Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

alternativa.hr

Ljekovita biljka

Čuvarkuća kao lijek (ljekovitost i upotreba)

čuvarkuća jesti listove
Biljka čuvarkuća

Čuvarkuća ima puni naziv „Planinska čuvarkuća“, ali je poznajemo i kao vazdaživa, vazdaživ, lat. Sempervivum tectorum. To je ljekovita biljka biljka iz porodice Crassulaceae, među narodu često zvana O zlu živo. Čuvarkuća raste u planinama zapadne, srednje i južne Europe, ali i oko seoskih kuća i na starim krovovima. Naime, biljku kao ukrasnu uzgajamo već 200 godina. Jako je ljekovita, a mladi su listovi jestivi u svježem stanju. Dobro ste pročitali, čuvarkuća ima listove koje možete jesti.

Ova je biljka izvorno rasla po južnoeuropskim kamenjarima, a za njezinu rasprostranjenost kakvu danas ima, zaslužan je Karlo Veliki. I sami je kralj smatrao čuvarkuću ljekovitom biljkom, zbog čega je naredio da se sadi, tako da se biljka raširila cijelom Europom. Cvjetna stapka može narasti 10 do 30 centimetara, i bude prekrivena malenim mesnatim listićima koji su na vrhu zašiljeni. Listovi se sabiru od početka ožujka do kraja listopada, a smatramo da su bogati ljekovitim tvarima. Iz listova čuvarkuće (tiještenjem) se dobiva sok (Sempervivi tectori succus).

Čuvarkuća ima listove koje možete jesti

Tek neki ljekoviti spojevi koje pronalazimo u listićima su: tanin, biljna sluz, masno ulje, smola, kalcijev malat, mravlja i jabučna kiselina. Tu su još mnogi drugi, koji su u manjem udjelu, ali svakako su ljekoviti. Sok koji se dobije iz listića biljke odličan je u liječenju opekotina. Osim toga, čuvarkuća je poznata i kao prirodni lijek za uhobolju. Ako ste bili predugo izloženi suncu, i dobili ste opekotine, za tretiranje opečene kože se koristi list čuvarkuće, odnosno sok iz lista.

O soku, kao i načinu primjene ljekovitog djelovanja biljke ćemo detaljno pisati u nastavku teksta.

Istraživanja su potvrdila ljekovita svojstva biljke

Od svježe iscijeđenog soka od čuvarkuće se rade ljekovite obloge. Ovako pripremljen oblog umiruje mjesto uboda insekata (poput osa, pčela ili komaraca). Čuvarkuća se pokazala kao dobar lijek za liječenje bradavica, sunčanih pjega, a mnogi tvrde da uspješno može ukloniti kurje oči.

Ljekovitost biljke potvrđuju i moderna istraživanja. Naime, istraživanja nam daju rezultate koji govore da sok čuvarkuće blagotvorno djeluje na imunološki sustav čovjeka, te da preventivno djeluje i protiv kancerogenih bolesti.

Najbolje od svega je to što se čuvarkuća lako presadi, i zahvalna je biljka. Može uspješno rasti na stjenovitoj podlozi, ili na kamenim zidovima. Otporna je i ne zahtjeva brigu. Svakako je valja imati u blizini kuće, te po potrebi iskoristiti njene ljekovite listiće.

Za liječenje se skupljaju i koriste listovi, najčešće u ljetnom periodu dok biljka cvate. Listovi nisu kao u drugih kućnih biljaka. Čuvarkuća ima debele i sočne listove, ispunjene sokom koji je, kako smo već spomenuli, jako ljekovit. Za liječenje se koristi sok koji se iscijedi iz svježe ubranog lista.

Ljekovito djelovanje čuvarkuće

Sada ćemo napisati neke konkretne korake, kako da koristite sok čuvarkuće kao prirodni lijek. U nastavku pročitajte savjete, te neke jako zanimljive recepte od čuvarkuće.

