Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Zdravlje i ljepota

Čaj za proljev: Najbolji prirodni lijek protiv proljeva je…

čaj za proljev

U ovom članku ćemo predstaviti odlična prirodna rješenja protiv proljeva. Pisali smo o tome i prije, no sada ćemo napisati recept po kojem možete pripremiti čaj za proljev. Točnije, pripremite čaj protiv proljeva.

Ovaj čaj je dobar protiv proljeva (dijareje), trovanja hranom i protiv crijevne viroze.

Ako je riječ o naglom, akutnom proljevu, to je znak da se naše tijelo nastoji riješiti otrova, bakterija, virusa, odnosno nečeg stranog što je ušlo u naš probavni sustav. Proljev u većini slučajeva nije teško zdravstveno stanje, no on može biti  osobito ozbiljan kod djece, jer može doći do dehidracije.

Naš gastrointestinalni sustav je sustav ravnoteže, između nas kao domaćina i crijevne flore u kojoj prevladavaju anaerobne bakterije.

Salmonela može biti česti uzročnik proljeva, posebno u ljetnim mjesecima

Naša crijevna mikroflora jako je važna za sazrijevanje imunološkog sustava. Pravilno balansirana simbioza mikroorganizama u našim crijevima održava sluznicu želuca i crijeva zdravom, a taj balans je od iznimne važnosti i za obranu od patogenih bakterija i virusa te alergena.

Stručnjaci kažu da je najčešći uzrok proljeva u ljetnim mjesecima entero virus, pa onda na drugom mjestu Salmonela.

Salmonela je bakterija koju u organizam unosimo zaraženom hranom. To radimo nesvjesno, na način da konzumiramo nedovoljno termički obrađenu piletinu, jaja, morske plodove ili zaraženo mlijeko i mliječne proizvode. Sladoled je nezaobilazna slastica tijekom vrućih ljetnih mjeseci, no treba paziti gdje se kupuje sladoled i zaobići ga ako je i najmanje sumnjive kakvoće.

Salmonela se može naći i na povrću, posebno ako je gnojeno životinjskim izmetom (konjskom balegom, kokošjim izmetom isl…) pa je važno dobro oprati povrće prije nego se konzumira.

Simptomi salmonele – Prepoznajte ako ste se zarazili

Ako sumnjate na salmonelu, svakako pripazite na simptome koje ćemo spomenuti u nastavku.

Simptomi salmonele su povišena tjelesna temperatura, glavobolja, nagli početak bolova u trbuhu, mučnina, povraćanje i proljev. Mogu biti još neki, no ukoliko imalo sumnjate na zarazu, svakako posjetite liječnika i obavite pregled.

Simptomi se najčešće pojave relativno brzo nakon konzumiranja zagađene hrane. Već za 12 ili više sati simptomi se javljaju i budu intenzivni. Zbog učestalih vodenastih, zelenkasto-sluzavih proljeva može se razviti i dehidracija, a kod male djece i starijih osoba može ugroziti opće stanje bolesnika.

Salmonela u našem tijelu izaziva upalu sluznice želuca, gastritis i upalu crijevne sluznice, te enteritis.

Napomena: Ako je riječ o zarazi Salmonelom, svakako je dobro obratiti se liječniku i postupiti po njegovom nahođenju.

Proljev izaziva dehidraciju – Kako protiv toga?

Kada se liječi proljev, mi zapravo želimo ublažiti simptome, i nadoknaditi tijelu izgubljenu tekućinu.

Proljev se može pojaviti nakon uzimanja mlijeka, mliječnih proizvoda ili sladoleda. Može se javiti i nakon konzumiranja raznih napitaka od šećera ili voća. Mnoge osobe, koje su previše osjetljive na hranu (na primjer intoleranciju na laktozu), mogu dobiti proljev nakon konzumiranja kravljeg mlijeka.

Kako liječiti proljev kod kuće?

Kao najbolje i učinkovito rješenje protiv proljeva je mirovanje i rehidracija. U principu proljev će prestati sam, kroz par dana, a za nas je važno da mirujemo i pravilno hidriramo naše tijelo. Jako je važno nadoknaditi izgubljenu tekućinu, da ne dođe do nekih drugih komplikacija.

Potrebno je uzimati dovoljno tekućine, najbolje čaja. Za hidrataciju u slučaju proljeva dobro se pokazao čaj od hrastove kore, sljeza, kamilice, metvice, borovnice i malo kadulje. Ovaj čaj bi bilo dobro lagano i posoliti, da tijelu osiguramo elektrolite. Ako vam se ne sviđa ideja da posolite čaj, onda uz ispijanje čaja, svakog dana redovno jedite dobro pripremljene domaće juhe.

Dobro bi bilo pojesti kuhanu rižu ili zob, te slane štapiće, perece i slične grickalice.

Čaj protiv proljeva za djecu

  • list ili korijen bijelog sljeza (sluz oblaže i štiti sluznicu crijeva)
  • kamilica (djeluje protuupalno)
  • majčina dušica (djeluje baktericidno)
  • plod komorača (protiv upale i nadutosti)
  • hrastova kora
  • list maline ili kupine (kao i hrastova kora, stežu, stišću, upijaju toksine i višak tekućine)

Od svakog sastojka uzmite po 20 g i promiješajte da dobijete ravnomjernu smjesu svih dijelova biljki.

