Komorač ili koromač? Riječ je o potpuno istoj biljci, a naziv je samo posljedica različitih dijalekata i područja. Također ga zovu slatki kopar, slatki aniš ili skraćeno – morač.
Komorač je višegodišnja samonikla biljka poznata po svojoj jakoj aromi i mirisu, a porijeklom dolazi s Mediterana. U Hrvatskoj se ponajviše uzgaja u priobalju jer mu odgovara topla klima, bez jako niskih temperatura. Osim što se koristi u prehrambene svrhe vrlo se često koristi i u ljekovite i kozmetičke svrhe.
Ova biljka je odavno poznata u medicini, a stari zapisi otkrivaju da su je koristili mnogi drevni narodi, od Grka i Rimljana do Egipćana i Kineza. Njegova je primjena u medicini bila vrlo šarolika, ali se najviše koristio za liječenje probavnih tegoba, pluća i grla. Kao jedna od najstarijih ljekovitih biljaka koromač je bio vrlo rasprostranjen i u širokoj upotrebi.
Vrlo je važno spomenuti da je koromač u rodu s peršinom i celerom što znači da bi ga trebale izbjegavati osobe koje su inače alergične na celer. Celer je vrlo poznati alergen.
Ljekoviti sastojci komorača
Komorač je vrlo hranjiva začinska biljka koja će dati svoj maksimum ako je pripremljen svjež. On je vrlo otporna biljka, a sjemenke koje nastaju u njegovim plodovima su iznimno bogate eteričnim uljima.
Aroma komorača zavisi o tome je li divlji ili pitomi, jer divlji će biti gorak, a pitomi će biti slatkastiji i mnogo sličniji anisu. U kulinarstvu se većinom koristi pitomi.
Kod komorača je ljekovita čitava biljka, od lukovice do stabljike i listova.
Koromač je vrlo hranjiv i bogat vitaminima i mineralima kao što su vitamin A, C, D, E, kalcij, željezo, magnezij, kalij, i mnogi drugi. Smatra ga se vrlo korisnim za žene jer sadrži estrogen pa pozitivno utječe na regulaciju menstruacijskog ciklusa, ublažavanje predmenstrualnih simptoma i na plodnost.
Komorač ima antireumatsko, diuretičko i antiseptičko djelovanje što je prepoznato još u narodnoj medicini kada se komorač koristio za liječenje raznih tegoba.
Ljekovita svojstva komorača koriste se za:
- Liječenje probavnih tegoba kao što su grčevi, nadimanje i bolovi u trbuhu
- Liječenje slabog apetita
- Usklađivanje neredovitog menstrualnog ciklusa
- Ublažavanje simptoma kod reumatskih bolesti
- Liječenje bolesti živčanog sustava
- Izbacivanje viška tekućine iz tijela
- Liječenje anemije
- Poboljšavanje bubrežne funkcije
- Podizanje imuniteta
Kako komorač djeluje na organizam?
Komorač djeluje na mnoge unutarnje organe i sustave ljudskog tijela i bilo bi stvarno šteta ne iskoristiti njegove nutrijente i bogatstvo vitamina i minerala za poboljšanje rada čitavog organizma. Iako ga većina ljudi konzumira zbog njegovog blagotvornog utjecaja na probavu bitno je znati da on djeluje na mnogo više toga u našem tijelu.
1. SRCE
Za zdravlje srca najvredniji sastojci komorača su kalij i vitamini B i C. Ne smijemo zaboraviti niti vlakna i druge nutritivne sastojke koji pozitivno djeluju na krvne žile i smanjuju kolesterol pa će time pomoći zaštiti srce od bolesti.
Komorač je bogat i mnogim mineralima koji snizuju krvni tlak, a tu najvažniju ulogu ima kalij. U tome mu pomažu kalcij i magnezij koji su također odlični za srce.
2. MOZAK
Najvažniji sastojak komorača za mozak je kalij. Kalij je mineral koji je poznat kao mineral koristan za bolje mentalno funkcioniranje, ali neka su istraživanja pokazala da ima veliku ulogu u smanjivanju mogućnosti dobivanja moždanog udara.
3. PROBAVNI SUSTAV
Vlakna kojima je ova aromatična biljka bogata vrlo su korisna za probavni sustav i održavaju ga uredim. Ona sprječavaju konstipaciju, a jedna od najvažnijih primjena komorača kod probave je smanjivanje nadutosti i grčeva, što je vrlo česti problem modernog čovjeka čija je prehrana neuredna, a često i neredovita.
