Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Ljekovita biljka

Sibirski limun: ljekovitost, sadnja i upotreba sibirskog limuna

sibirski limun
Sibirski limun

Sibirski limun kod nas je još uvijek manje poznata, ali svakako jako zanimljiva biljka. Bliski je srodnik drugih mnogo poznatijih citrusa, a latinski naziv ove biljke je Poncirus trifoliata. Iako biljka porijeklo vuče iz Kine, Koreje i Japana, naziv Sibirski limun dolazi od činjenice da je otporna na izrazito niske temperature (čak do -25C).

Uzgoj ove vrste limuna moguć je i kod nas. Osim što podnosi niske temperature, svojim plodom ovaj citrus jako podsjeća na limun. Kombiniranjem tih činjenica, lako dolazimo do naziva sibirski limun.

Plodovi ove biljke kiseli su i gorki, ali ipak jestivi i jako zdravi. Često se koristi kao podloga za kalemljenje drugih citrusa, da bi se dobili otporniji hibridi. Za biljku koristimo i mnoge druge nazive, pa da spomenemo one koji se češće koriste: trolisna naranča, bitter lemon drvo, kineska ili japanska naranča, i neki drugi.

Sibirski limun je biljka koja može narasti kao veći grm ili manje drvo, negdje između 4 i 5 metara. Biljka je trnovitih grančica, a razlikuje se od ostalih citrusa jer je ovo listopadno drvo. Cvjetovi su bijeli sa ružičastim prašnicima, nešto manje mirisni nego kod citrusa. Postoji više sorti poncirusa i to Rubidoux, Frost, Krayder, Rich i English large. Postoji i patuljasta sorta koja raste do 2,5 metra, pod nazivom leteći zmaj (Flying Dragon).

Sibirski limun – uzgoj biljke i savjeti

Zbog činjenice da podnosi niske temperature, sibirski limun može da uspijeva i na našim prostorima. Odlično podnosi zimu i niske temperature, pa neće stradati čak i za iznimno jakih zima. Uzgaja se najčešće zbog plodova, ali i kao ukrasna biljka, živa ograda ili kao podloga za kalemljenje drugih citrusa. Sibirski limun cvjeta u proljeće, prije nego će prolistati. Posađena biljka će procvasti u drugoj godini, dok će u četvrtoj godini dati značajan prinos plodova. Orezuje se radi formiranja grma ili krošnje. Biljci je potrebno dosta svjetla i blago kiselo zemljište.

Za uzgoj ove biljke nećete trebati posebne vještine, i neko bogato znanje. Relativno se lako uzgaja, i jako dobro podnosi našu klimu. Može se uzgajati kao pojedinačno ukrasno drvo, ili u redovima uz pomoć kojih radite živu ogradi ili (ako ga rijetko zasadite) voćnjak koji će imati prinose. Ako ga sadite kao živu ogradu, na gusto, potrebno ga je redovno obrezivati.

Sibirski limun raste brzo, ali će prinos plodova u punoj snazi dati tek nakon 4 godine. Biljka voli vlažno i dobro drenirano tlo, ali podnosi i sušu. Najbolje je sibirski limun saditi u jesen, a sam će se održati preko zime. Razmnožava se reznicama, ili pak sjemenom. Poncirus je otporan na štetočine i razne bolesti. Najpoznatije sorte sibirskog limuna su: Rubidoux, Frost, Kryder, Rich, English Large i Flying Dragon koja je najotpornija na hladnoću.

Ako imate vrt, i volite sadnice poput aronije, raznih citrusa i druge – svakako sebi zasadite i sibirski limun.

Plodovi biljke – Sibirski limun

Kako se formiraju, plodovi su prvo zelene boje, a kada sazriju budu žuti baš kao i plod limuna. Podsjećaju na manje plodove limuna, ali će iskusnije oko uočiti razlike. Promjer ploda je oko 3-4 cm i potpuno su okrugli, loptasti. Izvana su obrasli dlačicama, a veći dio ploda iznutra zauzimaju sjemenke.

Po okusu, možemo plod opisati kao jako kiseo i gorak. Zbog toga se rijetko konzumira svježi plod, ali se od plodova rade slastice (pekmezi), i razni zdravi napitci. Sušeni i mljeveni u prah, ovi se plodovi koriste kao začin raznim jelima.

Upotreba biljke je raznolika, pa tako i njezinih plodova. Već smo spomenuli da se stabla mogu zasaditi pojedinačno kao ukrasno drvo ili imati funkciju žive ograde. Isto tako treba naglasiti da se poncirus koristi kao podloga za kalemljenje različitih drugih sorti limuna. Plod biljke se koristi u ishrani, ali rijetko svjež jer je suviše gorkog i kiselog okusa.

