Ljekovito začinsko bilje koristi se kao ukusan dodatak jelima, ali isto tako za pripremu čajeva koji ublažavaju bolove, reguliraju probavu, umiruju nas te potiču naš apetiti.
Glavni sastojak svih začina su mirisne isparavajuće supstance, odnosno eterična ulja, koja posjeduju antiseptičko djelovanje. Upravo zbog ovih sastojaka, začini se koriste u veoma malim količinama. Sadrže i tanine, gorke ljekovite supstance, sluz, kao i veliki broj vitamina i minerala neophodnih za naše zdravlje.
Neki od začina koje često susrećemo, a jako su dobri za naše zdravlje su:
Bosiljak – Ova ljekovita biljka najčešće se koristi za opuštanje i smirenje, kao i kod nekih probavnih tegoba, kao što je nadimanje i mučnina. List bosiljka je veoma ukusan dodatak salatama, umacima sa paradajzom, juhama i jelima od povrća.
Kim je od davnina poznat kao dobar diuretik, a također potiče i izlučivanje mlijeka, pa ga liječnici često preporučuju dojiljama. Odlično je sredstvo protiv nadimanja, a upravo zbog toga što olakšava probavu, kim se dodaje teže svarljivim jelima, kao što su ona od graha i drugih mahunarki. Protiv nadutosti možete uzeti žlicu kima i preliti ju sa šalicom vruće vode. Ostavite da djeluje 10-15 minuta i pijte 2 puta dnevno prije jela. Također, ovaj začin regulira i menstrualni ciklus, ublažava grčeve maternice te olakšava porođajne bolove.
Lovorov list ima jako ugodan miris koji će poboljšati ukus svakome jelu. Preporučuje se samo jedan do dva lista kao dodatak, da jelo ne bi dobilo gorak ukus. Iscijeđeno ulje svježeg lovora koristi se kao odličan lijek kod kožnih oboljenja i bolnih mišića.
Kopar – Ovaj začin je izuzetno bogat eteričnim uljima, koja su veoma osjetljiva na toplotu, pa se kopar uvijek dodaje na samom kraju pripremanja nekoga jela. Koristi se u raznim umacima i jelima od povrća i mesa, kao i konzervans za čuvanje zimnice. Poznat je čaj od kopra kojim se liječe problemi sa hemoroidima, kao i grčevi kod malih beba i odraslih.