Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Recepti

Rasol kako se pravi i za što je sve dobar

rasol
Foto: Pixabay / Kisela salata

Rasol je slana tečnost u kojoj se kiselio kupus. Rasol je bogat vitaminima C, E, K, te vitaminima B kompleksa, kao i vitaminom U, koji je jedan od najrjeđih vitamina i jako je važan za liječenje čira na želucu i dvanaestpalčanom crijevu.

Osim soka od kiselog kupusa (rasol), jako je zdrav i svježi sok od kupusa koji je također bogat vitaminima i mineralima. U nastavku teksta ćemo spomenuti i svježi sok od kupusa i rasol. Napisat ćemo kako se pravi rasol, ili sok od kupusa i kada se koriste.

Sok od svježeg kupusa je blago aromatična tekućina koja je jako zdrava i u narodnoj se medicini već dugo koristi kao univerzalni prirodni lijek.

Zašto je sok od kupusa tako dobar?

Naime, kupus u sebi sadrži fitonutrijente koji štite naše tijelo od slobodnih radikala. Znamo da su slobodni radikali uzročnici oštećenja na membranama naših stanica, i da dovode do raznih teških oboljenja. Osim toga, kupus u sebi ima i jako važne enzime koji sudjeluju u detoksikaciji tijela. Ovi enzimi su najviše zaslužni za dobro djelovanje rasola protiv mamurluka. Kupus blagotvorno djeluje na još mnoge načine, pa znamo da je dobar jer može smanjiti mogućnost pojavljivanja raka na plućima, u želucu, crijevu i prostati.

Kupus je namirnica koja daje građevni materijal za mišiće, čisti krv i popravlja vid. Korištenjem kupusa uvidjeli smo da on može u znatnoj mjeri da liječi i nagluhost.

Kupus se pokazao kao dobar prirodni lijek protiv glavobolje, astme, bronhitisa i raznih problema s probavom. Za probavne smetnje će najbolje pomoći kiseli kupus, ali i svježe kuhani ili salata od kupusa bit će i više nego dobri. Konzumiranjem svježeg, ili pak kiselog kupusa možete jako dobro i na zdrav način smršavjeti. Ova namirnica se pokazala jako dobrim izborom za vrijeme različitih dijeta, a toliko je dobra za mršavljenje da postoji kupus dijeta, koja jako dobro uklanja suvišne kilograme.

Razlike između svježeg i kiselog kupusa

Rasol je tekućina u kojoj se kiselio kupus. Posebnog je okusa, i može se piti za dobru probavu, balans crijevne flore ili ako imate mamurluk ili ste dehidrirali. Naime, rasol je bogat elektrolitima, zbog čega je posebno dobar kada je tijelo dehidriralo od pretjeranog konzumiranja alkohola. Rasol će pomoći i protiv glavobolje, a sve to opet zbog bogatstva spojeva koji nadoknađuju deficite u našem organizmu.

Sok je sa druge strane tekućina istisnuta iz svježih glavica kupusa. Iz glavice kupusa ne možemo dobiti mnogo soka, ali se nekada vrijedi potruditi i nacijediti čašu ovog jako zdravog napitka. Da bi olakšali cijeđenje soka, možete se poslužiti s malo soli, jer će listovi lakše otpustiti tekućinu iz sebe.

I sok od kupusa i rasol su jako zdravi napitci, ali ako vam nisu pri ruci, pomoći će salata od svježeg kupusa ili ukusno pripremljeno od ove glavičaste biljke. Posebno je dobar kiseli kupus za vrijeme hladnih mjeseci u godini, kada ga zapravo najviše i koristimo. Kada god ste u prilici pojedite kuhano jelo od kupusa – bez obzira dali je od svježeg ili kiselog kupusa.

Koji kupus je zdraviji – crveni ili zeleni kupus?

Nećemo spominjati okus jednog ili drugog, jer je to stvar osobnog ukusa i svatko će sebi odabrati onaj ukusniji.

Ipak, kada se govori o ljekovitim svojstvima i nutritivnom sadržaju, moramo istaknuti da na tom području bolje rangira crveni kupus. Dakle, crveni kupus u sebi ima više fitonutrijenata nego što je slučaj kod zelenog kupusa. U crvenom kupusu pronalazimo veće količine vitamina C, a tu je i antocijanin – koji je važan antioksidans i štiti moždane stanice, te na taj način prevenira od Alzheimerove bolesti. Antocijanin daje crvenom kupusu njegovu prepoznatljivu boju, što znači da ga u zelenom nema, ili se nalazi tek u neznatnim količinama.

Recept za sveži sok od kupusa

Spomenuli smo već da je sok malo teže iscijediti, ali ako se poslužite našim savjetima, uspjet ćete sebi napraviti sok od kupusa bez poteškoća.

