Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Zdravlje i ljepota

Bijele mrlje na licu: Kućni lijekovi za uklanjanje bijelih mrlja na licu

bijele mrlje na koži
Foto: Pixabay / Njega lica

Bijele mrlje na licu mogu biti vrlo neugodne za gledanje. Također, to može utjecati na vaše samopoštovanje i samopouzdanje. Kada se pojave bijele mrlje na koži, i kako ih možemo tretirati i liječiti?

Bijele mrlje na licu izgledaju svjetlije od ostale okolne kože. U nekim slučajevima, na tim se mjestima može pojaviti svrbež, ali obično su te mrlje bezopasne. Bijele točke mogu se pojaviti i na rukama, leđima i drugim dijelovima tijela.

Vitiligo, stanje koje uključuje smanjenje broja stanica koje proizvode melanin u tijelu, najčešći je razlog iza bijelih mrlja. Melanin je prirodni pigment koji je odgovoran za boju vaše kože, kao i kose.

Druga stanja kože kao što su ekcem, psorijaza, milia, pityriasis alba, tinea versicolor i idiopatska guttate hypomelanosis (sunčane mrlje) također mogu uzrokovati bijele mrlje na koži.

Neke bijele točke također mogu biti posljedica izlaganja suncu, gljivičnim infekcijama ili određenim prehrambenim nedostacima u tijelu. Jedenje previše nezdrave hrane, iznenadni emocionalni stres, previše toksina u tijelu, prekomjerna upotreba antibiotika i nepravilna higijena  također mogu pridonijeti pojavi bijelih mrlja na koži, uključujući i lice.

Bijele mrlje na licu

Ukoliko imate bijele mrlje na licu, ne morate se brinuti. Možete se poslužiti raznim kućnim sredstvima za rješavanje ovog neugodnog problema.

  1. Aloe Vera

Aloe vera je dobar lijek za liječenje bijelih mrlja na licu, osobito onih koji se javljaju uslijed opeklina ili tinee versicolor – gljivične infekcije.

Njen jak hidratantni učinak može pomoći zadržati kožu vlažnom, što zauzvrat pomaže u vraćanju zdrave i ravnomjerne boje kože. Također potiče ozdravljenje oštećene kože i obnavljanje stanica.

Izvadite gel iz listova aloe vere.

Nanesite gel na bijele mrlje.

Ostavite ga na koži barem 20 do 30 minuta, a zatim isperite vodom.

Učinite to 2 ili 3 puta dnevno.

  1. Kokosovo ulje

Višenamjensko kokosovo ulje korisno je za različite probleme kože, uključujući i bijele mrlje na licu. Ima svojstva repigmentacije koja pomažu u ublažavanju pojave bijelih mrlja.

Srednje-lančane masne kiseline u kokosovom ulju rade kao prirodni fungicidi, tako da ulje također može pomoći u liječenju tinee versicolor koju uzrokuju gljivice.

Nanesite ekstra djevičansko kokosovo ulje na zahvaćena područja.

Masirajte 5 minuta kako bi ulje prodrlo duboko u kožu.

Nema potrebe da ga ispirete. Dopustite da preostalo ulje prirodno apsorbira vaša koža.

Učinite to 2 ili 3 puta dnevno.

  1. Ulje čajevca

Ulje čajevca je djelotvorno kućno sredstvo za liječenje bijelih mrlja na licu koje su se razvile zbog tinee versicolor, stanja uzrokovanog gljivicama. Ima antifungalna svojstva koja inhibiraju širenje infekcije i sprečavaju ponavljanje.

Ulje čajevca također pruža olakšanje od svrbeža.

Pomiješajte 4 ili 5 kapi ulja čajevca u sa jednom žlicom ekstra djevičanskog maslinovog ulja.

Nanesite mješavinu ulja na zahvaćeno područje pomoću pamučnih vatenih kuglica.

Dopustite da se samo osuši, a zatim isperite mlakom vodom.

Ponavljanje ovog lijeka dva puta dnevno za nekoliko tjedana.

  1. Bakar

Bakar pomaže u proizvodnji melanina. Bakar je potreban enzimu zvanom  tirozinaza za sintezu melaninskog pigmenta iz tirozina. Dakle, bakar je koristan u liječenju bijelih mrlja na licu.

Ulijte pitku vodu u bakrenu posudu i pustite da stoji preko noći na sobnoj temperaturi.

Pijte ovu bakrenu vodu ujutro na prazan želudac.

Ponovite svakodnevno dok ne uočite poboljšanje tonusa kože.

Nemojte stavljati ovu vodu u hladnjak jer će uništiti sva svojstva bakra koje voda preuzima.

  1. Crvena glina

Crvena glina je također korisna za liječenje bijelih mrlja na licu. Ima visoki sadržaj bakra koji pomaže vratiti melanin u vašu kožu.

Stavite 1 žlicu crvene gline u zdjelu.

Dodajte 1 žlicu soka od đumbira i temeljito promiješajte.

Nanesite ovu smjesu na zahvaćena područja.

Dopustite da se potpuno osuši, zatim isperite i osušite kožu tapkanjem.

Nakon toga nanesite gustu hidratantnu kremu ili kokosovo ulje na kožu.

Ponavljajte svakodnevno tijekom nekoliko mjeseci.

  1. Đumbir

Đumbir koji već imate u vašoj kuhinji ima više zdravstvenih prednosti pa tako može pomoći i da se oslobodite bijelih mrlja na koži ukoliko imate vitiligo ili opekline od sunca.

