Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Ljekovita biljka

Mast, ulje i čaj od nevena, priprema, upotreba i za šta su dobri?

mast od nevena ljekovitost
Foto: Pixabay / Neven

Neven (Calendula officinalis L.) pripada vrsti glavočika (Familija Compositae). Farmakopejski naziv joj je Calendulae flos-herba. Najpoznatija je mast od nevena koja ima dokazanu iznimnu ljekovitost.

Neven odnosno Calendula officinalis je najviše korištenih biljaka u fitoterapiji, narodnim običajima pa čak i magiji naroda u cijelome svijetu. Porijeklom je iz Indije.

Neven se zbog svog složenog sastava koristi za liječenje mnogobrojnih bolesti. Ova biljka je bogata flavonoidom koji djeluje protuupalno. U sastavu biljke se također nalaze i  triterpenski saponozidi, tanin, glikozid kaledulozid, kartenoidi (zbog ovog svojstva neven ima predivne narančaste cvjetove), malo etarskog ulja neprijatnog mirisa  i nekoliko organskih kiselina.

Ljekovite tvari u nevenu

Ljekovite tvari u ovoj biljci su kalendulin, karotinoidi, albumin, likopen, flavonoidi, organske kiseline kao što su jabučna, salicilna, palmatinska, zatim voloksantin, citroksantin, rubiksantin, smole, žuto mastilo, šećer, bjelančevine, encimi, guma, fitosterol, kalcij, sumpor, vitamin A-karotenoid, esencijalno ulje koje sadrži seskviterpenske okside. Droga između ostalog sadrži i puno triterpena, a to su amirine, arnidiol, faradiol. Neven također sadrži 2-5% saponozida.

Neven se često koristi kod raznih pripravaka čajeva kojima se uklanjaju  tegobe u digestivnom traktu.  Dobar je i za zacjeljivanje rana ma želucu i dvanaestopalačnom crijevu, pomaže normalizaciji rada jetre i kod lučenja žuči. Zbog svog antiinflamatornog djelovanja flavonoida, neven smiruje upalu debelog crijeva. Također se koristi i kod zaustavljanja blažih dijareja zbog tanina i sluzi koje sadrži.

U kombinaciji sa drugim biljkama kao što su maslačak, glog ili resnik koristi se za pročišćavanje krvnih žila, na način da ih relaksira i povećava volumen te tako snižava novo kolesterola u krvi. Zbog ovoga djelovanja se preporuča kod angine pektoris.

Antispazmatik

Ova biljka je odličan antispazmatik odnosno pomaže u  razbijanju grčeva, otklanja grčeve maternice i jača je tako da smanjuje bolne menstruacije, a također je dobar lijek za astmu jer ublažava grčeve dišnog sustava.

Neven sadrži provitamin A te stoga blagotvorno djeluje na oko i poboljšava vid. Možemo ga koristiti i izvana i iznutra. Kod konjuktivitisa i iritacija očiju koristi se čaj dobiven od ove biljke.

U slučaju opekotina, rana i promrzlina koristimo neven koji ima blago djelovanje na kožu. Odličan je lijek i za psorijazu zbog prisustva provitamina A, od ove biljke se rade brojni melemi protiv  impetiga, suhih i vlažnih ekcema te perutavih lišajeva.  Neven također otklanja gnojne iscjetke, stimulira stvaranje novih ćelija te se zbog toga često koristi kod gnojenja korijena nokta.  Neven je vrlo efikasno sredstvo protiv gljivica zbog čega se često koristi kao prirodni lijek kod pojave candide u tijelu.

Neven koristimo i kod povišene temperature jer izaziva pojačano znojenje, a utvrđeno je i antivirusno djelovanje.

Osim što je ova biljka jako ljekovita također je i izuzetno dekorativna, lako ga se može održavati u vrtu ili u kući, te se razmnožava sjemenom.  Neven cvjeta od maja do novembra. Taj cvijet se najčešće koristi u narodnom liječenju, rijetko cijela biljka ili cijeđeni sok koji je blagotvoran kod kožnih bolesti.

Recept za čaj od nevena za čišćenje organizma

Za čaj su nam potrebno ovi sastojci:

  • Neven (Calendula officinalis) 20g
  • Maslačak (Taraxsacum officinale) 20g
  • Rastavić (Equisetum arvense) 20g
  • Breza (Betula alba) 10g
  • Jagorčevina (Primula officinalis) 10g
  • Nana (Mentha piperita) 10g
  • Morač (Foeniculum vulgare) 10g

Sve ove biljke prvo pomiješamo zajedno, zatim 4 žlice ove smjese prelijemo sa 750 ml proključale vode. Dobro promiješamo, poklopimo te ostavimo sat vremena. Čaj procijedimo i pijemo po jednu šalicu triput dnevno, po želji ga možemo zasladiti sa malo meda. Preporuča se piti ovaj čaj dvaput godišnje u proljeće i jesen po mjesec dana.

