Herpes spada u grupu zaraznih bolesti. Riječ je naime o virusnoj infekciji koja ima svoju primarnu, pa zatim i sekundarnu fazu koja se povremeno vraća.
Herpes zovemo još i Herpes simpleks, te oralni i genitalni herpes, ovisno o mjestu na kojem se pojavi.
Spomenuli smo da herpes ima primarnu i sekundarnu fazu. Da objasnimo malo ove dvije pojave.
Primarna faza herpesa je zapravo pojava prve infekcije, koja može proći neprimijećena. Ipak, i ova faza može da izazove bolne čireve na području usta, osjetljivost vratnih žlijezda, a kod djece i vrućicu. Nakon prve pojave infekcije, virus se nastanjuje u živčanim ganglijama i tu stoji pritajen mjesecima pa i godinama.
Druga faza herpesa je pojava recidiva, odnosno ponovnog izbijanja virusa koji je već u tijelu i koji je bio u stanju mirovanja neko duže vrijeme. U slučaju druge faze napada virusa, bolest se može pojaviti na više mjesta i prouzrokovati veće probleme nego što je bio slučaj u prvoj fazi bolesti.
Osim različitih faza bolesti, poznajemo i dva različita tipa herpesa.
Herpes simpleks tip 1 i herpes simpleks tip 2
Herpes simplex tip 1 – Smatra se da čak 60% djece do navršenih 10 godina starosti ima ovaj virus u sebi. Broj zaraženih osoba rapidno raste pa imamo procjenu da čak 80-90% ljudi starijih od 50 godina u sebi imaju virus. Oni su dakle zaraženi i nositelji virusa. Herpes simpleks tip 1 se najčešće prenosi preko usta, poljupcem ili neposrednim kontaktom putem sline. Već smo kazali da primarna HSV-1 infekcija može proći nezapaženo, drugim riječima bez simptoma i obično se dogodi još u ranom djetinjstvu.
Ako se pak simptomi pojave, onda su to: bolni mjehurići i čirevi u ustima i ždrijelu, povećanje i osjetljivost vratnih žlijezda, natečenost i crvenilo.
Herpes simplex tip 2 – Ova vrsta herpesa se često naziva genitalni herpes. Iako 30% oboljenja dolazi od herpesa simplex tip 1, njih 70% izaziva herpes simplex tip 2, a kod muškaraca se bolest najčešće pojavi na sluznici penisa. Kod žena se bolest prvo očituje kao upala stidnice, koju kasnije prate neugode i svrbež nakon čega se pojave mjehurići na vanjskim dijelovima spolnih organa. Ova bolest se ne može potpuno izliječiti, ali se simptomi i djelovanje virusa mogu suzbiti antivirusnim lijekovima i određenim kremama za lokalnu upotrebu.
Način liječenja herpes virusa
Prvo trebamo imati pravilno uspostavljenu dijagnozu bolesti. Dijagnoza herpes simpleks infekcije može se utvrditi na temelju liječničkog pregleda i kliničke slike. Bolest se potvrđuje laboratorijskim nalazima, koje treba da očita liječnik.
Herpes simpleks se ne može u potpunosti izliječiti, ali se simptomi mogu ublažiti ili u potpunosti ukloniti. Za takvu terapiju treba koristiti lijekove koje propiše liječnik, a riječ je o antivirusnim lijekovima i analgeticima. Kao pomoć liječenju možete se potruditi da ojačate imunitet i na taj način pomognete tijelu da se lakše odupre ovoj bolesti.