Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Ljekovita biljka

Gljivice na noktima – Onihomikoza

gavez i gljivice na noktima
Foto: Pixabay / Gljivice na noktima

Gljivična infekcija noktiju poznata je pod nazivom onihomikoza (lat. tinea unguium), a riječ je o infekciji koja se može pojaviti samostalno, bez oštećenja kože stopala. Gavez i gljivice na noktima ne idu zajedno, što znači da se može koristiti protiv gljivica.

To pišemo prvenstveno jer se Onihomikoza najčešće pojavi uz infekciju stopala – Atletsko stopalo.

Ovu gljivičnu infekciju nokta uzrokuje isti dermatofit kao i u slučaju atletskog stopala, ali i druge gljive iz roda candida te neke plijesni. Najčešći simptomi onihomikoze su zadebljanje nokta te promjena boje na inficiranom području. Već u začetku infekcije možemo primijetiti promjenu na teksturi i boji nokta, koje se kreću od donjeg ili postraničnog ruba, i tako napreduju prema cijeloj površini nokta.

Kada imamo teži slučaj – kroničnu kandidaziju, dolazi do opsežnog oštećenja noktiju. Oni postaju potpuno zadebljani, promijenjenu boju i počnu se mrviti.

Ako se ne liječi, ova bolest (onihomikoza) može izazvati upalu kože ispod, i u blizini nokta te pojavu bolova. Infekcija se može prepoznati i kao diskretnija promjena na noktu, u vidu manjih bijelih površinskih mrlja, na koju ljudi često ne reagiraju odmah, jer je ne povezuju s gljivicama. Onihomikozi su podložniji sportaši, stariji ljudi, osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, bolesnici s dijabetesom i psorijazom.

Ako želimo spriječiti i liječiti infekcije, svakako trebamo na vrijeme mijenjati čarape, pojačati higijenu nogu, i pravilno sušiti stopala i nakon pranja i nakon što se uznoje u obući. Posebno treba osušiti predjele između prstiju, jer tu uvijek ostane vlage ako se ne pazi. Sportaši i osobe koje se inače više znoje moraju nekoliko puta dnevno mijenjati čarape i obuću. Tenisice i cipele treba dobro očistiti i osušiti te dezinficirati prije ponovne upotrebe.

Gljivice na noktima

U nastavku ćemo spomenuti neka prirodna rješenja protiv ove gljivične infekcije nokta

Zdravlje stopala, i noktiju moguće je očuvati snažnim prirodnim lijekovima, koje imate kod kuće, ali i onim preparatima na prirodnoj bazi koji su već napravljeni da ciljano djeluju u toj namjeri.

Spomenut ćemo neke prirodne lijekove protiv gljivica na nogama i noktima.

Probiotici su prvi na popisu – Naime, neravnoteža zdrave mikroflore u organizmu može biti glavni uzrok pojave nekontroliranog razmnožavanja gljivica. Tijekom liječenja, stručnjaci savjetuju da vašu prehranu nadopunite probiotičkim kulturama. Na taj način će korisne crijevne bakterije oslabiti rast i širenje parazitskih gljivica i drugih mikroba. Također, laktobacili, odnosno bakterije koje su sastavni dio većine probiotika, djeluju toksično na kandidu. Kada koristite probiotičke preparate, izbjegavajte proizvode sa šećerom (voćne jogurte) i aditivima, jer šećer djeluje suprotno i hrani mikroorganizme koji nam stvaraju problem.

Čaj protiv gljivica

Čaj kao prirodni lijek protiv gljivica – Iskoristite obični čaj (bilo koju vrstu domaćeg čaja), jer čaj u sebi sadrži taninsku kiselinu koja neće izravno utjecati na gljivice, ali će izvrsno isušiti znojna stopala. U lavor natočite jednu litru vrele vode i potopite pet vrećica čaja na 5 minuta. Pričekajte da se kupelj za noge dovoljno ohladi, pa umočite stopala i pustite da čaj djeluje pola sata.