Ljekoviti sok od čuvarkuće

Mesnati listovi čuvarkuće puni su soka kojim se od davnina liječi uhobolja. Iskoristite ovaj sok na način da iz lista iscijedite 2-3 kapi soka, direktno u bolno uho. Ostanite u ležećem položaju par minuta, sa sokom u uhu. Nakon par minuta se okrenite da tekućina iscuri van iz uha. Već i nakon prvog tretmana osjetit ćete znatno poboljšanje.

Ako imate opekotine, rane ili ubode od insekata, list čuvarkuće prepolovite i sa sokom koji curi tretirajte zahvaćeno mjesto na koži. Možete sok nakapati na čistu (sterilnu) gazu, koju postavite kao oblog. Ovako iscijeđen sok se koristi i za tretiranje bradavica, kurjih očiju i sunčanih pjega. Može se koristiti i na mjestima koja su bolna zbog grčeva ili gihta. Dovoljno je kožu premazati sokom od čuvarkuće ili staviti oblog od prerezanih listića čuvarkuće.

Najbolje od svega je što se sok od čuvarkuće može piti svježe cijeđen. Doduše nećete dobiti mnogo soka, ali se može piti bez potrebe za preradom. Osim toga, list čuvarkuće možete jesti onako sirov, tek ubran. Kada pijete sok, ili jedete svježe listiće, čuvarkuća se ponaša kao prirodni lijek za bronhitis, gnojne upale grla i zubnog mesa, i kao lijek koji čisti crijeva. Ako se uzima na opisani način, čuvarkuća djeluje i kao prirodno umirujuće sredstvo kod živčane rastrojenosti. Spomenemo li još jednom da su istraživanja pokazala da čuvarkuća smanjuje rizik od raka, te pomaže u liječenju kancerogenih bolesti, onda svakako imamo mnogo razloga za posaditi ovu malenu biljku kod kuće, u dvorištu.

Do sada smo spomenuli kako se čuvarkuća koristi u svježem obliku. U nastavku ćemo napisati neke recepte za prirodni lijek od čuvarkuće, i spomenuti kada se koji od lijekova koristi.

Od čuvarkuće se pripremaju mnogi homeopatski preparati, pa ćemo vidjeti koji su to i kako djeluju.

Umirujući čaj od čuvarkuće

Od čuvarkuće se priprema jako dobar čaj, koji se posebno dobrim pokazao kod menstrualnih tegoba, proljeva i čira na želucu. Dobro će poslužiti i za ispiranje usta (protiv afti), ili ranica u ustima, te za ispiranje grla ako imamo gnojnu anginu.

Čaj pripremate tako da u 2,5 dcl vode stavite 12 grama osušenih, ili 10 grama svježih listova čuvarkuće. To kuhate 15 minuta, pa nakon toga procijedite, te ostavite da se malo ohladi. Popijte šalicu čaja ujutro na prazan želudac, a nakon toga popijte svakih sat vremena po jednu žlicu čaja. Pijte sve dok ne potrošite pripremljenu dozu čaja.

>> Detaljniji recept za čaj od čuvarkuće <<

Čuvarkuća i med

Prirodna mješavina od čuvarkuće i meda (750 grama svježih listova sameljite i pomiješajte s 1 kilogram domaćeg meda) dobar je prirodni lijek za miome i tegobe sa štitnjačom.

Ujutro na tašte uzmite 1 žlicu ovog lijeka, i kroz dan još 1-2 žlice.

Ljekovita tinktura od čuvarkuće – Sakupite svježe listove čuvarkuće, dobro ih sameljite i potopite ih u istoj količini 70% alkohola, ili dobre domaće rakije. Dobili ste ljekovitu tinkturu koju uzimate 15-20 kapi na dan, razmućenu u pola čaše vode. Tinktura je dobra kod čireva na želucu ili nakon operacije želuca.

Prirodna ljekovita mast od čuvarkuće

Ova mast je jako ljekovita, a recept za izradu masti lako je pratiti. Svakako se potrudite sami sebi napraviti mast od čuvarkuće.