Uzmite 1 žlicu čajne mješavine i kuhajte 1 minutu u pola litre ključale vode. Nakon 5 minuta procijedite, pustite da se lagano ohladi i dajte djetetu da lagano popije čaj.

Po potrebi skuhajte još čaja. Što više čaja popije to bolje, jer će na taj način tijelo lakše i brže da izbaci sve strane uljeze i njihove toksine. U čaj možete dodati malo soli i malo limuna.

Čaj protiv proljeva za odrasle

  • kamilica
  • sljez
  • metvica (protiv bolova, grčeva, mučnine, anestezira)
  • vodopija (pomaže probavi sa svojim gorkim tvarima)
  • hrastova kora
  • kadulja (djeluje baktericidno)
  • islandski lišaj (djeluje baktericidno,štiti sa svojom sluzi i pomaže svojom gorčinom)

Dnevno piti čaj po želji, i nastaviti sa tretmanom tjedan dana nakon što se proljev zaustavi.

Dok traje proljev dobro je jesti rižu, po mogućnosti smeđu (integralnu).

U nastavku ćemo napisati još neke prirodne metode liječenja proljeva, i još jedan recept za čaj. Napravite sami sebi čaj za proljev, odnosno liječenje proljeva.

Recept: čaj za proljev

Da bi ublažili neugodne simptome, i tegobe koje izaziva proljev, preporučujemo da napravite ovaj čaj.

Pripremite kombinaciju biljaka:

  • 20 g borovnice
  • 25 g divlje jabuke
  • list divlje kruške
  • suhi šipak

Upute za pripremu: Uzmite jednu žlicu mješavine koju ste pripremili, pa ju prelijte sa šalicom vruće vode i ostaviti da odstoji dva sata. Procijedite i prvi dan pijte čaj umjesto vode, ali u malim gutljajima. Ovaj čaj uzimajte i narednih 3 do 7 dana i proljev će nestati. Čaj će normalizirati probavu, hidrirat će tijelo i zaustaviti neugodne tegobe koje izaziva proljev.

Ako želite čim prije zaustaviti proljev, isprobajte ove metode

U nastavku ćemo spomenuti par prirodnih rješenja za proljev. Nadamo se da će vam biti od pomoći. Napravite čaj za proljev, za uspješnu hidrataciju i zaustavljanje proljeva.

Sjemenke pjeskavice – Sjemenke pjeskavice jedno su od najboljih prirodnih rješenja protiv mekane stolice. Ove malene sjemenke u sebi sadrže veliku količinu sluzi koja štiti sluznicu i zaustavlja proljev. Dovoljno je da pomiješate žličicu sjemenki s dvije žlice probiotika, to sažvačete i progutate.

Jabučni ocat protiv proljeva – Ovaj višenamjenski prirodni lijek pomaže čak i u slučaju proljeva. Osim što je dobar za mršavljenje, balansiranje crijevne mikroflore, jabučni ocat je dokazani borac protiv bakterija koje uzrokuju proljev. U jednu čašu vode dodajte žlicu jabučnog octa. Mješavinu pijte dva puta dnevno.

Bijela riža zaustavlja proljev – Obična, kuhana bijela riža od davnih je vremena korištena u borbi protiv želučanih tegoba, pa na kraju i protiv proljeva. Dovoljno će biti da pojedete šaku kuhane, lagano zasoljene bijele riže. Kada ponovno osjetite glad pojedite još toliko. Porcije moraju biti male.

Banana zaustavlja proljev

Banana pred kraj, ali nimalo manje uspješan lijek protiv proljeva – Ovo slatko i ukusno voće ‘zatvara’ probavu te je idealan je borac protiv proljeva. Sadrže veliku količinu pektina koji je preporučljiv kod želučanih tegoba. Isto tako, sadrže puno kalija i elektrolita koje tijelo gubi prekomjernim izbacivanjem tekućine. Tijekom dana polako pojedite jednu do dvije zrele banane.

Borovnice će pomoći – Malene bobice bogate su antioksidansima. Učinak se potencira ako borovnice konzumirate s probioticima – dobrim bakterijama iz jogurta i sličnih proizvoda.

SAVJET: Za razliku od svježih bobica koje blago čiste organizam, sušene borovnice zaustavljaju proljev.

Đumbir je učinkovit protiv proljeva – Maleni korijen đumbira u sebi sadrži analgetička, antipiretička, antibakterijska i svojstva sedativa, a brojne su studije potvrdile učinkovitost đumbira u liječenju mučnine uzrokovane kemoterapijom, morskom bolešću, takozvane jutarnje mučnine i proljeva. Čaj od đumbira mogao bi pomoći. Pripremite ga tako što ćete dvije žlice svježeg đumbirovog korijena ostaviti na 15 minuta u vrućoj vodi i procijediti. U čaj, po potrebi i željama, dodajte med ili limun.

Metvica protiv proljeva – Sok od mente pomiješajte sa sokom limete i dodajte pola žličice meda kako mješavina ne bi bila previše gorka. Uzimajte tri puta dnevno.

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...