Iako ga izbjegavamo konzumirati svježeg, ovaj se plod itekako dobro može iskoristiti. Od plodova se rade prirodni sok, liker ili marmelada od sibirskog limuna. Marmelada je čest recept od ovog voća na zapadu. Pogodan je i za industrijsku preradu, pa se često suši, melje i koristi kao začin u raznim jelima. Neki prakticiraju da iscijede sok iz poncirusa i dodaju ga u čaj, slično kao što dodajemo limunov sok.

Ljekovita svojstva sibirskog limuna

Već smo napisali da je ova vrsta citrusa izrazito gorka i kiselog okusa. Po tome se već dalo zaključiti da je sibirski limun bogat vitaminom C – mnogostruko bogatiji od običnog limuna. U narodnoj medicini, plodovi Poncirus trifoliata se široko koriste kao lijek za alergije. Kada se izdvoje, određeni elementi iz ovog ploda, dobri su za mršavljenje i topljenje masnih naslaga, za liječenje i zaštitu želuca, a spoznali smo da djeluju antivirusno i antialergijski.

Sibirski limun kao prirodni lijek

Koristi se na razne načine, ali i kao jako dobar prirodni lijek. U nastavku ćemo spomenuti sibirski limun, u kontekstu prirodnog liječenja, pa nastavite sa čitanjem.

U narodnoj medicini je jako poznat, doduše slabije kod nas. Vrijeme je da to ispravimo, te da predstavimo sibirski limun kao ljekovitu biljku.

Koristi se za liječenje mnogih bolesti, pa da izdvojimo: tifus, zubobolja, hemoroidi, konjuktivitis, prehlada i kožna oboljenja. Zbog izuzetno visokih količina vitamina C, plod ove biljke smatra se jako dobrim antioksidansom. Osim vitamina C, u plodu sibirskog limuna pronalazimo znatne količine vitamina P, koji je inače rijedak u prirodi. Vitamin P je zapravo kompleks vitamina C, odnosno jedna vrsta bioflavonoida koji povoljno djeluje kod oštećene funkcije kapilara i vena.

Također, sibirski limun ima svojstva sprječavanja pojave tromba u krvi. Vitamin C i bioflavonoidi imaju značajnu ulogu u reguliranju metabolizma. Zajedničko djelovanje vitamina C i bioflavonoida iz ovog ploda uklanjaju „valunge“ kod većine žena koje imaju problema u menopauzi.

Istočnjačka medicina

Istočnjačka medicina često koristi blagodati trolisne naranče:

  • trnje se koristi u liječenju zubobolje
  • kora stabla se koristi za liječenje prehlade
  • plod sadrži veliki broj medicinski i estetsko-medicinski aktivnih sastojaka, uključujući flavonoide, kumarine i monoterpene
  • sama voćka, oljuštena i bez sjemenki povoljno djeluje kod problema sa nadimanjem, dispepsijom, opstipacijom, alergijskim gušenjem i prolapsom materice i rektuma
  • ekstrakti nezrele voćke dobro djeluju protiv alergijskih reakcija prvog tipa

Flavonoidi imaju vazoprotektivno, antioksidativno i antimikrobno djelovanje. Kumarini se koriste u industriji parfema (pojačaju aromu), ali pomažu i u farmaceutskoj industriji jer se koriste prilikom sinteze mnogih sintetičkih antikoagulantnih lijekova. Monoterpeni imaju antikoagulantno i antialergijsko djelovanje.

Naučnici su nedavno otkrili da ekstrakti sibirskog limuna mogu usporiti ili u potpunosti da zaustave napredovanje rasta kancerogenih stanica raka debelog crijeva.

Gdje kupiti sibirski limun i cijena sadnica

Kada kupujete sibirski limun, tražite sadnice sa deklaracijom. Postoje mnoge podvrste, pa sebi pronađite onu koja vama najbolje odgovara. Sadnice možete pronaći u svim malo bolje opremljenim poljoprivrednim apotekama, na pijacama ili možda da naručite preko interneta. Prodaje se zajedno sa sadnicama voća. Ipak, trebate imati na umu da ovo nije tako česta biljka kod nas, pa možda ne nađete sadnice iz prve. Kako god, u zadnjih par godina je primjetno veća potražnja za sadnicama sibirskog limuna, pa je tako i ponuda iz godine u godinu sve bolja.