Recept za čaj sa nevenom protiv nazeba

Sastojci:

  • Šipurak (Rosa canina) 20 g
  • Zova (Sambucus nigra) 20g
  • Lipa (Tillia cordata) 20g
  • Neven (Calendula officinalis) 20g
  • Majčina dušica (Thymus serpilluium) 20g

Čaj pripremamo tako da sve biljke zajedno pomiješamo, zatim jednu žlicu smjese prelijemo šalicom proključale vode, promiješamo, poklopimo i ostavimo 15 minuta. Čaj se pije topao i možemo ga zasladiti medom.

Recept za čaj protiv bolnih menstruacija

Sastojci potrebni za ovaj čaj su:

  • Odoljen (Valeriana officinalis) 20g
  • Mrtva kopriva (Laminium album) 10g
  • Neven (Calendula officinalis) 20g
  • Kamilica (Matricaria chamomilla) 20g
  • Papreni lisac (Polygonum hidropiper) 20g
  • Virak (Alchemila vulgaris) 10g

Odvojimo 3 žlice mješavine ovih biljaka, prelijemo sa pola litre ključale vode, promiješamo, poklopimo i ostavimo da stoji pola sata. Nakon toga čaj procijedimo i pijemo, najbolje desetak dana prije početka menstruacije ili tokom cijelog mjeseca.

Recept za čaj protiv povišenog kolesterola i začepljenih krvnih žila

Potrebni sastojci za ovaj čaj su:

·         Trnjina (Prunus spinosa) 20g

·         Glog (Crataegus oxyachanta) 20 g

·         Resnik (Eupatorium canabinum) 20g

·         Neven (Calendula officinalis) 20g

·         Maslačak (Taraxacum officinale) 20g

Biljke pomiješamo, odvojimo 3 žlice te prelijemo sa pola litre ključale vode. Promiješamo, poklopimo i ostavimo sat vremena, zatim procijedimo i pijemo tokom dana.

Kako kod kuće pripremiti nevenovo ulje

Nevenovo ulje koristi se protiv rana, lišajeva, ekcema, hemoroida, impetiga, opekotina, gnojnih čireva, gljivičnih oboljenja kože i još mnogih drugih bolesti.

Ulje se radi tako da uberemo cvjetove nevena i to biramo one veće i intenzivno narančaste bolje. Cvjetovi se beru po suhom vremenu.  Dva do tri dana sušimo cvjetove na zraku na čistoj tkanini ili papiru i to u tankom sloju, zatim te osušene cvjetove stavimo u čistu i potpuno suhu teglu te nalijemo hladnocijeđeno maslinovo ulje, sezamovo ili  ulje bundeve. Teglicu dobro zatvorimo i držimo na suncu četiri do pet tjedana, nakon čega ulje procijedimo kroz sterilnu gazu i čuvamo u čistoj i suhoj staklenoj boci na tamnom i hladnom mjestu.

Mast protiv proširenih vena

Na laganoj vatri zagrijemo pola kilograma svinjske masti, kada se istopi dodamo dvije šake svježih cvjetova nevena i šaku isušenih zelenih, bodljikavih ljuski  divljeg kestena.

Kada se smjesa zapjeni maknemo sa vatre i miješamo 5 minuta, poklopimo i ostavimo na hladnom mjestu 24 sata. Zatim se ta smjesa ponovo zagrijava uz stalno miješanje dok se potpuno ne istopi. Takvu smjesu procijedimo kroz sterilnu gazu i stavljamo u čistu i suhu staklenku, te čuvamo na tamnom i suhom mjestu.  ovaj melem je potrebno mazati na vene svaku večer bez masiranja odozdo prema gore. Uz melem je dobro piti i čaj za čišćenje organizma.

Nevenova mast za rane jako je efikasna. Pravi se tako što u zdjelici, na laganoj vatri, izmiješate šalicu svježe iscijeđenog soka od lišća i cvijeta nevena sa dvije šalice nesoljene domaće masti. Kad se ohladi i stisne, stavite mast na platnenu krpu, namažite na ranu ili čir, pokrije s malo vate i sve učvrstite zavojem ili flasterom.

Nevenova mast za zloćudne rane pravi se tako da se u jednu litru svinjske neslane i nepržene masti stavi tri šake svježih cvjetova. Pirjati oko 10 minuta na oko 90 stupnjeva, pa još tekuću smjesu procijedite kroz lanenu krpu u plastične ili staklene posude koje možete dobro zatvoriti. Umjesto svinjske masti može se upotrijebiti maslac, a posebno je hvaljen maslac od kozjeg mlijeka.

