Prema stručnom mišljenju, sasvim je normalna pojava da tijekom jednog dana ispadne između 80 i 100 vlasi ljudske kose.
Ipak, kada se količina kose koja ispada povećava, valja potražiti uzrok te ga ukloniti.
Kod muškaraca je problem ispadanja kose uglavnom povezan s hormonskim i nasljednim uzrocima, ali kod žena postoji više mogućih uzroka. Jedan od čestih razloga zbog čega dolazi do pojačanog ispadanja kose kod žena je i nepravilna ishrana. U tom slučaju kosa i nokti pate zbog nedostatka vitamina, bjelančevina i minerala, što dovodi do vidljivih promjena.
Hormonske promjene posebno kod porođaja ili u menopauzi mogu uzrokovati jaču prorijeđenost kose.
I starost je povezana sa pojavom prorjeđivanja kose. Godinama dolazi do smanjivanja aktivnosti korijena pa kosa raste sporije, odnosno kosa brže opada nego što dolaze nove vlasi.
Vlakna kolagena koja obavijaju korijen vlasi postaju kruta, steže se korijen kose koji ne dobiva dovoljno hrane.
Naučite neka osnovna pravila za očuvanje zdrave kose
Važno je da kosu perete nježnim šamponima. Najbolje je sušiti kosu prirodno na zraku, a ne fenom za kosu. Izbjegavajte četkanje i snažno češljanje, posebno kada je kosa mokra. Kosu bojite samo kada je baš neophodno i ne mijenjajte često boje za kosu. Zaštitite kosu od vjetra i hladnoće.
Stres postaje sve značajniji faktor rizika za nastanak mnogih bolesti, a primijećeno je da ima znatnog udjela i u slučaju ispadanja kose. Stres kod čovjeka dovodi do sužavanja kapilara, što onemogućava dotok potrebne količine kisika do korijena kose, te na kraju imamo pojavu da dlaka ispada. Poznato je da kosa jače ispada u jesen, a i višak masnoće u korijenu dlake kao i perut također mogu utjecati na problem ispadanja kose. Ovome treba dodati i agresivne tretmane kose, kao što je snažno četkanje, često pranje agresivnim šamponima, sušenje toplim zrakom pomoću fena, bojanje kose, mini-val i slične radnje.
Za razliku od muškaraca, ispadanje kose kod žena rijetko dovodi do ćelavosti. Ipak, treba djelovati brzo kako bi se spriječilo daljnje ispadanje kose, bilo kao gubljenje pojedinačnih vlasi ili u pramenovima. U dogovoru s dermatologom mogu se uzimati vitaminski preparati koji čuvaju zdravlje kose, a intenzivni tretman podrazumijeva upotrebu vitaminskih ampula ili losiona. Najčešće se primjenjuju vitamini grupe B, kao i vitamini A, C i E. U nekim slučajevima mogu pomoći i pakovanja za kosu, ali mora se paziti da se ona na glavi ne stvrdnu, jer će tako prilikom ispiranja kosa još više ispadati.