Da vas podsjetimo na tek neka od mnogih ljekovitih svojstava kupusa. Saznajte koliko je kupus ljekovit.
Kupus je namirnica koja zauzima posebno mjesto, kako u kuhinji, tako i među ljekovitim biljkama. Napomenuti ćemo da kupus pripada skupini zelenog lisnatog povrća, iz roda kupusnjača, a danas je već mnogo puta dokazano da se biljke iz te grupe jako dobro koriste u narodnoj medicini zbog svojih antikancerogenih svojstava.
Iako se često koristi u kuhanim jelima, kupus se koristi i svjež, kao salata ili ga se može kiseliti, čime dobijemo ukusnu i jako zdravu zimnicu bogatu sastojcima koji su nam potrebni u zimskom periodu.
Njegova izvanredna nutritivna i po zdravlje blagotvorna svojstva učinila su ga jednom od najpopularnijih namirnica na svijetu.
Ukratko ćemo spomenuti elemente kojima je kupus bogat. U kupusu pronalazimo mangan, kalcij i kalij. Osim toga, tu je željezo, fosfor i magnezij, a dobar je izvor i biljnih vlakana, folata i omega 3 masnih kiselina. Natrij je također jako zastupljen u kupusu, kao i cinka i bakra.
Kupus je poznat kao dobar izvor vitamina C, pa je odlična namirnica koja u zimskim mjesecima može dobro da zamijeni citruse koji nam pružaju vitamin C za vrijeme ljetnih mjeseci.
Čak i ako ste na dijeti, ovo je odlična namirnica za vas. Naime, u 100 grama svježeg kupusa pronalazimo tek 25 Kcal, što znači da je kupus odličan izbor za redukcijske dijete.
Kupus ima protuupalna svojstva, a sok od kupusa se pokazao kao odličan prirodni lijek. Osim soka, jako dobro se koriste i listovi od kupusa, kao i rasol u kojem se kupus kiselio.
>> Salata od kiselog kupusa
Kupus svi volimo, a to je posebno dobro i zbog njegovih ljekovitih svojstava.
Kupus je bogat izvor vitamina i minerala – Odlična je namirnica za svako godišnje doba
Kupus, bilo da je u kiselom ili sirovom obliku, sprječava avitaminozu, liječi sluznicu probavnih organa te štiti od raka dojke. Kupus obiluje mineralnim tvarima pa potiče izlučivanje vode te liječi bolesti nastale poremećenom izmjenom tvari (giht i reumu), a sumpor kupusu daje antiseptično djelovanje.
I kupus i blagi rasol pomažu kod kroničnog zatvora.
Svježi i zdravi listovi koriste se za obloge. Treba ih oprati, osušiti, ukloniti zadebljane dijelove, omekšati te prije stavljanja na bolno mjesto malo zagrijati. Listovi se učvrste zavojem. Oblozi pomažu kod bronhitisa i astme (treba ih držati preko noći), apscesa, čireva, dermatoza, rana, opeklina, uboda kukaca te modrica. Prije stavljanja obloga ranu ili čir očistite blagim alkoholom ili čajem od kamilice. Oblozi se stavljaju i na područje trbuha kod različitih bolova, upala i proljeva. Korisni su i kod upale maternice i preobilnih menstruacija.
Kupus ima još ljekovitih djelovanja – Svježi sok kupusa uz pomoć meda pomaže kod bronhitisa, bolesti crijeva, čira na želucu, probavnih tegoba, kašlja, promuklosti, mamurluka, slabokrvnosti. Spomenuti sok djeluje samo ako je svjež. Dobijemo ga tako da kupus (500 g) očistimo, naribamo, malo posolimo i stavimo da odstoji. Masu ocijedimo kroz dvostruku gazu i dodamo malo limunova soka. Uzima se između obroka.
Kako koristiti kiseli kupus? Kiseli kupus je bolje jesti nekuhan, jer kuhanjem gubi veći dio ljekovite mliječne kiseline te može izazvati plinove i grčeve. Kiseli kupus obiluje kalcijem. Nekuhan, odličan je i protiv avitaminoza. Kod krvarenja sluznice i kože te kod opće slabosti treba ga jesti svaki dan. Veću ljekovitost kiseli kupus ima ako se pri kiseljenju doda lišće vinove loze, grožđe, kriške dunje i jabuka, kukuruz, kumin i komorač te malo soli.
Samo u kiselom kupusu prisutan je i vitamin U, koji je blagotvoran kod čira na želucu.