Tenis je inače uzbudljiv sport, koliko god se činilo suprotno, i odvija se spontano. Razlog zašto ga sa sigurnošću možemo označiti kao sportom je jednostavno zato što je natjecateljski i što se odigrava svakog dana. Iako se tijekom svake sezone povremeno javljaju iznenađenja i nepredvidivi ishodi, nerijetko se na mečevima dogode pojave koje pamtimo jako dugo. Iz ove godine koja je tek na svom početku svakako izdvajamo situaciju s Novakom Đokovićem koji je tražio izuzeće za nastup na Australian Openu. Zbog njegovog izbivanja, titulu favorita, barem ako se pita kladionice, bio je preuzeo Danil Medvedev. Ta je priča završena, a u nastavku pročitajte pet najčudnijih teniskih trenutaka, ali u prošlom stoljeću. Za one malo starije obožavatelje „bijelog sporta“, ali i za mlađe željne učenja…
5. Je li netko za sladoled? (Rim 1963.)
To se moglo dogoditi samo u Rimu gdje tenis ne shvaćaju ni približno tako ozbiljno kao u, primjerice, Wimbledonu. Tony Pickard, britanski Davis Cup igrač, igrao je s Novozelanđaninom Ianom Crookendenom na otvorenom prvenstvu Italije i ne samo publika, već i linijski suci gubili su interes. Pickard je ovako ispričao priču: „Bio je to ključni poen u meču. Protivnik je servirao i promašio je dio terena gdje treba pasti loptica za više od 20 centimetara. Sudac je samo pogledao linijskog suca, zatim se okrenuo i kupio sladoled preko ograde.“ Crookenden je osvojio taj poen i nastavio je do pobjede u meču. „Osjećao sam se bolesno kao svinja“, živopisno je svoje osjećaje opisao Pickard.
4. Previše seksi za All England Club (Wimbledon 1985.)
Prezivala se White i, kako je propisano wimbledonskom konvencijom, bila je odjevena sva u bijelo. Pa na što se, zaboga, Wimbledon morao žaliti? „Nije tradicionalna teniska odjeća“, bila je službena izjava organizatora koji su tražili od Amerikanke Anne White da izađe iz svoje blistave, pripijene odore u nešto malo skromnije. Njezina je odjeća izazvala stampedo fotografa kada se u njoj pojavila jedne vlažne večeri kako bi odigrala meč protiv Pam Shriver. Igra je bila prekinuta zbog vremenskih uvjeta u jednom setu, a kada su se ponovno pojavili sljedeći dan, White je bila staromodno odjevena. Naposljetku je izgubila meč. „Mislim da sam pokazala puno hrabrosti“, rekla je.
3. Kad je sudac zgazio McEnroea (Australian Open 1990.)
Zaboravite sve ostale ispade Johna McEnroea, poput onog „You can’t be serious“. Ovaj je bio na prvome mjestu. Bio je to Australian Open, a uznemireni McEnroe igrao je sa Šveđaninom, Mikaelom Pernforsom u osmini finala te je bio veliki favorit, sudeći prema kladionicama. Dobio je rano upozorenje zbog zastrašivanja linijske sutkinje i oduzet mu je bod za razbijanje reketa. Mislio je da će mu sljedeća kazna biti oduzimanje gema, ali pogrešno je mislio. Vjerojatno bi ga ionako izbacili za sljedeći prekršaj, a kamoli za ono što je napravio. Supervisoru turnira Kenu Farraru rekao je: „Idi je*i svoju majku“. Za nekoliko trenutaka, Gerry Armstrong, britanski sudac, objavio je: „Verbalno zlostavljanje, zvučna opscenost, gospodine McEnroe, kraj. Gem, set i meč, Pernfors.“ A McEnroeov odgovor? „Ne mogu reći da sam iznenađen. Moralo se dogoditi.“
2. Žena koja je ošamarila suca (Wimbledon 1995.)
Jeff Tarango bio je poznat po tome da se lakše nervirao od bilo koga, ali se ovom prilikom doista istaknuo, kao i njegova supruga Benedicte. Amerikanac je igrao protiv Alexandera Mronza i bio je uznemiren kada je sudac servis za koji je mislio da je as proglasio da je završio izvan terena. Kad ga je publika zasula zvižducima, a on im je rekao da zašute, sudac Bruno Rebeuh opomenuo ga je, što je Taranga stvarno „pokrenulo“. Pobjesnio je na Rebeuha, a onda je odjurio, napustivši meč, nakon što se izderao: „Vi ste najkorumpiraniji sudac. Ne igram više.“ Dok je Rebeuh išao prema svlačionici, naišao je na Benedicte koja ga je ošamarila. Kasnije je branila svoj postupak rekavši: „Da je Jeff to učinio, bio bi izbačen iz tenisa.“
1. Mješoviti singl (US Open 1960. – 1977.)
Kada je Renee Richards izašla na teren kako bi igrala protiv Virginije Wade na US Openu 1977., debitirala je u ženskom singlu, 17 godina nakon što je ona, odnosno on, debitirao u muškom singlu. Godine 1975. Richards je imao operaciju promjene spola, a Richard H. Raskind koji se natjecao na US Openu 1960. postao je Renee Richards. Jedna stvar je ipak ostala nepromijenjena, teniska sposobnost američkog transseksualca. Richards je izgubio/la meč prvoga kola od Wade osvojivši samo pet gemova…