Šarena salata je zimnica koja će našem organizmu podariti vitamine i minerale, kojih inače nema mnogo u redovnoj prehrani tog doba godine, jer smo u deficitu sa svježim voćem i povrćem. Salata se pravi u Jesen, baš kao i druge zimnice. Naučite kako se pravi šarena salata, pa si pripremite par staklenki za hladne dane.
U nastavku ćemo napisati recept za šarenu salatu, koji je lako pratiti, a zimnica koju će te dobiti je korisna i nadasve jako ukusna. Mnogi od vas već imaju negdje zapisan recept za šarenu salatu. Ovdje ste došli, tek tako, da se podsjetite, a za one koji ga nemaju – recept slijedi u nastavku.
Šarena salata je odlična zimnica, baš kao turšija, ili neko kiselo povrće koje ste naučili spremiti. S ovom salatom nećete pogriješiti, jer prija uz svako jelo. Čak su i sastojci za šarenu salatu skoro pa isti, kao oni za pripremu turšije. Razlika je u pripremi, pa da nastavimo s receptom.
Recept za (zimnicu) šarenu salatu
Za pripremu šarene salate trebat će vam sljedeći sastojci:
• 1 kg krastavčića
• 1 kg mrkve
• 1/2 kg zelenog paradajza
• 1/2 kg zelenih paprika
• 1 kg karfiola
• 1 kg kupusa
• 750 ml alkoholnog octa
• 250 grama šećera
• 150 grama soli
• 250 ml vode
• 1/2 litre ulja
• 1 vrećica bibera u zrnu
Kako pripremiti šarenu salatu?
Za pripremu šarene salate slijedite naše kratke upute: Prvo je potrebno da dobro operete kroz mlaz hladne vode krastavčiće, paradajz i paprike. Očistite povrće; paprike od sjemenki, krastavčiće od vrhova, te ogulite mrkvu. Nakon toga, mrkvu nasijecite na tanke kolutiće, pa u veći lonac na dno posložite kolutiće mrkve.
Na kolutiće mrkve posložite isjeckane kolutiće krastavčića, vodoravno, baš kao i mrkvu. Nakon toga sitno narežite papriku i paradajz, te ih posložite u lonac. Očistite karfiol, i od njega uzmite sitne cvjetove, a odstranite stabljiku. Karfiol složite u lončić na ostalo povrće, i na kraju na sve to sitno naribajte kupus.
U drugi lonac natočite ocat, vodu, šećer, sol, ulje i biber. Stavite lonac na kolo i pustite na laganoj temperaturi da se sastojci kuhaju. Kada je sadržaj u loncu proključao, pretočite ga (dok je još vruć) u lončić s naslaganim povrćem. Na lončić s povrćem stavite poklopac i pustite da stoji 15 minuta.
Nakon toga pretočite tekućinu u prvi lonac, i opet pustite da proključa. Važno je da povrće ostane u prvom lončiću. Kada je tekućina proključala, po drugi put njome zalijte povrće i poklopite na 15 minuta. Ovaj postupak ponovite i treći put, s tim da lončić s povrćem i proključalom tekućinom poklopite i pustite da stoji preko noći.
Sljedeće jutro, sadržajem iz lonca punite već pripremljene staklenke. Svaku staklenku koju napunite povrćem zalijte marinadom (tekućinom), pazeći pri tome da povrće bude dobro uronjeno. Staklenke nemojte zatvoriti odmah. Pustite ih da odstoje, barem dok sve ne završite, da biste se uvjerili da je svaka dobro napunjena i da u svakoj ima dovoljno tekućine koja čuva povrće da se ne pokvari.
Spremite zimnicu za kasnije
Kada ste sve napunili i dodatno provjerili, zatvorili staklenke, spremite ih na tamno i hladno mjesto, kao i ostalu zimnicu. Već sutradan je šarena salata spremna za konzumiranje. Uživajte u zdravoj i ukusnoj zimnici. Dobar tek!
NAPOMENA: Slike korištene u ovom tekstu ne prikazuju šarenu salatu, već se radi o ilustraciji zimnice i pripreme sličnih salata.