Origano se u kuhinji koristi već dugo vremena, a najpoznatija primjena je na popularnom jelu – kao začin pizze. Koriste se listovi za kuhanje, a ima svojstva koja jačaju organizam i imaju stimulirajući učinak.
Tko još nije čuo za origano, ali prvenstveno kao začinsku biljku.
Ipak, origano ima jaka ljekovita svojstva pa ćemo opisati za što sve može poslužiti ova ljekovita biljka.
Omiljena je u narodu kao čaj i lijek za jačanje, za liječenje bolesti organa za probavu i disanje, a izvana se upotrebljava protiv raznih upala na koži i sluznici.
Etarsko ulje od vranilovke, odnosno od origana sadrži oko 50% timola, zbog čega ima veoma izražena antibakterijska svojstva. Na taj način se može i objasniti stoljetna upotreba i ogromno povjerenje u ljekovitu moć ove biljke u nekim našim krajevima.
Nazivaju je vranilovkom zato što je do otkrića sintetskih boja upotrebljavana za crno bojenje vune.
U kuhinji – Egzotično jelo s origanom kao glavnim začinom spravlja se od ribe sabljarke s umakom salmorigliom. Potrebno je 4 fileta ribe sabljarke i 150 grama mesa te ribe, crveni luk, mozzarella, krušne mrvice, maslinovo ulje, malo vina Marsala, bosiljak, timijan, sol, te umak salmoriglio koji se dobiva miješanjem 250 grama maslinovog ulja s 2 limuna, toplom vodom i origanom. Luk i nasjeckanu ribu pržimo na ulju te dodajemo vino Marsalu. Posolimo, i dodamo žlicu krušnih mrvica. Na svaki filet ribe stavi se napravljena smjesa, dodaje mozzarella, bosiljak, timijan i papar. Od ribljih fileta naprave se mali valjušci koji se pričvrste čačkalicama. Potom se 15 minuta prži na roštilju i doda umak salmoriglio.
Ljepota i zdravlje – Origano se može koristiti za pripremanje meda, a za vanjsku upotrebu se koristi kao dezinfekcijsko svojstvo. Inhalacijom se pročišćava nos, ubažuje zatvor, osjećaj težine u glavi i neuralgije. Svježi sok od origana stavlja se na komad vate te prislanja na zub kako bi se smanjili bolivi uzrokovani zuboboljom.