Đumbir je izvrstan za pojačavanje produkcije melanina i također poboljšava cirkulaciju krvi. Oba ova faktora zajedno rade na održavanju zdrave i ravnomjerno tonirane kože.

Za topikalnu (vanjsku) upotrebu, masirajte zahvaćeno područje svježim sokom đumbira. Dopustite soku da stoji oko 15 minuta, a zatim ga isperite hladnom vodom. Ponovite jednom ili dvaput dnevno nekoliko tjedana ili dok ne vidite poboljšanje.

Da biste poboljšali zdravlje kože iznutra, pomiješajte jednake količine soka od đumbira i svježe mente. Pijte jednom dnevno nekoliko tjedana.

  1. Ulje vitamina E

Također možete koristiti ulje vitamina E za tretiranje bijelih mrlja na licu. Budući da je antioksidans, vitamin E može nadoknaditi štetu koju čine oštre ultraljubičaste (UV) zrake sunca.

Osim toga, vitamin E ulje pomaže u održavanju kože vlažnom, što je neophodno za održavanje glatkog i zdravog tonusa kože.

Izvadite sadržaj 1 ili 2 kapsule vitamina E.

Dodajte 1 čajnu žličicu ricinusovog ulja i  temeljito pomiješajte.

Nanesite smjesu na zahvaćenu kožu i masirajte 5 minuta.

Ostavite preko noći i isperite  sljedećeg jutra.

Svakodnevno koristite ovaj lijek sve dok vaš ton kože ne postane ravnomjeran.

  1. Med

Još jedan dobar lijek za liječenje bijelih mrlja na licu je med. Med je jedan od najboljih prirodnih krema, napunjen antioksidativnim svojstvima koja pomažu u rješavanju bijelih kožnih mrlja.

Osim toga, bitni vitamini i minerali u medu pomažu poboljšati ton vaše kože, kao i zdravlje.

Nanesite čist med bilo koje vrste na zahvaćeno područje.

Nježno utrljajte med da prodre duboko u kožu.

Dopustite da odstoji 10 do 15 minuta, a zatim ga isperite hladnom ili mlakom vodom.

Ponovite 2 ili 3 puta dnevno.

  1. Zaštitite se od izlaganja suncu

Ukoliko imate bijelih mrlja na licu, vrlo je važno zaštititi kožu od štetnih sunčanih UV zraka, kao i od umjetnih izvora UV svjetla.

Zaštitite kožu primjenom proizvoda širokog spektra, vodootpornih krema za sunčanje s SPF od najmanje 30 na svim mjestima na koži koja su izložena suncu. Velikodušno nanesite zaštitu od sunca i ponovo ju nanosite svaka dva sata.

Također nosite široki obodni šešir kako biste zaštitili svoj vrat, uši, oči, čelo, nos i vlasište od izlaganja suncu. Također, nosite kratke rukave i duge hlače od materijala koji blokiraju svjetlost kako bi zaštitili vašu kožu od sunca.

Nikako nemojte upotrebljavati solarij ili lampe za sunčanje.

  1. Zdrava prehrana

Za bilo kakav problem kože, zdrava prehrana je nužna. Dobra prehrana koja štiti kožu može pomoći u održavanju zdrave kože i obnavljanju njezinog sjaja i ljepote.

Prije svega trebate jesti hranu bogatu antioksidantima poput svježeg voća i povrća u borbi protiv štete koju rade slobodni radikali. Hrana bogata vitaminima A, C, E i B također će pomoći održavanju lijepe i besprijekorne kože.

Također, jedite namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama, kao što su sjemenke suncokreta, avokado, losos i orasi. Jedite više tamnog i pigmentiranog povrća poput repe, mrkve i špinata koji također mogu puno pomoći.

Osim toga, u prehranu uključite i voće i povrće bogato vodom, ) jer oni pomažu hidratizirati kožu postupno i prirodno, kao i isporučiti sve hranjive tvari.

Posljednje, ali ne manje važno, pijte puno vode svaki dan kako bi vaše tijelo ispiralo štetne toksine.

Dodatni savjeti

Povećajte unos vitamina B12 kako biste stimulirali repigmentaciju kože. Obratite se svom liječniku prije nego što započnete konzumirati bilo kakve nove dodatke.

Pacijenti sa vitiligom mogu imati koristi od uzimanja dodataka ginkgo bilobe. Započnite tek nakon savjetovanja s liječnikom.

Vitiligo pacijenti također mogu utrljavati bavachi biljno ulje na depigmentiranu kožu.

Bijele mrlje možete sakriti pomoću šminke kako biste poboljšali izgled kože i pomogli vam da se osjećate bolje dok se pigment ne obnovi.

Koristite neparfumirane i neobojene emolijente kako bi spriječili nastanak suhe kože koja može dovesti do pityriasis albe.

Pijenje soka od papaje također može potaknuti proizvodnju melanina u vašoj koži.

Upravljajte svojom razinom stresa, jer stres može uzrokovati suhu i beživotnu kožu, , loše reakcije kože i neujednačen ton kože.

Napravite piling kože jednom tjedno kako bi se spriječilo nakupljanje mrtvih stanica kože, što može učiniti vašu kožu beživotnom i neujednačenom.

Mudro izaberite proizvode za njegu i kozmetičke proizvode!

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...