita i nametnika, tegobe kod pražnjenja crijeva, hemoroida, nadimanja, raznih infekcija, opstipacija, crijevnih grčeva i kolika).
Jako je ljekovit zbog čega se i koristi za liječenje tako velikog broja oboljenja
Blaženi čkalj odnosno benedikta liječi bolesti jetre i žuči (potiče izlučivanje žučnog soka, pročišćava žučne kanale, jača i čisti jetru, žutice), bolesti urinarnog trakta (infekcije), vodenih bolesti (edemi, voda oko srca, hidropsija, ascites, vodene otekline zglobova, pojačava volumen mokraće i mokrenje), reume i gihta (odstranjuje iz organizma mokraćnu kiselinu i ureu), glavobolje, vrtoglavice, škrofuloze, bolesti živaca (histerije, nesanice, slabih živaca, anoreksije, napetosti, neuroza, hipohondrije, melankolije). Plodovi su dobar purgativ i emetik ako ih žvačemo i jedemo. Kod tegoba sa slezenom i podmuklih bolova ispod rebara pije se čaj od plodova blaženog čkalja. Blaženi čkalj dobro se slaže s kičicom, lincurom, metvicom, pelinom, stolisnikom, ivom.
Bakterije i virusi – Znanstvena istraživanja potvrđuju ljekovito djelovanje blaženog čkalja na razne vrste bakterija (E. coli, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Brucella, Streptococcus, Klebsiella, Pseudomonas). Dokazano je antivirusno djelovanje na virus herpesa i influence. Blaženi čkalj ne uzima se kod povraćanja. Jači čaj izaziva povraćanje i to djelovanje rabimo kod raznih trovanja kako bismo izazvali povraćanje, to jest čišćenje želuca. Kod upale bubrega se ne koristi.
Ljekoviti čaj od blaženog čkalja
Koristite: 1 čajnu žličicu bilja i 2 dl vode.
Priprema: Vrućom vodom prelijte bilje, poklopite da odstoji 15 minuta i procijedite.
Uputa za uporabu čaja kao lijeka: Pijete 2-3 šalice čaja na dan.
Vino od blaženog čkalja za liječenje tegoba želuca i otklanjanje sluzi iz pluća
Uzmite 2-4 jušne žlice usitnjenog suhog bilja i 1 litru dobrog bijelog vina.
Priprema: Stavite bilje u bocu i prelijte vinom. Mora odstajati oko 8 dana uz povremeno mućkanje. Procijedite.
Uputa za uporabu: Pijemo 1-3 male čašice prije jela.