Mast od čuvarkuće dobra je za opekotine i rane, pa pročitajte u nastavku kako se priprema, i koji su sastojci potrebni.

Sastojci za mast od čuvarkuće:

  • 1 šaka smrvljenih listića čuvarkuće
  • 9 žlica vode
  • 200 grama sitno isjeckanog svinjskog sala

Mast se koristi za opekotine i rane, a priprema se po uputama koje slijede: U jednu dublju posudu stavite šaku smrvljenih listića čuvarkuće. Dodajte devet žlica vode i 200 grama sitno isjeckanog svinjskog sala. To kuhajte na laganoj vatri sve dok ne počne da se odvaja mast. Kada se smjesa ujednači, procijedite je kroz cjediljku i pretočite u porculanske posude. Sačekajte da se mast ohladi i stegne. Nakon toga ih spremite u frižider ili na neko drugo hladno i mračno mjesto.

Mast koju ste dobili koristi se za liječenje rana, a dobra je i za ublažavanje pjega od sunčanja.

Mast od čuvarkuće možete pripremiti i na ovaj način: U toplu (tekuću) svinjsku mast iscijedite sok iz svježih listova čuvarkuće. Dobro promiješajte dok je mast još rastopljena, pa ostavite da se ohladi. Baš kao i prethodno spomenuta mast, i ova se koristi za liječenje zgnječenog tkiva (kontuzija), i u slučaju ozljeda (rana, upala, opekotina, uboda insekata).

Zbog čega je list čuvarkuće tako ljekovit?

Analizama u modernim laboratorijima utvrđeno je da čuvarkuća obiluje antibakterijskim tvarima i polisaharidima koji blagotvorno djeluju na imunološki sustav. U čuvarkući pronalazimo znatne količine jabukove i mravlje kiseline i njihove soli. Mesnati listovi ove biljke sakuplja se tijekom ljeta, za vrijeme cvjetanja. Kao što je slučaj kod aloje, za liječenje se koristi svježe cijeđen sok iz listova. Ovaj sok pomaže kod živčane rastrojenosti, padavice, nemirnih snova i dječjih strahova.

Ako svježe listove zdrobimo, možemo ih koristiti za liječenje bradavica, čireva, rana i opekotina. Dobo će doći i za liječenje kurjeg oka, za dobar ten i protiv sunčanih pjega. Oblog od svježe cijeđenog soka čuvarkuće pomoći će da ublažimo bolove, i smanjimo otok od uboda insekta.

Svježi sok čuvarkuće najčešće se koristi kao terapija za upalu uha i nagluhost. Posebno je dobar ako imate nakupine cerumena u uhu (čvrstog žutog sekreta). Sok čuvarkuće rastvorit će cerumen,a to vodi ka popuštanju pritiska u ušima.

Ako imate bolove u ušima, dovoljno je da uzmete par listova čuvarkuće, prepolovite ih i u uho nakapate par kapi soka. Sok u ušnoj šupljini treba da stoji veoma kratko – što će biti dovoljno da bol popusti i da se rastvori cerumen u uhu.

Čuvarkućom liječimo opekline

Kada se radi o liječenju opekotina, bit će potrebno nešto više listova čuvarkuće, iz kojih ćete istisnuti sok direktno na bolno mjesto (opekotinu). Za liječenje rana od udaraca, nagnječenja i otoka koristite mast od ove biljke (pripremljenu prema gore napisanom receptu).

Ako imate čir na želucu ili vas muče obilne menstruacije, dobro će vam doći čaj od čuvarkuće. Napisali smo već kako se priprema, pa je na vama da napravite ovaj čaj i popijete ujutro jednu šalicu na prazan želudac, te kasnije svakih sat vremena po jednu jušnu žlicu, dok ne popijete sav pripremljeni čaj.

Taj isti čaj dobro će doći ako imate afte u ustima. Sa njim grgljajte, pa ga ispljunite. Radite to par puta na dan. Isti postupak radite i u slučaju drugih ranica u ustima, ili ako je grlo zahvaćeno gnojnom anginom.

