Mango je kod nas još uvijek slabije poznata voćka, no trebate znati da je riječ o jednoj od najranije kultiviranih voćki, koja se uzgaja u Indiji više od pet milenija. Mango nije dobro poznata voćka, kao na primjer neki citrusi, ili jabuke isl… Koristimo priliku da malo bolje predstavimo ovaj plod.
U Indiji danas raste najmanje 500 vrsta manga.
Mango voćka: Plod
Plod ove biljke može biti okrugao, elipsast ili duguljast, a boja varira od zelene do žuto i narančaste. Prilikom kupnje ploda ove biljke, birajte neoštećene, čvrste plodove. Ako mislite da plodovi još nisu dovoljno zreli, jednostavno ih ostavite tri do pet dana i oni će dozreti na sobnoj temperaturi, a ukoliko ih stavite u frižider, mogu se čuvati i do tjedan dana.
Plod manga može se jesti zreo, ali ga koriste i zelenog, uz dodatak vinskog octa, soja-sosa, soli i bibera. Također, mango se može i zamrznuti, u kriškama ili kao pire. Ako se odlučite za pire od manga uradite sljedeće: voćku oljuštite, izvadite veliku sjemenku, pa ga usitnite u mikseru. Nakon toga, dobivenu kašu stavite u posudu za led, a kockice kasnije premjestite u plastičnu vrećicu. Možete ga zamrznuti i direktno u vrećici ili kutiji.
Čuvanje manga u zamrzivaču
Ukoliko pak zamrzavate kriške manga, preporučujemo vam da ih stavite u vrećicu, ne dodajući šećer ili vodu, te ih pažljivo zatvorite. U takvom stanju, tako zapakiran i zamrznut plod manga može da se čuva oko godinu dana. Što se tiče sastava, u 100 grama ploda manga ima 255 kJ, odnosno 60 kcal, 84% vode, gram vlakana i 15 grama šećera. Vitamina A u jednom plodu ima 210 mikrograma, vitamina C 53 mikrograma, vitamina B1 – 0,05, B2 – 0,06, a B6 – 0,13 mikrograma i mikrogram vitamina E.
Od mineralnih soli u mangu najviše ima kalija – 221 miligram, mangana – 18, kalcija i fosfora po deset, natrija tri, dušika 0,4, željeza 0,8, bakra 0,12 i cinka 0,3 miligrama.
Zbog specifičnog okusa i mirisa te sastojaka izvrsnih za zdravlje i ljepotu, mango se ubraja u kategoriju super hrane. Ovu tropsku biljku nazivaju kraljem voća. Mango potječe iz Azije, a danas se uzgaja na gotovo svim kontinentima.
Mango u sebi ne sadrži masti niti kolesterol. On je bogat vlaknima, vitaminima i mineralima, a sadrži vrlo malo kalorija, što znači da je dobar za dijetalnu prehranu. Mango u sebi sadrži i flavonoid polifenol koji ima svojstva antioksidansa, a štiti od raka dojke i debelog crijeva. Niskokalorična prehrana koja uključuje mango pomaže u sprečavanju pretilosti. Također, takva prehrana smanjuje rizik za nastanak dijabetesa tipa 2, rak i kardiovaskularnih bolesti.
Mango možete jesti svjež ili ga dodati u voćnu salatu. Također, od manga možete napraviti ukusni i osvježavajući sok. Ovaj sok pomiješan s mlijekom daje izvrstan shake, a ovo voće koristi se u pripremi pekmeza, sladoleda i slatkiša.
Mango se koristi kao sastojak u različitim jelima, u kuhinjama svijeta, pošto kod nas još uvijek prolazi kao slabo poznat plod.
Izvor vitamina
Mango je izvrstan izvor vitamina A i C, kalija i beta karotena, koji njeguju kožu, a često se koristi u njezi kože zahvaćene aknama. Osim njege problematične kože, mango je dobar sastojak za domaći piling, masku i balzam za kosu. Pomaže u obnavljanju stanica kože te čini kožu elastičnom i mladolikom.
Mango hidratizira kožu te sprječava nastanak bora i štiti je od oštećenja izazvanih izlaganjem sunčevim zrakama.