Djeca koja su plivala i trenirala balansiranje u vodi kao bebe imaju bolju ravnotežu i vještije hvataju predmete nego neplivači i gotovo pet godina nakon prekida treninga.
Naučite li samo par mjeseci stare bebe plivanju pomoći ćete im da kasnije u životu razviju impresivne fizičke vještine.
Univerzitetska studija pokazala je da bebe plivači imaju bolju ravnotežu i spretnije hvataju predmete nego neplivači.
Razlika je bila vidljiva i kad su djeca napunila pet godina, pokazalo je istraživanje Norveškog univerziteta za nauku i tehnologiju. Već tri mjeseca stare bebe mogu da zadrže stojeći položaj u vodi.
Do ovog zaključka se došlo, među ostalim, tako što su naučnici usporedili 19 beba plivača i 19 beba iz kontrolne grupe koje nisu znale da plivaju. Jedini faktor razlike među njima je bila sposobnost plivanja. Svi drugi faktori poput roditeljskog obrazovanja i ekonomskog statusa su bili isti.
Bebe plivači sudjelovale su u satima plivanja dva sata tjedno od svog drugog ili trećeg mjeseca života sve dok nisu imali sedam mjeseci. Tipičan sat uključivao je pomaganje bebi da izvede salto na plutajućem dušeku, ronjenje, skakanje s ruba bazena i balansiranje na ruci svog roditelja u vodi dok hvataju plutajući objekt. Kada su napunile pet godina bebe iz obje grupe prošle su niz testova poput održavanja ravnoteže, balansiranje na jednoj nozi, skakanje preko konopca i hvatanje male platnene vrećice.
Istraživači kažu da su ih rezultati iznenadili. “Vrlo smo jasno vidjeli da su bebe plivači bolje u vježbama koje su bile povezane s ravnotežom i sposobnosti da hvataju predmete. Nevjerojatno je uzbudljivo kada vidimo da specifični trening malih beba ima utjecaj na kasnije sposobnosti u životu,” kaže prof. Sigmundson, koji je vodio istraživanje. Profesor Sigmundson dodaje da je jednostavno zapanjen što su sve instruktori naučili bebe i kako je to ostavilo traga na njihove sposobnosti pet godina kasnije.