Ukoliko vas muče bakterije u želucu, imate čir ili herniju, svakako isprobajte ovaj prirodni lijek: Očistite 1 list čuvarkuće (vanjsku kožicu), pa list stavite u jednu suhu šljivu i prelijte vodom, tek toliko vode da prekrije šljivu. Uradite ovo na večer, i pustite da stoji preko noći. Ujutro, na prazan želudac popijte vodu i pojedite šljivu (zajedno sa listom čuvarkuće). Ovaj lijek nije ukusan, ali je jako djelotvoran i sigurno će vam pomoći protiv želučanih problema. Kura liječenja treba da traje četrdeset dana. Nemojte prekidati, ili koristiti duže od 40 dana. Ovom terapijom možete liječiti želudac (od bakterija, čireva, ili herniju), a također je dobar za liječenje cisti gdje god da se nalaze, posebno cisti na jajnicima.

Zanimljive stvari koje se niste sjetili pitati

Listovi imaju sluzast okus, i bez mirisa su. Po okusu su malo trpki, kiselkasti, sa blagim okusom trave. Biljka se lako uzgaja jer gotovo da ne traži nikakvu brigu. U listovima, biljka čuva vodu koja joj služi kao rezerva za sušna razdoblja. Čuvarkuća mijenja boju, ovisno o godišnjem dobu, ali najintenzivnije su boje u proljeće. Baš zbog toga što ne traži brigu, a nudi mnogo toga, čuvarkuća je idealna za sve ljubitelje cvijeća, te osobe koje žele da se liječe prirodnim metodama.

Ljekoviti dijelovi biljke su zapravo njezini mesnati listovi. U listovima se nalazi sok, koji cijedimo i koristimo na različite načine. Ljekovite i djelotvorne tvari u listovima su tanin, biljna sluz, masno ulje, smola, te još mnoge druge.

Ako želite posaditi čuvarkuću, pročitajte kratke upute – kako se sadi čuvarkuća. Tlo na kojem želite posaditi čuvarkuću treba da bude dobro propusno. Možete pomiješati zemlju sa pijeskom i sitnim kamenčićima. Kada je posadite, tek malo zalijte, da se primi. Kasnije, posađene biljke gotovo da nije potrebno zalijevati. Ako raste vani, čuvarkuća će dobro napredovati i bez vašeg doprinosa (dočekat će kišu). Biljku nije potrebno prihranjivati, a razmnožava se jednostavno, tako da otrgnete malu rozetu i zasadite je na drugo mjesto.

Čuvarkuću možete i posijati, ali je sjeme sitno i treba dosta vremena da se razvije nova biljka. Zbog toga je mnogo pogodnije da je presađujete kako smo već spomenuli (trganjem i presađivanjem malih rozeta).

Moguće nuspojave: sličnog su sastava i ljekovitog djelovanja i druge vrste čuvarkuća, (Sempervivum alpinum Griseb), te neke druge, no te se vrste rjeđe nalaze u slobodnoj prirodi pa se, kao i čuvarkuća, za liječenje najviše upotrebljava uzgojena kod kuće.

Ostavi komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Provjerite još i ovo

Zdravlje i ljepota

Jetra je centar metabolizma svakog čovjeka i drugi po redu najveći unutarnji organ. Njena glavna funkcija je izmjena tvari u organizmu, što je čini...

Zdravlje i ljepota

Rivanol ili etakridni laktat je aromatično organsko jedinjenje bazirano na akridinu. Narandžasto-žute je boje i ima opor i jak miris. Rastvoren u vodi najčešće...

Zdravlje i ljepota

Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), komentirao je moguće scenarije oko koronavirusa u Hrvatskoj, ali i u svijetu. I pritom je...

Zdravlje i ljepota

U posljednjih 6 dana zabilježeno je 21 novi slučaj koronavirusa u Hrvatskoj, a od toga u jučerašnjem danu zabilježeno je njih 11. To je...