Ukoliko ste preplavljeni brigama, osjećate da ne možete normalno disati te vam srce radi brže nego inače to su znaci anksioznosti ili tjeskobnosti. Jedan od najvećih problema u modernom svijetu je upravo anksioznost. Život je sve brži, obaveza je više što dovodi do toga da mnogi ljudi osjećaju zabrinutost, strah i slične simptome.
Prema podacima američkog centra za kontrolu i prevenciju bolesti više od 15% muškaraca te više od 20% žena kaže da se često osjećaju zabrinuti i nervozni.
To je više od 40 milijuna Amerikanca koji pate od anksioznosti. Lijekovi i drugi dodaci mogu pomoći, ali često sa sobom nose rizike i nuspojave. Umjesto toga, stručnjaci tvrde da postoje i drugi, učinkovitiji te prirodniji načini za borbu s tjeskobom.
Na prvome mjestu savjeta je disanje. Pravilno disanje smiriti će tijelo i um te skrenuti pozornost s problema. Kada udahnete dublje, vaše tijelo šalje poruke u mozak da on uspori. Ako ste usred paničnog napada plitko disanje će samo pogoršati situaciju stoga je najbolje disati polako i smireno.
Čak i ako nemate apetit važno je jesti redovito obroke tijekom dana kako bi održali razinu šećera u krvi te smanjili svoju tjeskobu. Budite sigurni da jedete dovoljno proteina i vlakana u svakom obroku. Najbolje je izbjegavati kofein, čokoladu i druge namirnice kojima potiskujete tjeskobu.
Ako spavate osam sati neprekidno tijekom svake noći to nije dovoljno da sljedećeg dana ne osjećate stres. Izbjegavajte alkohol, kofein i vježbanje prije spavanja, pokušajte imaju prigušena svjetla te izbjeći gledanje televizije prije spavanja kako bi svoje tijelu osigurali dovoljno odmora i riješili ga stresa.
Istraživanja pokazuju da i vježbanju ima blagotvorne učinke na stres. Samo 2 i pol sata kardio vježbi tjedno smanjuje tjeskobu. Ne samo da ćete time očuvati zdravlje, nego ćete i na taj način upravljati anksioznošću.
Postoji još čitav niz savjeta stručnjaka poput toga da se pokušate uvijek što bolje organizirati, usredotočiti. Pomaže i aromaterapija.