Prvo da kažemo – što je hemoglobin. Hemoglobin (Hb ili Hgb) je protein u crvenim krvnim stanicama, odnosno eritrocitima (stanicama) koje prenose kisik. Kada je hemoglobin nizak, možemo pretpostaviti da zdravstveno stanje osobe nije u najboljem redu.
Niska razina hemoglobina je pojava kada osoba ima ispod prosječnu koncentraciju hemoglobina – uzimamo da je to manje od 13,5 grama hemoglobina po decilitru krvi za muškarce i manje od 12 grama po decilitru krvi za žene. Kod djece, ove se granice pomjeraju ovisno o dobi i spolu djeteta. Prag se neznatno razlikuje ovisno i o medicinskoj praksi.
Obično se hemoglobin provjerava analizom krvi. Često je riječ tek o nešto nižim razinama hemoglobina od normalne, što se ne smatra opasnim stanjem i ne uzrokuje gotovo nikakve simptome. Ipak, nekada niska razina hemoglobina u krvi može biti pokazatelj nekih abnormalnosti ili bolesti – kažemo da je riječ o anemiji.
Po definiciji, anemija je stanje smanjene koncentracije eritrocita, odnosno crvenih krvnih stanica u cirkulaciji, što može ukazati na smanjenu koncentraciju hemoglobina.
Hemoglobin i željezo se često poistovjećuju, no postoji jasna razlika, pa ćemo spomenuti koja je. Razjasnit ćemo što su hemoglobin i željezo. Hemoglobin je krvni pigment, odnosno metaloprotein koji u sebi sadrži željezo i služi nam za prijenos kisika. Željezo je atom koji u tijelo unosimo hranom, i on se taloži u našem organizmu te se veže za hemoglobin. Raspadom hemoglobina nastaje bilirubin – odnosno žuti pigment koji odgovoran za žutu boju stolice.
Kada imamo nedostatak željeza u tijelu, nastaje nedovoljna proizvodnja hemoglobina, pa to dalje dovodi do stanja koje zovemo – anemija.
Nedostatak željeza može nastati zbog jednog ili više razloga:
- ako u hrani nema dovoljno željeza da ga organizam nadomjesti
- ako iz nekog razloga probavni sustav ne apsorbira željezo iz hrane
- osoba može imati normalne rezerve željeza, ali ih organizam ne koristi zbog neke druge bolesti
Simptomi nedostatka hemoglobina
Ako dođe do abnormalno niske razine hemoglobina u krvi, prije ili kasnije će se pojaviti anemija. Hemoglobin je izuzetno važan sastojak krvi, i njegov se nedostatak odražava na zdravlje osobe. Nedostatak hemoglobina često će rezultirati slabijim prenošenjem kisika od pluća, pa sve do centralnih i perifernih organa u tijelu. Tu naravno mislimo i na srce i mozak.
Važno je spomenuti da hemoglobin ima značajnu ulogu u procesu izbacivanja ugljikovog dioksida iz organizma. Ako imamo deficitne količine hemoglobina, taj se proces otežava, a kada hemoglobina ne bi bilo u tijelu, bilo bi nemoguće razmjenjivati plinove koji su neophodni za život. Zbog toga se niska razina hemoglobin u krvi manifestira kratkoćom daha.
Glavni simptomi niske razine hemoglobina u krvi su:
- vrtoglavica
- osjećaj stalnog umora čak i ako osoba redovno spava i odmara
- smanjena cirkulacija
- hladnoća u rukama i nogama
- osjećaj mišićne slabosti
- glavobolja
- bljedoća sluznica
- nizak krvni tlak
- smanjena radna sposobnost
- gladak i crven jezik
Mogući uzroci niske razine hemoglobina u krvi
Već smo spomenuli uzroke koji dovode do nedostatka željeza u krvi. Sada ćemo spomenuti moguće razloge niskog hemoglobina u krvi. Naime, niska razina hemoglobina nije uvijek znak neke bolesti. Takva pojava može biti normalna za neke ljude. Žene u trudnoći, na primjer, često imaju nisku razinu hemoglobina u krvi.