Melemi od nevena

Melem protiv hemoroida i proširenih vena. Zagrijte pola kilograma kvalitetne svinjske masti na tihoj vatri. Kad se istopi, dodajte dvije šake svježih cvjetova nevena i šaku sušenih zelenih, bodljikavih ljuski od divljeg kestena. Pustite da se zapjeni od vrenja, pa maknite sa štednjaka. Miješajte oko pet minuta. Poklopite i ostavite 24 sata na hladnome mjestu. Drugi dan lagano zagrijte i miješajte dok se potpuno ne otopi, pa procijedite kroz sterilnu gazu i prelijte u čistu teglicu. Vene masirajte svaku večer, odozdo prema gore, odnosno prema srcu.

Za smirenje upale desni dobar je macerat od nevena. Oko 20 grama suhih cvjetova nevena stave u 1 decilitar alkohola jačine do 70% i ostavite da odstoji 10 dana. Zatim procijedite i prelijte u tamnu bočicu koja se može dobro zatvoriti. Otopinom možete premazati kožu koja je upaljena dva do tri puta na dan, odnosno dva do tri puta na dan kapnuti na četkicu za zube pa njome masirati desni.

Protiv ispadanja kose u zmite 20 grama sitno isjeckanoga korijena podbjela (tussilago farfara), 10 grama suhih cvjetova nevena i prelijte litrom kipuće vode pa vratite na štednjak da prokuha 10-15 minuta. Zatim dodajte malo tinkture od nevena i procijedite. Tim toplim čajem dva puta tjedno istrljajte vlasište.

Neven kao spas za probleme s kožom-koje je farmakološko djelovanje nevena

Neven je odličan lijek za sve probleme s kožom jer  ima antibakterijsko svojstvo, antiviralno – protiv virusa, antimikrobno, antifungalno , tj. protiv gljivica, također je odličan antibiotik, antioksidans itd. Koristi se i za unutarnju primjenu kao čaj ili tinktura jer djeluje protuupalno  antiflogistik ili antiinflamtorik, te kao regenerator stanica, čisti krv.

Neven je korišten i u liječenju akni, bradavica, cista, čireva, ekcema, hemoroida, herpesa zastore, fistula, impetiga, raznih  kožnih upala kao što su ljuštenje kože, masna koža lica,  za čišćenje kože lica, krvarenja, lišaja, mastitisa, opeklina, osipa, opeklina od sunca ( sprječava upalu i ubrzava regeneraciju stanica), psorijaze, proširene vene, saboreje, smrzotine, raznih infekcija kože, rak-rana, rana, ranica, rana gnojnih, raznih ozljeda kože tako što pospješuje zarašćivanje rana-tkiva, upalnih procesa na koži, varikoznih vena, ulceracije, za bolji rast kose, žutih krasta lica i glave ( u tu svrhu koristimo sok biljke ili tinktura), urtikarije, ugriza i uboda insekta, limfe (otečeni limfni čvorovi, limfne tekućine, škrofulozu ).

Neven pomaže kod mnogobrojnih kožnih bolesti zbog svog antivirusnog i antibakterijskog djelovanja, ali se koristi i za druga oboljenja kao što su rak kože, maternice, grla ili želuca.

Prirodni je antibiotik, antibakterik, adstrigent, antivirus, antikarcinom, antidiaroik, antiflogistik, antiemetik, antispazmodik, antihemoragik, antimikrobik, antifungal, antioksidans, antipsorijatik, diuretik, depurativ, dijaforetik, dermetik, detoksikant, emenagog, halogog, holeretik, hemolitik, kozmetik, laksativ, menstrualni regulator, spazmolitik, stiptik i stimulans.

Upotreba nevena kao narodni lijek

Nevenova krema i njezina podloga omogućava koži normalno disanje jer ne zatvara pore i lako se ispire, može se primjenjivati kod djece. Krema se nanosi nekoliko puta dnevno u tankome sloju.

Mast dobivena od ove biljke je odličan lijek protiv opekotina nastalih od sunca. Kod kuće možete napraviti ovu mast ili iz nevenova ulja ili prženjem cvjetova u masti.

Mast iz nevenova ulja pripremite tako što ćete  60 grama nevenova ulja i 8 grama pčelinjeg voska zagrijavati na vodenoj kupelji dok se vosak ne otopi,  zatim ulje ulijte u kozmetičke kutijice (najbolje staklene), ostavite da se ohladi i dobro zatvorite.

Mast od cvjetova biljke pripremite tako da u 150-200 g otopljene svinjske masti  popržite 3-4 žlice cvjetova i 1 žlicu usitnjenih listova nevena, smjesu maknete s vatre i ostavite da stoji preko noći. Drugi dan ponovo sve lagano zagrijte, procijedite kroz sterilnu gazu i spremite u čiste staklenke.

Neven njeguje suhu i ispucanu kožu lica, ruku, usnica i bradavica dojki te pomaže brzom uklanjanju neugodnih krastica u nosnoj šupljini. Ova mast također pomaže i kod različitih gljivičnih i bakterijskih oboljenja kože, ekcema praćenih svrbežom, rana i opekotina te uklanja crvenilo i osip na koži dojenčadi uzrokovano upotrebom pelena.

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...