Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Zdravlje i ljepota

Upala krajnika: Simptomi i liječenje bolesti

Upaljeni krajnici
Foto: Pixabay / Upaljeni krajnici

Upala krajnika se medicinski naziva angina ili tonzilitis. Krajnici su zapravo limfne žlijezde koje se nalaze i s lijeve i s desne strane grla, iza i iznad jezika. Upaljeni krajnici utječu na imunološki sustav. Upala krajnika pojavljuje se kao bolna ili gnojna upala grla uzrokovana djelovanjem bakterijske ili virusne infekcije. Kada dođe do upale krajnika, mandule trenutno nisu više sposobne obavljati svoju obrambenu ulogu protiv raznih mikroorganizama te mandule postaju samo žarište upale.

Simptomi

Akutna upala krajnika

  • Bol pri gutanju
  • Povraćanje
  • Osip
  • Bolovi u prsima
  • Glavobolja
  • Povišena tjelesna temperatura
  • Jaki bolovi u grlu
  • Natečene limfne žlijezde grla
  • Crveno i upaljeno grlo

Kronična upala krajnika

  • Osjećaj iscrpljenosti i slabosti
  • Bolno gutanje
  • Naslage na krajnicima
  • Neugodan zadah i loš okus u usnoj šupljini

Kronična upala krajnika smatra se lakšim oblikom upale od akutne upale krajnika.

Ostali simptomi: Na zaraženim krajnicima ili mandulama može se primijetiti tanak sloj sluzi svijetle boje (obično bijele).

Treći krajnik

Limfno tkivo koje nama nije vidljivo, nalazi se na stražnjoj stjenci  grla, iza nosnih šupljina. Treći krajnik nema ništa drugačiju ulogu od ostala dva koja se nalaze s obje strane grla. No međutim, ako dođe do upale i trećeg krajnika može doći do pojavljivanja smetnji kod disanja te vrlo često dolazi do akutne upale uha zbog disfunkcije Eustahijeve tube.

Upala krajnika

Smetnje pri disanju ukoliko nastanu mogu uzrokovati kroničnu upalu sinusa te bronhitis. Isto tako smetnje pri disanju mogu uzrokovati hrkanje za vrijeme kada spavate.

Simptomi upaljene treće mandule:

  • Hrkanje
  • Nemogućnost disanja kroz nos
  • Kašalj
  • Oslabljen sluh zbog disfunkcije Eustahijeve tube
  • Glavobolja
  • Iscjedak iz nosa

Dijagnoza upale krajnika

Liječnici obično dijagnosticiraju upalu krajnika samo na osnovi fizikalnog pregleda tj opipavanja linfnih žlijezda, osim toga liječnici obave pretragu kulture brisa grla da točno utvrde o čemu se radi. Tijekom pregleda, vjerojatno na samom početku pregleda, liječnik će kao instrument kojim će utvrditi stanje pacijenta koristiti spatulu za jezik kojom će lagano jezik pritisnuti prema dolje da bi imao čist pogled na grlo i utvrdi postoji li crvenilo i gnoj na krajnicima. Nakon toga liječnik će medicinskim štapićem proći po stražnjoj strani grla u svrhu utvrđivanja prisutnosti bakterija. Uzorak na štapiću se zatim šalje na analizu u medicinski laboratorij. Kada se dobe rezultati analize, oni se natrag šalju liječniku te on na temelju tih nalaza određuje način liječenja.

Liječenje lijekovima

Upale krajnika koje su uzrokovane bakterijskim infekcijama liječe se vrlo često antibioticima (često penicilinom). Penicilin u ulozi antibiotika se unosi u organizam oralnom ili venskom primjenom.

Upale krajnika uzrokovane virusnim infekcijama liječe se na način da se provode mjere koje smanjuju i olakšavaju simptome.

Prirodno liječenje

S upalom krajnika se također možemo boriti pomoću narodnih lijekova koristeći razne biljke i sjemenke.

Donosimo vam par narodnih recepata i nadamo se da će vam pomoći!

  1. 80 gr samljevenih sjemenki kima (kimel, obični kim, lat.Carum carvi) preliti s 200 ml vode i kuhati 15 minuta. Dobit ćete gustu rastezljivu masu, koja sliči na talog kave. Procijedite i dodajte 50 ml vode pa ponovo dovedite do ključanja. Skinite s vatre i dodajte 1 žlicu konjaka (ili vinjaka).
  2. Čaj od ivanjskog cvijeća.
  3. Čajem od kadulje napunite usnu šupljinu te grgljajte i isperite usta time.
  4. U čašu tople vode dodati pola žličice soli te grgljati zatim ispljunuti.
  5. Prokuhati jednu času vode 2 dcl, dodati limun i popiti dok je toplo istodobno držeći na vratu hladan oblog od octa i vode.
  6. 2 ili 3 puta dnevno udisati paru kamilice.
  7. Naribajte ciklu što sitnije možete i dodajte joj jednu žlicu octa. Najbolji omjer bio bi 250 grama cikle na jednu žlicu octa. Dobro promiješajte smjesu i pustite da odstoji do 20 minuta. Kada dovoljno odstoji, procijedite smjesu kroz plastičnu cjediljku ili kroz gazu u posudu. Ako nemate alkoholni ocat, možete koristiti i limunov sok. Napitak je namijenjen za ispiranje grla. Koristiti svaka 2-3 sata.
  8. U čašu i pol vode dodajte 10 do 12 listova bosiljka. Kuhajte tu smjesu 10ak minuta. Kada se malo ohladi dodajte sok od jednog limuna. Ako želite, možete dodati i malo meda kako bi imalo bolji okus. Ako nemate bosiljak, u toplu vodu bez kuhanja možete dodati malo limuna i soli. Ove napitke potrebno je piti tri puta dnevno, 2 do 3 dana.
  9. Ogulite dvije banane i zgnječite ih drvenim priborom. Stavite ih u zdjelu za kuhanje i dodajte 400ml zakuhane vruće vode. Kada se smjesa ohladi dodajte 2 žlice meda. Ovaj napitak možete piti do 4 puta na dan. Rezultati bi trebali biti vidljivi već nakon par dana.
  10. Najbolje biljke za čaj u borbi protiv upaljenih krajnika su: kamilica, žalfija, sljez, majčina dušica, listovi jagode, kupine i ribizla, matičnjak, turica.

Prevencija

Važno redovno prati ruke i pokazati djeci kako se temeljito peru ruke. Koristite sapun i tekuću vodu. Ako je moguće, obrišite ruke ručnikom za jednokratnu upotrebu, kao što je papirnati ručnik. Pored toga, naučite djecu da pokrivaju usta kad kašlju ili kišu. I ako dijete ima tonzilitis, pazite da nitko drugi ne koristi njegovu čašu i pribor za jelo. Perite ih temeljito u vrućoj vodi sa sredstvom za pranje posuđa ili u stroju za pranje posuđa.

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...