4. KOŽA
Još jedan vitamin kojim je komorač bogat je vitamin C. Riječ je o vitaminu kojeg obožava naš imunološki sustav, ali i koža. Vitamin C ju čini sjajnom i zdravijom štiteći je od loših vanjskih utjecaja kao što su sunčeve zrake i prljave čestice iz zraka koje oštećuju površinu lica.
5. OČI
Redovnom konzumacijom komorača dolazi do smanjivanja mogućnosti stvaranja katarakte, a čaj od ove biljke se vrlo često koristi za izradu obloga kod raznih upala oka i iritacija. Tretiranje očiju komoračem jedan je od najstarijih načina upotrebe ove biljke.
Najbolji način za konzumaciju komorača
Svi se dijelovi komorača mogu koristiti za jelo, a vrlo često se koristi i u pripremi pića. Listovi i korijen komorača se koriste u kulinarstvu, većinom za salate, juhe ili umake. Svi dijelovi biljke se mogu koristiti za izradu ljekovitog čaja, ovisno što vam je pri ruci i što više volite.
Čaj od komorača je poznat po svojim ljekovitim svojstvima i istovremenom blagotvornom djelovanju na mnoge organe i tjelesne funkcije.
Čaj je odlično rješenje za mnoge probleme: probavne smetnje, eliminaciju raznih toksina iz organizma, zadržavanju vode, jačanju imuniteta, smirivanje upala desni i grla pa i kao pomoć kod lošeg zadaha.
Čaj se može raditi iz bilo kojeg dijela komorača: sjemenki, listova ili gomolja. Oni se ne miješaju i svaki se priprema na svoj način.
Čaj od sjemenki komorača: za jednu šalicu potrebno je izgnječiti jednu malu žličicu sjemenki i preliti je s 2 decilitra vode. Pustiti da odstoji pola sata.
Čaj od lišća komorača: za čaj od lišća je potrebno svježe lišće komorača koje treba oprati i usitniti te također preliti s 2 dl vode. Pustiti da odstoji najmanje 20 minuta.
Čaj od gomolja komorača: za ovaj čaj je potrebno očistiti gomolj, narezati ga i preliti ga s 2 dl vruće vode. Pustiti da odstoji pola sata.
Bez obzira koju vrsta čaja ste izabrali morate obratiti pozornost na sljedeće:
- Čaj ne smije biti zaslađen
- Čaj se mora konzumirati nakon obroka
- Dozvoljene su najviše tri šalice čaja dnevno
- Trudnice i bolesne osobe bi se trebale posavjetovati s liječnikom
Recepti s komoračem
Salata od komorača, kruške i svježih krastavaca
Za pripremu ove salate treba vam samo 30 minuta, pola kilograma krastavaca, 1 glavica komorača, 1 kruška, šalica plodova šipka i začini (sol, papar, jabučni ocat i limun).
Sastojke za salatu treba pripremiti dan ranije. Krastavce oguliti i narezati na kocke. Lišće sitno nasjeckati. Narezati komorač i staviti ga u posudu s vodom u koju ste dodali sok od limuna. Sve ostaviti poklopljeno u hladnjaku preko noći.
Sljedeći dan sve povezati i dodati šipak te začiniti jabučnim octom, solju i paprom.
Svinjski odresci s koromačem i kupusom
Još jedan jednostavan recept za jelo s komoračem je i svinjetina s komoračem. Glavni sastojci su 4 tanka svinjska odreska, pola glavice svježeg kupusa i slanina.
Kupus narežite i pomiješajte s preprženim komadićima slanine i tanko narezanim komoračem. Dodajte 2 žlice soja sosa, 1 žlicu meda, 1 malu žlicu mljevenog kumina, sol i papar po želji pa sve stavite u pećnicu na nisku temperaturu.
Prepržite svinjetinu na ulju pa dodajte na kupus, pospite timijanom i vratite u pećnicu na pola sata na temperaturu od 200 C. Poklopite, ali nakon pola sata maknite poklopac i pecite još 15 minuta.
Pečeni komorač s parmezanom
Ovo vrlo jednostavno toplo predjelo iziskuje jako malo vašeg vremena, a vrlo je zahvalno. Potrebne su dvije glavice komorača, 40 gr parmezana ili sličnog tvrdog sira, sol, papar i maslinovo ulje.
Na tepsiju staviti papir za pečenje i na njega naslagati kolutove komorača. Jedan komorač se obično može razrezati na 4 koluta.
Posoliti ih i popapriti te poprskati maslinovim uljem. Staviti peći u pećnicu na otprilike petnaest minuta nakon čega ih treba izvaditi iz pećnice i posipati parmezanom ili nekim drugim sirom kojeg ste odabrali. Vratiti u pećnicu sve dok komorač u potpunost ine omekša, a sir ne dobije krasnu zlaćanu boju.