Hren je ljekovita biljka, a pomaže nam u liječenju kašlja, probavnih tegoba, urinarnih infekcija, reume i uklanjanju akni. Hren ima iznimnu ljekovitost, zašto smo se i odlučili pisati na tu temu.
Mnogima je poznat ljuti okus hrena, pa ga rijetki koriste kao namirnicu, no baš se u toj vatrenoj ljutini nalaze ljekoviti spojevi koji nam pomažu kod različitih zdravstvenih tegoba. S obzirom na njegovu iznimnu ljekovitost, češće bismo trebali koristiti ovu namirnicu, posebno zbog toga što raste u našim vrtovima i lako nam je dostupan.
Hren prepoznajemo kao otpornu biljku, visokih i bogatih listova koji podsjećaju na listove peršina, sa debelim korijenom koji duboko raste i bogat je vitaminom C. Zanimljivo je da korijen hrena sadrži dvostruko više vitamina C nego plod limuna. U korijenu pronalazimo i znatne količine eteričnog ulja koje je bogato mirisnim sumpornim spojevima glukozinatima. Hren sadrži i vitamine B skupine te raznovrsne minerale, među kojima se posebno ističu kalij, kalcij, željezo, magnezij, fosfor i silicij.
Hren se najčešće koristi u proljeće, no može se sačuvati i tako koristiti tijekom cijele godine. Ipak, mladi se listovi hrena sakupljaju u proljeće, svježi i od njih se rade ukusne i jako zdrave salate. Korijen se može vaditi cijele godine, a kažu da je jesen najbolje vrijeme za to.
Ljekoviti korijen hrena
Hren je izrazito ljekovit začin
Najčešće se koristi kao začin, dodatak jelima, ali i kao glavni sastojak mnogim prirodnim lijekovima.
Odličan je dodatak raznim umacima, salatama i zimnici ili kao jednostavan, svježe nariban prilog uz kuhano ili pečeno meso i kobasice.
Hren je prirodni antibiotik koji ima izraženo jako antibakterijsko djelovanje. U narodnoj se medicini koristi od davnina za jačanje imuniteta te protiv kašlja, plućnih bolesti i općenito infekcija. Sirup od ribanog hrena s medom, propolisom i sjemenom anisa preporučuje se kao jedan je od najboljih prirodnih sirupa za liječenje plućnih bolesti.
Hren će potaknuti bolji rad žuči, jetara, gušterače, crijeva i želuca. Pomoći će protiv bolesti mokraćnog sustava i bubrežnih kamenaca, a može ublažiti bolove kod reume i artritisa, te pročistiti kožu od raznih pigmentacija i oštećenja.
Hren protiv kašlja
Dovoljno je uzeti malo svježe naribanog korijena hrena i dodati malo jabučnog octa, te malo meda. Nekoliko puta na dan uzimajte po jednu žličicu. Ovaj lijek će vam pomoći protiv upornog ili pak produktivnog kašlja. Njegove antibakterijske odlike ubrzat će ozdravljenje sluznice grla i ostalih dišnih putova.
Oblog od hrena za reumu i artritis
Stavite svježe nariban hren u pamučnu tkaninu i položite na bolno mjesto. Neka oblog bude u dodiru s kožom, ali ne i hren direktno. Kada osjetite žarenje po koži, uklonite oblog. Prije i nakon stavljanja obloga dobro je lagano namazati kožu maslinovim uljem.
Hrenov ocat dobar je protiv akni
Naribajte 100 grama korijena hrena i stavite ga u staklenku. Natočite u staklenku 1 litru voćnog octa. Ostavite da se namače 10 dana, a potom procijedite tekućinu. Ovaj ocat koristi se razblažen s vodom za uklanjanje prištića i akni. Otopinu možete nanijeti na akne kozmetičkom blazinicom, a nakon 10 minuta isperite mlakom vodom.
DOBRO JE ZNATI: Unatoč ljekovitim svojstvima hrena, trebate znati neke činjenice. Oprezno ga koristite jer u prevelikim količinama može izazvati proljev, znojenje, i krvarenje u bubrezima. Hren ne smije biti dugo u dodiru s kožom, jer može izazvati plikove i opekline. Hren se ne preporučuje djeci, osobama koje imaju čir na želucu ili poremećaj rada štitnjače.