Nisku razinu hemoglobina možemo povezati sa mnogim bolestima i stanjima, koji uzrokuju smanjenje broja crvenih krvnih stanica. Do takve pojave može doći ako tijelo proizvodi manje crvenih krvnih stanica nego inače. Također, ako tijelo uništava crvene krvne stanice brže nego što ih može proizvesti, pojavit će se nedostatak hemoglobina, baš kao i u slučaju gubitka krvi.
Bolesti koje mogu uzrokovati smanjenu proizvodnju crvenih krvnih stanica su:
- Aplastična anemija
- Rak
- Određeni lijekovi (na primjer anti-retrovirusni lijekovi za HIV infekcije i kemoterapija)
- Ciroza
- Hodgkinova bolest
- Hipotireoza
- Anemija nastala zbog smanjene razine željeza u krvi
- Bubrežne bolesti
- Trovanje olovom
- Leukemija
- Anemija zbog deficita vitamina
Bolesti koje dovode do toga da tijelo uništava crvene krvne stanice brže nego što ih može proizvesti su:
- Povećana slezena
- Porfirije
- Anemija srpastih stanica
- Talasemija
- Vaskulitis
Niska razina hemoglobina u krvi može biti posljedica gubitka krvi, koji se pojavi zbog nekog od sljedećih razloga:
- Krvarenja iz rane
- Krvarenja u probavnom ili urinarnom traktu
- Čestog darivanja krvi
- Obilne menstruacije
- Obilnog krvarenja iz nosa
Nizak hemoglobin u krvi često se otkrije nakon analize krvi. Ako ste prepoznali simptome niske razine hemoglobina u krvi, svakako posjetite liječnika.
Vaš liječnik vas može uputiti na detaljnu analizu krvi, kako bi se utvrdilo imate li nisku razinu hemoglobina u krvi, ili su vaši simptomi pokazatelj neke druge bolesti. Nekada, ali rijetko, je potreban kompleksniji test, odnosno ispitivanje koštane srži, kako bi se odredio sadržaj željeza.
Kako liječiti nedostatak hemoglobina?
Prekomjerno krvarenje najčešći je uzrok niskog hemoglobina i željeza. To znači da je potrebno reagirati i zaustaviti izvor krvarenja. Ne mislimo ovdje na lokalne rane, koje krvare, nego na primjer probleme s hemoroidima koji krvare. Ako hemoroidi krvare neki dulji period, u tijelu će vjerojatno nedostajati hemoglobina i željeza.
Postoje lijekovi koji mogu nadomjestiti željezo u krvi. Takvi se lijekovi izdaju na recept, a obično se tablete piju 30 minuta prije jela, jedna tableta na dan.
Nekada se željezo u tijelo unosi pomoću injekcija. Injekcije željeza daju se osobama koji ne podnose tablete. Bez obzira, dali se željezo nadomješta tabletama ili injekcijama, vrijeme oporavka je jednako.
Ipak, najbolji način da se razina željeza i hemoglobina nadomjesti je pravilna i kvalitetna prehrana.
Potrudite se sastaviti sebi kvalitetan jelovnik, koji će pomoći da se željezo i hemoglobin vrate u granice normale:
- crveno meso
- riba
- sušeno voće (grožđice)
- proizvodi od soje
- crveni i bijeli luk
- peršin i vlasac
- grah i zeleni grašak
- sjemenke i korijander
- cvekla
Hrana koja je bogata vitaminom C također će pomoći u apsorpciji željeza stoga uz svaki obrok možete popiti cijeđenu naranču ili limun.
Za normaliziranje razine željeza važne su nam i namirnice sa visokim udjelom bakra, a to su:
- mladi sir
- plodovi mora
- integralne žitarice
- žumanjak jajeta
- zeleno lisnato povrće
- marelice
- trešnje
- sušene smokve
Pored gore nabrojanih namirnica, postoje i one koje mogu usporiti apsorpciju željeza u krvi, pa tako smanjuju razinu hemoglobina – zbog čega ih je dobro izbjegavati.