Jabučni ocat protiv gljivica – Prirodnu snagu jabučnog octa možete koristiti lokalno i oralno. Svako jutro u običnoj čaši vode otopite dvije žlice prirodnog jabučnog octa sa žličicom meda te popiti prije doručka. Od jabučnog octa možete napraviti i ljekovitu kupku za stopala. Pomiješajte u lavoru 1 litru vrele vode s pola šalice octa i pustite da se ohladi. Kada se kupka ohladila do te mjere da možete uroniti noge, učinite to i pustite barem pola sata da kupka djeluje. Ovo ponavljajte dvaput dnevno.

Sok od limuna je također dobar – Limunska kiselina ima izražena antiseptična i antifungalna svojstva, pa će limunov sok odlično poslužiti u zaustavljanju širenja gljivične infekcije. Nanesite svježi limunov sok na zahvaćeno područje, i pustite da djeluje oko pola sata, pa nakon toga isperite toplom vodom. Ponovite postupak nekoliko puta dnevno. Možete iskoristiti limunov sok i na ovaj način: pomiješajte jednake omjere limunovog soka i maslinovog ulja, i sa tom tečnošću masirajte stopala. Na ovaj način će ulje omekšati kožu a sok kontrolirati gljivičnu aktivnost.

Eterično ulje

Eterično ulje lavande – Prirodni lijek protiv gljivica je i eterično ulje lavande. Ovo ulje ima dokazana protugljivična svojstva, pa će pomoći kod blažih slučajeva atletskog stopala. Svaku večer nanesite (prije spavanja) nekoliko kapi lavandinog ulja na nokte i stopala, te pustite da se upije tijekom noći. Nastavite s primjenom ulja čak i nekoliko tjedana nakon što simptomi nestanu.

Eterično ulje naranče protiv gljivica – Baš poput i ostalih eteričnih ulja, i ulje od naranče je odličan prirodni lijek protiv gljivica. Narančino ulje je još jedno sredstvo sa poznatim antifungalnim djelovanjem, te se može svakodnevno primjenjivati na noktima i okolnoj koži za borbu protiv onihomikoze. Pustite da se na noktima upija barem sat vremena. Da bi masirali inficirana područja na stopalima, razrijedite eterično ulje s maslinovim (u jednakim omjerima) i koristite za masažu. Ulje naranče, kao i ostala citrusna ulja, može izazvati alergijsku reakciju kod osoba s osjetljivom kožom. Da bi provjerili reakcije na ovo ulje jednu kap ulja testirajte na licu ili nekom drugom osjetljivom dijelu na vašem tijelu.

Eterično ulje mravinca – Mravinac, poznat i kao origano je biljka sa snažnim protugljivičnim svojstvima. Pomiješajte nekoliko kapi origanovog ulja sa žličicom maslinovog ili drugog baznog ulja. Razmažite povrh inficiranih noktiju ili utrljajte u kožu.

Eterično ulje čajevca – Od davnina smo upoznati sa antiseptičnim i antifungalnim osobinama ulja čajevca. Zbog toga će vam odlično poslužiti kao prirodni lijek protiv gljivica na nogama. Očistite nokte alkoholom i potom izravno na njih kapnite ulje čajevca te pustite da se dobro upije. Nakon što prođe deset minuta, nježno očetkajte nokte mekom četkicom za zube. Da bi ga primijenili na inficiranim mjestima, eterično ulje čajevca pomiješajte s maslinovim ili drugim baznim uljem, u jednakom omjeru.

Ulje od kokosa

Ulje od kokosa protiv gljivičnih oboljenja – Kaprilna kiselina kokosovog ulja ima izraženu sposobnost prodiranja u staničnu stjenku kandide i drugih gljivica. Bez svoje zaštitne stjenke, gljivične stanice propadaju pa tako infekcija nestaje. Nanesite tanki sloj kokosovog ulja na inficirana područja i ostavite najmanje petnaest minuta da djeluje. Kokosovo ulje je odlično za zdravlje kože pa nema ograničenja u učestalosti tretmana. Prije nego ga iskoristite provjerite jeste li alergični: uzmite manju količinu ulja i testirajte na osjetljivom dijelu kože.

Par riječi za kraj – liječite uporne gljivične infekcije ustrajno

Naime, gljivične infekcije mogu biti jako uporne, što znači da u liječenju morate biti ustrajni. Ako se uspješno izliječe šanse za njihov povratak su male. U suprotnom, infekcije se mogu vratiti nakon kraćeg vremena.

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...