Zadah ili neugodan miris u ustima nastaje uslijed jedenja određene hrane, na primjer češnjaka, crvenog luka ili mlijeka, te prekomjerne konzumacije alkohola i cigareta.
Glavni simptomi lošeg zadaha uključuju ustajao i neugodan miris koji dolazi iz usne šupljine kao i neugodan miris truleži koji se od želuca ili drugih unutarnjih organa širi kroz usta.
Uz ciljanu promjenu životnih i prehrambenih navika, zadah u većini slučajeva uspješno nestaje, a u slučajevima kada to nakon poduzetih mjera nije moguće, savjetuje se napraviti stomatološku i internističku obradu kako bi se otkrio i otklonio uzrok zadaha.
Loš zadah koji nastaje u pušača posljedica je suhoće usne šupljine i čestih bolesti desni.
Pušenje cigareta povezano je s lošim zadahom, a poznato je da pušenje negativno djeluje na opće zdravlje sluznice usne šupljine i zubi.
Pušenje uzrokuje suhoću usta, mijenja boju zubi, smanjuje osjet okusa i izrazito iritira desni. Pušači imaju povišen rizik od bolesti desni te od razvoja vrlo malignog karcinoma usne šupljine i ždrijela.
Loš zadah koji nastaje u pušaća posljedica je suhoće usne šupljine i čestih bolesti desni.
U drugim slučajevima krvci su zubi i nedovoljna oralna higijena, no neugodan miris može biti i popratna pojava kronične upale sinusa, krajnika ili želučane sluznice.
>> Uklonite neugodan zadah iz usta…
Potrebno je svaki dan prati zube i voditi računa o usnoj higijeni, te redovito odstranjivati zubni kamenac. Zadah možete spriječiti i s mlakom vodom u kojem dodate ulje od borovice ili kleka, a otopinu popijete. Kod bolova u grlu, upale krajnika ili ždrijela možete grgljati i čaj od kadulje. Jedite laganu hranu, a kod upala koristite pranje u voćnom octu, te pijenjem čaja od koprive, cvijeta lipe i breze. Također preko dana možete žvakati par boba borovice.
Prirodni preparati koji mogu pomoći su kapi Momordica. Posjet liječniku utvrdio bi pravi uzrok zadaha.