Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Zdravlje i ljepota

Grlobolja: Bolovi u grlu, prevencija i liječenje

inhalacija
Inhalacija

Grlobolja je uobičajeni problem s kojim svaki čovjek ima iskustvo posebice za vrijeme prehlada,upala i gripa. Česti uzroci same grlobolje su virusi.

Kako dolazi do grlobolje?

Prehlada – infekcija izazvana virusom najčešći je uzrok bolova u grlu. Među prvim simptomima je nadraženost grla i začepljenost nosa, kao i kašalj. Neki virusi imaju funkciju napadanja grla te stvaraju mala oštećenja na sluznici grla. Zbog toga dolazi do bolova u grlu.

Bakterijska infekcija – nije praćena kihanjem niti kašljanjem ali izaziva loš zadah, povišenu temperaturu i natečenost limfnih čvorova u vratu.

Gripa – u ovom slučaju kašalj može izazvati bol u grlu radi nadraživanja. Gripa je popraćena temperaturom, umorom i bolovima u cijelom tijelu.

Mononukleoza – prenosi se slinom i jedan od najčešćih simptoma je bol u grlu koja je popraćena visokom temperaturom i vratne žlijezde su otečene. Simptomi mogu trajati mjesecima zato savjetujemo ako bilo što primijetite da se javite svom liječniku.

Laringofaringealni  refluks – poznat je pod nazivom tihi refluks jer ne uzrokuje žgaravicu poput gastrofaringealnog refluksa. U ovom slučaju želučana kiselina se vraća u grlo kroz jednjak i nadražuje osjetljivo tkivo grla uzrokujući kašalj i bolove u grlu.

Suh zrak – može nadražiti grlo kod osoba koje su sklone disati na usta. Nos u ovom slučaju djeluje kao ovlaživač jer vlaži zrak prije nego što dospije u pluća. Problem se može riješiti konzumiranjem velike količine tekućine jer će tekućina navlažiti grlo.

Tumor grla – trajna bol u grlu, promuklost i otežano gutanje hrane i sline, gubitak težine, otežano disanje i iskašljavanje krvi.

Prenaprezanje mišića – bol u grlu koja se javlja kao posljedica promuklosti zbog trošenja glasnica.

Bolovi u grlu

Razlika između bakterijske i virusne grlobolje

Kod virusne infekcije simptomi nastaju postupno, dok kod bakterijske infekcije simptomi nastaju vrlo naglo i brzo. Povišena tjelesna temperatura je još jedan simptom bakterijske infekcije. Bakterijska infekcija uzrokuje izrazito crvenilo i otečenost ždrijela. Osim toga, simptomi kod bakterijske infekcije su mnogo izraženiji nego kod virusne infekcije.

Virusne infekcije vrlo često uzrokuju simptome poput kašlja, promuklosti, konjuktivitisa i hunjavice.

Prevencija

Ako znamo da su virusne i bakterijske klice zarazne, onda lako možemo zaključiti da je higijena najbolje sredstvo prevencije.
Nekoliko savjeta za sve vas: Svakodnevno, par puta na dan (prije jela, nakon kihanja i kašljanja) operite ruke. Izbjegavajte dijeljenje hrane, čaša ili pribora za jelo. Ako niste u mogućnosti oprati ruke (na putu ste isl…) onda koristite antiseptičke gelove za suho pranje ruku. Dezinficirajte kućanske aparate koji se često dodiruju (telefon, kvake, računalo), izbjegavajte kontakte s bolesnim osobama, izbjegavajte pušenje i zadimljene prostorije, a one u kojima boravite, redovno ovlažujte.

Liječenje grlobolje

Kada je riječ o bakterijskoj infekciji grla, liječnik mora propisati potrebne antibiotike određene na temelju brisa grla.

Kod virusne infekcije si u pravilu možemo sami pomoći ako konzumiramo dosta tekućine radi sprječavanja dehidracije i održavanja vlažnosti grla. Osim toga, možemo si pomoći korištenjem pastila za grlo ali isto tako možemo si pomoći prirodnim sastojcima.

Prirodna rješenja

Ako niste otišli liječniku, a želite sami liječiti grlobolju onda pokušajte sa nekom od spomenutih prirodnih metoda. Grlobolju često možemo liječiti kod kuće, no ukoliko ne vidite poboljšanje, ili se problem povećao svakako vam savjetujemo da posjetite liječnika.

Čaj od kajenskog papra

U lončić s vodom potrebno je dodati čaj od limuna i čaj od mente u kombinaciji s sokom od limuna, žličicom meda i malo kajenskog papra. Sve dobro promiješajte i pijte dok je toplo.

Narodni recept protiv grlobolje

U 250 ml vode dodati 2 žličice meda te držati na vatri dok se med ne otopi u potpunosti. Nakon toga dodati malo limunova soka i vaš napitak je spreman.

Grgljanje slane vode

U 250 ml tople vode dodajte jednu žličicu soli te miješajte dok se sol potpuno ne rastopi. Ponavljajte to najmanje pet puta dnevno dok simptomi grlobolje ne nestanu. Grgljanje fiziološkom otopinom smanjit će simptome bolnog grla i pomoći kod izbacivanja virusa iz organizma.

Inhalacija

Inhaliranje

Zakuhajte tri šalice tople vode i uronite vrećicu čaja od limuna, kamilice i malo svježeg đumbira. Ostavite pet minuta da se ohladi. Rukom isprobajte paru da ne bude previše vruća i prelijte tekućinu u veću zdjelu ili posudu za inhaliranje.
Uzmite čisti ručnik i prebacite ga preko glave. Nagnite se, prekriveni ručnikom, nad posudu i udišite paru kroz usta i nos pet do deset minuta. Grlobolja će tako biti ublažena zbog čega ćete lakše zaspati.

Oblog od kamilice

Napravite čaj od suhih cvjetova kamilice i dok je još vruć uronite u njega čisti ručnik. Kada se čaj malo ohladi dobro iscijedite ručnik, zarolajte ga po dužini i zamotajte oko vrata. Kada se oblog ohladi ponovno zagrijte čaj i ponovite postupak.

Vitamin C

Uzmite vitamin C. Bilo da je vaša grlobolja uzrokovana prehladom, gripom ili gnojnom upalom, ovaj vitamin pomoći će ojačati imunološki sustav i poboljšati borbu s infekcijom.

Čaj od kadulje

Osušenu kadulju možete nabaviti u ljekarni. Umočite ju u vruću vodu i nakon par minuta izvadite. Tekućina koja ostaje zelenkaste je boje. Bit će vam dosta 1 dL. Čaj od kadulje se ne pije. On se grglja. Grgljanjem ćete isprati usta i grlo bez da progutate tekućinu.

Propolis

Propolis ima izraženo antibiotsko djelovanje. Najefikasnije u borbi protiv grlobolje je da se propolis nanosi direktno na sluznicu grla. Sprej s propolisom može se nabaviti u ljekarni.

Popularno

Marketing Alternativa

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...