Ugljikohidrati izvršavaju mnoge važne uloge u živim organizmima.
Polisaharidi služe kao spremišta energije poput škroba i glikogena i strukturalne komponente kao što su celuloza u biljaka i hitin u člankonožaca.
Riboza, monosaharid s pet ugljikovih atoma, važna je komponenta koenzima gdje možemo spomenuti ATP-a, FAD-a i NAD-a i kralježnica genetičke molekule poznate kao RNA.
Srodna deoksiriboza je jedna od komponenata DNA. Saharidi i njihovi derivati uključuju mnogo ostalih važnih biomolekula koje igraju ključne uloge u imunološkom sustavu, fertilizaciji, sprječavanju patogeneze, zgrušavanju krvi i razvoju.
U nastavku pročitajte manje stručne terminologije, i par savjeta koje ugljikohidrate trebate izbjegavati.
Odlučili ste iz prehrane izbaciti bijeli kruh, no jeste li sigurni da ste time svoj organizam lišili svih ugljikohidrata kojima su u preradi oduzeta hranjiva svojstva? Naime, osim bijelog kruha postoje i neke druge namirnice koje sadrže vrlo malo ili nimalo nutricionističke vrijednosti.
Provjerite ima li u vašoj kuhinji ‘uljeza’ čija porcija sadrži i više od preporučene dnevne količine ugljikohidrata važnih za opskrbljivanje tijela energijom.
Kava s puno šećera, šlagom i čokoladom – U kavi s raznim slatkim dodacima može se skupiti i do 400 kalorija, i tako ovaj napitak može činiti cijeli jedan obrok ili vrlo izdašan desert! Nadalje, može sadržavati količinu ugljikohidrata poput velike porcije tjestenine: 60 do 80 grama.
Voćni shakeovi – Ne možete li početi dan bez shakea ili frapea držite se količine od najviše dva decilitra koja sadrži oko dvadeset grama ugljikohidrata.
U pet decilitra istog napitka može se skupiti i do 75 grama ugljikohidrata i 65 grama šećera.
Krekeri sa sirom – Ne sadrže astronomsku količinu ugljikohidrata, ali vrlo su loši jer nemaju nijednu drugu hranjivu tvar.
Puni su aditiva, kemikalija i umjetnih boja, a mogu sadržavati i kukuruzni sirup krcat fruktozom. Nemojte da vas zavara organska verzija – možda ima manje umjetnih sastojaka, ali prerađeno brašno i punomasni sir ni ovdje nećete izbjeći.
Muffini – Omiljena jutarnja poslastica može sadržavati čak 64 grama ugljikohidrata i više od trideset grama šećera.
Ako je napravljen od prerađenog brašna, šećera i maslaca ne razlikuje se od komada torte. Stoga se držite manjih muffina, mase otprilike pedeset grama i ako je moguće kupujte one od cjelovitog zrnja.
Voćni jogurt – Običan jogurt odličan je izbor za užinu prije vježbanja i kasno navečer, ali onaj s komadima voća druga je priča.
Jedna porcija običnog jogurta sadrži između 12 i 15 grama ugljikohidrata, a onaj s voćem može sadržavati i do trideset, od čega je polovica prerađenih ugljikohidrata koji brzo izgaraju. Puno zdravija varijanta je da uz običan jogurt grickate svježe voće, prenosi zadovoljna.dnevnik.hr .