Kod svih bolesti usne šupljine najstrože je zabranjeno pušiti i zadržavati se u prostorijama u kojima se puši. Isto tako, zabranjeni su hladni i vrući napici. a preporučuje se samo kuhana hrana.
Liječenje nije vremenski ograničeno, a preporučeni lijekovi upotrebljavaju se do potpuna izlječenja.
Upala usnica (cheilitis) – Postoji nekoliko vrsta upale usnice, a dijele se prema zakonima i području koje je zahvatila upala. Međutim, najčešće se pojavljuje tzv. sunčana upala usnica (cheilitis solaris) i žvalje (angulus infectiosus oris).
Sunčana upala usnica javlja se jačom oteklinom, pečenjem, svrbežom i ljuštenjem. Žvalje su bolest sluznice u usnim kutovima. Koža i sluznica su crvene, ispucane i prekrivene žutim krastama. Bolest se uglavnom prenosi zajedničkom posudom za piće, a mogu je prouzrokovati nestručno izrađena zubna pomagala.
Liječenje upale usnica pomoću čaja
Liječenje svih vrsta upala sluznica provodi se na slijedeći način.
Sastav čaja: 40 g stabljike ive trave, 30 g listova kadulje i 30 g imele bijele
Pripremanje i primjena čaja: Trave usitniti, izmiješati i kuhati umjeren čaj. Piti 6 puta dnevno po pola dl. Pod umjerenim čajem podrazumijevamo čaj koji se priprema tako da se u 1 litru proključale vode stavi 5 g mješavine trava te kuha poklopljeno 1 minutu. S tim čajem 5 do 6 puta dnevno namočiti usnice, a zatim tanko namazati maslinovim uljem.
Sve posuđe i pribor za jelo potrebno je prokuhati, tj. prati u vreloj vodi. Prije noćnog počinka ponekad usnice namazati vrhnjem (kajmakom) od kisela mlijeka. Isto tako, naizmjenično, umjesto vrhnjem od kisela mlijeka, korisno je krpu natopiti rakijom šljivovicom te staviti na zatvorena usta. Rakija mora biti pečena od šljiva bez koštica.
U ishrani nastojati da bude što više vitamina, te sirovog bijelog i crvenog luka. Pri tome valja paziti da luk ne dotiče usnice.
Upala sluznice usne šupljine (stomatitis) – Upala sluznice ubraja se u najčešće bolesti usne šupljine. Pojavljuje se i u djece i u odraslih, a razni joj mogu biti uzroci.
U djece nastaje uglavnom zbog nedovoljne njege usta, kao i od jakog prodora zubi. U odraslih može nastati od oštrih rubova zuba, zatim cigareta, suviše vrućih jela i pića i si. Glavni znakovi upale su: jako crvenilo i oteklina cijele sluznice usta i jezika, bolno žarenje, bljutav i gorak okus te odvratan miris. Jezik je uglavnom obložen debelim sivo-bijelim slojem, a na rubovima često se mogu vidjeli mjehurići. Bolest je neugodna, gubi se tek za jelo a i govor je popraćen bolovima
Liječenje upale sluznice usne šupljine uz pomoć čaja
Sastav čaja: 30 g listova čička, 30 g istucana sjemena piskavice, 30 g listova borovnice, 20 g stabljike crvotočine i 10 g stabljike komorača
Pripremanje i primjena čaja: Trave usitniti, smiješati i skuhati umjeren čaj koji se priprema tako da se u 1 litru proključale vode stavi 5 g mješavine trava, zatim se poklopljeno kuha 1 minutu. Piti 8 puta dnevno po pola do 1 dl čaja, umjereno zaslađenog medom, s time da bolesnik nije dijabetičar. Čaj se pije hladan. Prije upotrebe čaja potrebno je usta isprati posebno pripremljenim mlakim ili hladnim umjerenim čajem (5 g mješavine trava u 1 litru vode) od jednakih količina crvotočine (cijele biljke) i listova kadulje. U ustima se čaj 5 do 6 puta promućka, zatim ispljune i uzme nova količina.
Osim navedenog liječenja, za liječenje te bolesti koristi se čaj za čišćenje krvi i odstranjivanje suvišnih tvari, a koji se upotrebljava za sva oboljenja probavnog trakta. Isto tako, potrebno se držati uputa za ishranu i zabrana koje smo spomenuli tom prilikom.