Uzmite glavicu kupusa, uklonite par vanjskih listova i dobro operite glavicu. U mikser dodajte pola litre vode, pa ubacite komade glavice i miksajte dok ne dobijete jednoliku smjesu. To je svježi sok od kupusa. Ako vam se okusom ne svidi, slobodno ga pomiješajte sa nekim drugim povrćem i onda popijte. Nemojte da vam sok stoji, nego ga odmah popijte, a za redovno konzumiranje uvijek si pripremite novu količinu soka.

Recept za rasol

Rasol je ipak više zahtjevan postupak, najviše zbog toga što je rasol tek sekundarni proizvod – od kiselog kupusa.

Kada pripremate kiseli kupus, kao sekundarni proizvod dobit ćete rasol. Već smo napisali vrijednosti ove tekućine, pa sada slijedi recept za što bolji kiseli kupus i naravno za rasol.

Priprema kiselog kupusa: Za 25 kilograma kupusa pripremite oko 500 grama soli, 10-ak listova lovora i 2 žlice papra u zrnu. U odgovarajuću bačvu složite red rezanog kupusa, pa red soli sa začinima. Svaki red dobro sabijte tek toliko da kupus pusti sok i da uklonite mjehuriće zraka. Ako ste se odlučili iskoristiti i cijele glavice kupusa, onda ih poslažite na rezani začinjeni kupus. Glavice nemojte previše nabijati, da ne oštetite listove ispod njih. Ipak, potrudite se da glavice budu tijesno poslagane.

Da bi što bolje sabili glavice u bačvi, najbolje se poslužiti drvenim batom. Uz pomoć drvenog bata možete gusto posložiti sve slojeve u bačvi. Kako ste složili jedan ili dva reda, tako nastavite prema gore, sve dok ne potrošite sastojke ili ne stignete do vrha bačve.

Ako ste sve dobro uradili (kako smo gore napisali), kupus bi već za 2 dana trebao pustiti sok, toliko da se tekućina uzdigne oko 4 centimetra iznad samog kupusa. Ako jedan dio kupusa ostane na suhom, dodajte slane vode koliko je potrebno da sav kupus bude uronjen u tekućinu i da tekućina bude barem 3-4 centimetra iznad kupusa.

Da bi osigurali da kupus bude pod vodom, da ne izroni, poslužite se nekim utegom, ili kamenom koji ste prethodno dobro očistili.

Dodatni savjet

Prema starim receptima i metodama kiseljenja (koje su koristile naše bake), kupus se često prekrio čistom kuhinjskom krpom, na koju se kasnije stavi drveni poklopac i dovoljno težak uteg, koji će pritisnuti kupus i čuvati ga uronjenog. Nakon svega toga, prekrijte bačvu čistim stolnjakom (ili nečim sličnim) i ostavite 3-5 dana. Nakon tog vremena (nakon što prođu 3-5 dana) izvadite kamen, poklopac i krpu, i po potrebi nadolijte slane vode. Stavite novu čistu krpu, te oprani poklopac i uteg.

Svako tjedan dana ponavljajte ovaj postupak, a sive naslage od plijesni uklonite čistom krpom. Tijekom zime, kada vadite kupus za konzumiranje, svaki put očistite plijesan i uklonite slojeve kupusa koji su promijenili boju.

Sami proces fermentacije (kiseljenja kupusa) možete i ubrzati ako želite. Na samom početku kiseljenja, prvih 4-5 dana ostavite bačvu na sobnoj temperaturi, pa je tek nakon toga premjestite u podrum da stoji na temperaturi ne višoj od 5 stupnjeva Celzijevih.

Zapravo smo dali recept za kiseli kupus, ali kako smo već napisali, kao sekundarnu namirnicu dobili ste rasol koji možete koristiti po želji. Rasol popijte ako osjetite potrebu, boli vas glava ili imate mamurluk.

Osim što rasol možete piti kao takav, možete ga koristiti u pripremi raznih jela. U nastavku ćemo napisati recept za jako dobru i zdravu juhu od rasola.

Recept za juhu od rasola

Juha se jednostavno priprema: Popržite brašno na ulju, a kada porumeni skinite s vatre i dodajte mljevenu papriku i sok od kupusa. Kada smjesa prokuha, dodajte rezance ili knedle koje ste prethodno napravili. Začinite juhu po želji, s tim da ne stavljate previše soli jer je rasol već sam po sebi dovoljno slan. Uživajte u juhi koju ste sami pripremili.

Recept za salatu od kupusa

Salatu pripremite na sljedeći način: Naribajte svježi kupus nekoliko sati prije posluživanja. Kupus koji ste naribali lagano posolite i pustite da tako stoji, kako bi omekšao u soli. Začinite kupus salatu s malo octa, maslinovim ili suncokretovim uljem. Dodajte papar i mljevenu crvenu papriku. Uživajte u svježoj i jako zdravoj salati od kupusa.

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...