Izbjegavajte namirnice:
- čaj
- kavu
- gazirana pića
- špinat
Gore spomenute namirnice (osim špinata) su bogate rafiniranim šećerom, odnosno ugljikohidratima, i takve namirnice nepovoljno djeluju na apsorpciju željeza u tijelu.
Nizak hemoglobin u trudnoći
Nizak hemoglobin u trudnoći česta je pojava, i smatra se normalnim stanjem koje nije okarakterizirano kao bolest. Ipak, značajno odstupanje može negativno utjecati na zdravlje i majke i bebe, pa je dobro raditi kontrole i promatrati stanje krvne slike.
Iako će trudnoća obično biti popraćena nižim razinama željeza i hemoglobina, u slučaju značajnijih nedostataka, mogu se javiti određene komplikacije.
Vaš liječnik ginekolog će, po potrebi, pratiti stanje krve slike i dati upute o daljnjem postupanju.
Komplikacije koje se mogu pojaviti su:
- hipotenzija maternice (odnosno smanjenje kontraktilnih sposobnosti svojih mišića)
- hipoksija (anoksemija roda)
- kašnjenje, a onda i zaustavljanje rasta i razvoja ploda
- niska težina ploda pri rođenju
- poremećaja u radu respiratornog i živčanog sustava
- mentalni i fizički nedostaci djeteta
Norma za razinu hemoglobina u trudnoći obično varira ovisno o tromjesečju:
- u 1-m – 112-160 g/l
- u 2-m – 108-144 g/l
- u 3-m – 100-140 g/l
Liječnik ginekolog će savjetovati žene koje planiraju trudnoću i trudnice, da vode brigu o prevenciji nedostatka željeza, kako bi se spriječio razvoj anemije.
Nizak hemoglobin kod djece
Nizak hemoglobin kod djece također je česta pojava. Ako dijete ima nisku razinu hemoglobina, ono je podložno infekcijama, a moguće je da se pogoršaju intelektualni i fizički razvoj. Zbog toga je važno redovno provjeravati razinu hemoglobina u krvi, odnosno redovno raditi kontrolu krvi.
Simptomi niske razine hemoglobina kod djece
Simptomi su slični kao i kod odraslih, no kod djece ih teško zamijetimo. Pospanost, slab apetit i stalni umor često su simptomi niske razine željeza ili hemoglobina u krvi. Moguće je da se pojavi poremećaj metabolizma, jer dijete jede slabo hranjive obroke, posebno one kupljene u trgovinama. Kao što smo spomenuli, najbolje je popraviti krvnu sliku pravilnim odabirom namirnica za svakodnevne obroke.
Potrudite se pripremati zdrave obroke, da bi prevenirali bolest, ili je liječili – ako je do nje već došlo.
Glavni simptomi niske razine hemoglobina, osim gore spomenutih, u djece su sljedeći:
- slabost i bljedilo
- vrtoglavica
- nedostatak težine
- spori rast i razvoj
- promjene ponašanja (hirovima i loše raspoloženje)
Gore spomenuti simptomi ne znače nužno da je riječ o nedostatku hemoglobina, ali mogu biti klasični simptomi te bolesti. Ako želite biti sigurni, zatražite da se uradi krvna slika – koja će dati jasne rezultate.
Zaključak za kraj: Nizak hemoglobin u krvi najbolje je dijagnosticirati analizom krvi. Ako imate simptome, ili znakove koji upućuju na nisku razinu hemoglobina u krvi, svakako posjetite liječnika i zatražite uputnicu za analizu krvi. Znakovi i simptomi, koji mogu upozoriti na nizak hemoglobin su: ubrzan rad srca tijekom vježbe ili čak i manjih aktivnosti, stalni umor, osjećaj kratkog daha, nedostatak energije tijekom uobičajenih dnevnih aktivnosti i česte upale kože i zubnog mesa. Vaš liječnik vas može uputiti na kompletan test krvi, i tako utvrditi imate li nisku razinu hemoglobina ili vaši simptomi ukazuju na neku drugu bolest.