Korijen biljke gavez treba se iskopati u jesen, u listopadu ili studenom, te paziti da je rastao na mjestu koje nije blizu nekom izvoru zagađivanja poput prometnica i slično.
Potrebno je izvaditi oko pola kilograma težine korijena.
Prvo trebate dobro oprati korijen, očistiti od oštećenja i rupa, ali ga nemojte guliti. Posušite korijen gaveza krpom i ostavite na stranu dok pripremate mast.
Kilogram svježeg svinjskog špeka odnosno slanine za topljenje masti narežite na kockice pa stavite u lonac, dodajte malo vode, miješajte da ne zagori. Jako je važno da u sadržaj ne dodajete sol. Mast je gotova kad po njoj zaplivaju svijetložuti čvarci. Nakon toga ocijedite mast, pa u posebnu posudu odvojite 40 do 45 žlica te masti, pa ostavite da se malo ohladi. Dok je mast još topla u nju naribajte pripremljeni korijen gaveza, 200 do 250 grama, na oštrom ribežu za krastavce ili zelje.
Dakle,u toplu mast trebaju padati što tanji listići korijena, a ribamo ih odmah iznad masti kako bismo što je moguće manje bili izloženi zraku da ne oksidiraju. U tu svrhu valja koristiti i keramički ribež, ali ako ga nemate nije neophodan, poslužiti će i već spomenuti ribež za krastavice.
Kada je sav korijen nariban i potopljen u masti, nastavite miješati još 15 minuta, te ga ostavite tako da odstoji preko noći.
Sutra ponovo stavite sadržaj na laganu vatru, zagrijte ga tek toliko da se mast otopi, te ga skinite sa vatre. Nastavite sadržaj miješati narednih 10 minuta, pa ga procijedite kroz gazu u lonac.
Ocijeđenoj masti treba dodati 41 žlicu hladno tiještenog nerafiniranog maslinovog ulja, pa u sve to još i 100 do 150 grama usitnjenog voska. Stavite sve na toplom odnosno na laganoj vatri uz stalno miješanje sve dok se vosak ne otopi i dok se sve ne sjedini, a nakon toga dobiveni sadržaj pretočite u porculansku ili vatrostalnu zdjelu.
Prekrijte sve krpom i ostavite na hladnom da se svi sastojci sjedine i ohlade. Dobivenu ohlađenu mast od gaveza prebacite drvenom ili keramičkom žlicom u manje posudice, staklene ili posudice od plastike, nikako ne metalne.
Napunite posudice do ruba i dobro potisnite da unutra ne ostane zraka. Dobro ih zatvorite. Rok trajanja ovako dobivene masti je godinu dana.
Ovu mast od gaveza možete koristiti i za masažu nogu, posebno kod čukljeva, za njegu dijabetičkog stopala, kukaca i slično. Iako se u narodnoj medicini mast od gaveza koristi nanošenjem direktno na otvorene i teške rane, kod takve primjene postoji opasnost stvaranja apscesa, jer se rana na površini zatvori, a unutra je gnoj. Stoga je bolje mazati kožu uz rubove rane. Čuvajte izvan dosega djece i nikako ne koristite mast od gaveza za unutarnju uporabu.