U Hrvatskoj sadnice sibirskog limuna možete često jeftino pronaći na oglasniku Njuškalo:

U Bosni i Hercegovini sadnice sibirskog limuna možete često jeftino pronaću na oglasniku OLX.ba (stari PIK.ba):

Za one koji nas čitaju iz Srbije, reći ćemo da povoljnih sadnica bude na oglasniku Kupujem Prodajem

Prilikom kupnje, svakako se još dodatno raspitajte o sadnji, održavanju biljke i mogućim prinosima koje možete očekivati.

Sibirski limun – recepti za vas

Sibirski limun se rijetko koristi u ishrani jer je gorak. Međutim, postoje načini da se ovaj okus neutralizira, taman koliko je potrebno da bude podnošljiv i da se od njega naprave osvježavajući sokovi ili začine neka jela.

Na jugu Njemačke, iscijeđeni sok odstoji 2 tjedna, a zatim se koristi kao aromatični sirup za pripremanje osvježavajućih napitaka. Oljuštena kora se ili kandira ili melje i služi kao začin. Tako pripremljena kora predstavlja odličan izvor pektina.

Mnogi rade marmeladu od ovog voća

Naučite napraviti marmeladu od sibirskog limuna.

Potrebni sastojci:

  • oko 40 plodova srednje veličine
  • 1 kg šećera
  • malo sode bikarbone
  • 1 vrećica pektina
  • voda

Svaki komad limuna dobro operite, a zatim oljuštite žuti dio kore pa koru ostavite sa strane. Prepolovite svaki limun, a zatim uz pomoć sokovnika ili ručno, dobro iscijedite sadržaj. Pošto su plodovi puni sjemenki, dodavanjem malo vode lakše ćete izdvojiti sjemenke. Nakon cijeđenja dobili ste oko 700 grama soka sa pulpom.

Uzmite koru koju ste ostavili po strani, stavite je u lonac, dodajte oko 650 ml vode i prstohvat sode bikarbone. Kuhajte do točke ključanja, a zatim ostavite da se krčka na tihoj vatri još 10 min.

Nakon toga odvadite oko pola litre vode iz lonca, tako da u loncu ostane smjesa od kuhane kore limuna sa vrlo malo tečnosti. U lonac dodajte iscijeđeni sok sa pulpom i ostavite da ključa još 10 minuta, uz povremeno miješanje.

Za to vrijeme već možete pripremiti staklenke u koje ćete pretočiti marmeladu. U velikom loncu ih prokuhajte zajedno sa poklopcima, a kada voda proključa, ostavite na tihoj vatri da polako vri.

Zatim pripremite 1 kg šećera (možete i malo više), pa u zasebnoj posudici pomiješajte 1 vrećicu pektina sa 50 grama šećera.

Sada se vratite loncu gdje se nalazi sok, pulpa i smjesa od kore limuna, pa u njega natočite 1,2 l vode. U to dodajte smjesu pektina i šećera, te pola žlice margarina. Stavite na vatru i pustite da proključa, a zatim dodajte ostatak šećera, promiješajte i pustite da lagano ključa uz povremeno miješanje.

U osušene vruće staklenke pretočite toplu marmeladu i zatvorite hermetičkim poklopcima. Kada se ohlade, odložite ih na suho i tamno mjesto.

Sibirski limun možete slobodno miješati sa običnim narančama, ili sa limunom. Ako imate neke recepte za pravljenje džemova ili napitaka od ovih poznatih citrusa, slobodno možete dodati poncirus da bi dobili nešto gorči okus.

Sok od naranče i sibirskog limuna

Kako smo napisali, ovaj limun možete miješati sa poznatim citrusima, pa evo jednog recepta od naranče i sibirskog limuna.

Sastojci:

  • 4 naranče
  • 1 kg šećera
  • 1 sibirski limun
  • 9 l vode

Naranče i sibirski limun dobro operite. Prelijte ih proključalom vodom, kako bi se isprala gorčina i eventualne zaostale nečistoće. Nakon toga ih ostavite u zamrzivaču dva sata.

Kada ih izvadite iz zamrzivača, isijecite ih na četvrtine, odbacite sjemenke sibirskog limuna, a zatim sameljite pomoću mašine za mljevenje mesa. Dobivenu smjesu prelijte sa 3 l vode koju ste prethodno prokuhali i ohladili. Ostavite 10 minuta da odstoji.

Nakon toga procijedite kroz cjediljku i u dobiveni sok dodajte 6 litara vode i šećer. Dobro promiješajte kako bi se šećer u potpunosti istopio.

Ovako pripremljen sok pretočite u sterilizirane staklene boce, dobro zatvorite i čuvajte u frižideru.

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...