Čuvarkuća liječi mnoge bolesti. Nekada se ova biljka smatrala nekom vrstom zaštite od zlih sila, no danas je stvar ipak malo drugačija. Možda niste znali, čuvarkuća je odlična i za proširene vene. Pročitajte par redaka teksta o ljekovitim svojstvima čuvarkuće.
Biljku zovemo raznim imenima, pa se nemojte začuditi ako pronađete nazive kao što su žednjak, cmilić, treset, možek, ušna ili vazdaživ. Ima ih još mnogo, no da ne nabrajamo sada sve. Njezin latinski naziv Sempervivum znači uvijek živuća, i pod tim nazivom je poznata svugdje u svijetu.
Čuvarkuća u dvorištu
Čuvarkuća zaista jeste otporna biljka, lako se uzgaja pa nema razloga da ne zasadite sebi barem jednu negdje u dvorištu ili na balkonu. S obzirom na sva do sada dokazana ljekovita djelovanja ove biljke, svakako je korisno imati ju kod kuće.
Čak i ako niste dovoljno vješti da pripremite neki prirodni lijek od čuvarkuće, posadite ju pa iskoristite u slučaju potrebe. Čovjek svašta nauči kada zatreba.
Čuvarkuća ima mesnate listove, pune soka. Baš je u tom soku ljekovita kombinacija koja nam često dobro dođe. Mesnati listići puni su soka kojim se od davnina liječi bol u uhu. Jednostavno iz lista biljke iscijedite 2-3 kapi soka u bolno uho. Tako ostavite par minuta, u ležećem položaju da sok ne iscuri. Nakon tog vremena jednostavno se okrenite na drugu stranu, da bi sok iscurio.
Sok ove biljke dobro djeluje u slučaju određenih oboljenja na koži, otvorenih rana ili u slučaju uboda insekata. Suvremena istraživanja su dokazala protuupalna i antiseptička svojstva čuvarkuće, zbog kojih se tako uspješno i koristi u narodnoj medicini. U narodnoj medicini koristi se i za tretiranje bradavica, kurjih očiju i sunčanih pjega, a može se nanositi i na mjesta koja su bolna zbog grčeva ili gihta. Jednostavno se koristi, tako što se koža premaže sokom od čuvarkuće ili se stavi oblog od prerezanog lista.
Svježe iscijeđen sok od čuvarkuće može se i piti. Isto tako, ako zatreba slobodno možete pojesti par listova biljke dnevno. Na taj način ste iskoristili prirodni lijek koji djeluje u slučaju bronhitisa, gnojne upale grla i zubnog mesa, pročišćenje crijeva, a uzima se i kao umirujuće sredstvo kod živčane rastrojenosti. Neka istraživanja pokazala su da čuvarkuća smanjuje rizik od raka i pomaže u liječenju kancerogenih bolesti.
Čuvarkuća je dobar prirodni lijek za proširene vene. Biljka liječi mnoge tegobe, samo je treba znati koristiti.
Prirodni čaj od čuvarkuće dobar je za smirenje
Naučite kako se priprema čaj od čuvarkuće, kada je dobar i što sve može da liječi. Čaj je jako dobar protiv menstrualnih tegoba, proljeva i čira na želucu. Pogodan je i za ispiranje ranica u ustima, odnosno protiv afti te za ispiranje grla u slučaju gnojne angine. Pripremite čaj tako što ćete 2,5 dcl vode staviti 12 g osušenih ili 10 g svježih listova čuvarkuće. Kuhajte listove 15 minuta, a potom procijedite i pustite da se malo ohladi.
Preporučuje se piti jednu šalicu čaja ujutro na prazan želudac, a nakon toga svakih sat vremena po jednu žličicu čaja, dok ne popijete pripremljenu količinu.
Još jedan jako dobar prirodni lijek od čuvarkuće i meda
Napravite sebi ljekovitu smjesu od čuvarkuće i domaćeg meda. Uzmite 750 grama svježih listova čuvarkuće, sameljite i pomiješajte ih sa 1 kg meda. Ovo je odličan prirodni lijek za miome i tegobe sa štitnom žlijezdom. Dovoljno je uzeti 1 žlicu ujutro, a tijekom dana još 1-2 žlice.
U slučaju da imate bolnu slezenu pokušajte ovu terapiju. Uzmite tople obloge od listova čuvarkuće, koje ste prethodno skuhali u mlijeku, te ih stavite na bolno mjesto.