Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Savjeti i Trikovi

Što su grinje, koje probleme uzrokuju i kako ih suzbiti bez kemikalija

Što su grinje Alergije na grinje
Foto: Pixabay

Patite li cijele godine od simptoma alergija, uzrok potražite u svojem domu.

Krivac su vjerojatno grinje – oku nevidljiva bića koja obitavaju na madracima, tepisima, zavjesama i tapeciranom namještaju, a koja izazivaju alergijske reakcije te pogoršavaju postojeće respiratorne probleme poput astme.

U nastavku naučite kako se riješiti grinja na prirodan način bez kemikalija i konačno se osloboditi simptoma alergije.

Što su grinje?

Grinje su mikroskopska stvorenja koja spadaju u skupinu pauka, a žive u vašem domu gdje se hrane mrtvom kožom ljudi i kućnih ljubimaca. Dnevna količina kože koja se ljušti s odrasle osobe dovoljna je da nahrani čak milijun grinja.

Najčešće obitavaju u spavaćoj sobi i dnevnom boravku pošto se tamo nalaze krevet i namještaj za sjedenje na kojem provodimo većinu vremena.

Grinje su jedan od najčešćih alergena, a ujedno pogoršavaju postojeće probleme poput ekcema, alergijskog rinitisa i astme.

Koji su simptomi alergije na grinje?

Uobičajeni simptomi alergije na grinje su:

  • kihanje
  • kašljanje
  • šmrcanje
  • začepljen nos
  • svrbež na koži, očima, u ustima i grlu
  • crvene i suzne oči

Nažalost, grinje je nemoguće u potpunosti istrijebiti iz prostora gdje živimo. Međutim, pravilnim i redovitim čišćenjem površina na kojima grinje obitavaju drastično ćete smanjiti ili čak ukloniti sve simptome alergije.

9 načina kako suzbiti grinje bez kemikalija

1.    Čistite barem dva puta tjedno

Prva linija obrane od grinja jest redovito čišćenje kuće ili stana.

Dva puta tjedno vlažnom krpom temeljito uklonite prašinu sa svih površina u svojem domu. Vlažna krpa zaustavlja prašinu i grinje u širenju zrakom, za razliku od suhe koja pokupi samo dio prašine, a ostatak rasprši u zrak.

Usisavajte također dva puta tjedno, a češće žive li u vašem domu kućni ljubimci i velik broj ukućana.

2.    Koristite usisavač s HEPA filterom i parni čistač

Usisavač s HEPA filterom je najučinkovitija vrsta usisavača u borbi protiv grinja jer sprječava čak 99.97% prašine, peludi, plijesni i grinja od povratka u zrak nakon što ih usišete.

Temeljito usišite madrac, tepih i tapecirani namještaj, pritom obavezno nosite masku kako ne biste udahnuli prašinu i grinje raspršene u zraku, a zatim po usisanoj površini prođite parnim čistačem. On će uništiti grinje i jajašca koje usisavač nije uspio ukloniti.

Čistači na paru su prirodna alternativa čišćenju kemikalijama, a koriste vruću paru pod visokim pritiskom kako bi s površina potisnuli prljavštinu, plijesan, grinje i patogene te je dezinficirali.

Budući da se radi o pari visoke temperature, blago vlažna površina nakon čišćenja brzo se osuši. Čišćenje ponavljajte barem jednom mjesečno.

Nažalost, parni čistač ne možete koristiti na svim površinama. Zato se prilikom odluke koji parni čistač kupiti opredijelite za model s nastavkom za čišćenje tepiha i površina prekrivenih tkaninom kako biste se adekvatno naoružali protiv grinja.

3.    Perite posteljinu na visokoj temperaturi

Grinje ne mogu preživjeti na temperaturama iznad 60 °C, a upravo je to razlog zašto su čistači na paru učinkovito oružje protiv grinja.

Zato jednom tjedno posteljinu perite na visokoj temperaturi., a tekstil koji ne možete ubaciti u perilicu rublja čistite parnim čistačem.

4.    Koristite antialergijsku posteljinu

Antialergijska posteljina
Foto: Pixabay

Navlake za madrace, jastuke i prekrivače od posebnog antialergijskog materijala rade barijeru između vas i grinja koje su se nakupile na madracu te sprječavaju da udišete njihov otpad.

Istraživanja su pokazala kako ovaj način obrane smanjuje simptome astme i alergije na grinje.

1.    Uklonite višak tekstila iz doma

Patite li od teških simptoma alergije na grinje koje redovito čišćenje ne ublažuje, smanjite broj površina na kojima se grinje skupljaju.

Uklonite što više tepiha i tepisona iz svojeg doma, a preostale redovito usisavajte i čistite parom. Umjesto kreveta s tapeciranim uzglavljem opredijelite se za drveni te smanjite količinu zavjesa i ukrasnih jastučića.

2.    Koristite dijatomejsku zemlju

Diatomejska zemlja je sitni pijesak dobiven iz sedimentnih stijena nastalih od ostataka sičušnih algi. Ostaci tih stvorenja imaju vrlo oštre rubove bezopasne za ljude, ali smrtonosne za sitne organizme poput grinja.

Kupite dijatomejsku zemlju koja je sigurna za korištenje u kući i oko životinja. Posipajte je po tepihu i madracu, ostavite nekoliko sati, temeljito usišite usisavačem s HEPA filterom i uklonit ćete većinu grinja s te površine.

3.    Smanjite razinu vlage u svojem domu

Grinje obožavaju tople i vlažne prostorije. Boravite li u prostorijama u kojoj razina vlage prelazi 50 %, kupite odvlaživač zraka.

U smanjivanju vlage pomaže i redovito prozračivanje prostorija. U spavaćoj sobi držite toplinu između 18 i 21 °C jer se tada populacija grinja neće odati kontroli, a ovo je ujedno i idealna temperatura za ostvarivanje kvalitetnog sna.

4.    Koristite esencijalna ulja

Umjesto kupljenih sprejeva protiv grinja koji su prepuni kemikalija, okrenite se prirodnoj kombinaciji destilirane vode i eteričnog ulja.

Ulje čajevca dokazano ima antibakterijska, antivirusna i antigljivična svojstva te uz grinje uklanja bakterije, viruse i gljive. Esencijalno ulje eukaliptusa također je provjerena metoda ubijanja grinja.

U boci s raspršivačem pomiješajte dvije šalice destilirane vode i dvije žličice eteričnog ulja, dobro protresite prije uporabe te povremeno raspršite po posteljini i tepisima. Ova mješavina je korisna i za mokro brisanje prašine.

5.    Redovito njegujte kućne ljubimce

Kućni ljubimci opskrbljuju grinje hranom, ali i sami mogu patiti od alergija na grinje.

Češljajte ih na otvorenom kako biste pritom spriječili širenje njihove prhuti i dlaka po svojem domu. Njihovu posteljinu također redovito perite na visokim temperaturama, a ljubimce držite podalje od svojeg kreveta.

Recite zbogom grinjama

Borba protiv grinja bez korištenja kemikalija zahtijeva vrijeme i trud, ali je sigurnija i učinkovitija u suzbijanju ovih malih noćnih mora. Oslonite li se u čišćenju na prirodne alternative poput čistača na paru i esencijalnih ulja, imat ćete čist dom te zdravu i sretnu obitelj koja ne pati od alergija.

Ostavi komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...