Od mnogih duševnih bolesti, posebice od neurotskih smetnji (histerije i neurastenije) javljaju se poteškoće u gutanju, što se očituje stezanjem i grčevitim bolovima. Pojavi li se grč u gornjem dijelu jednjaka, hrana se izbacuje odmah, no ukoliko mu je sjedište u dubljem dijelu jednjaka, hrana se izbacuje vremenski kasnije i teže.
Ukoliko imate problema sa gutanjem, evo par savjeta.
U nastavku teksta ćemo opisati neke metode kojima možete ukloniti poteškoće prilikom gutanja. Prije toga da spomenemo koje vrste ovih poteškoća se mogu javiti, koje su razlike i kako ih prepoznati. Kako smo i u samom uvodu napisali, grč se može pojaviti u gornjem dijelu jednjaka, i to je slučaj kada se hrana izbacuje odmah, ali se grč može pojaviti i u dubljem dijelu jednjaka, i tu se hrana izbacuje naknadno što je mnogo teže za osobu koja ima problema.
U nastavku pročitajte kako da liječite ovu pojavu uz pomoć prirodnih lijekova.
Kadšto se grč javlja kad se uzima jelo, a ponekad pri samoj pomisli na jelo. Tekućine se gutaju uglavnom bez poteškoća. Grč može potrajati nekoliko sati, i duže.
Liječenje
Sastav čaja: 30 g korijena pirevine, 30 g stabljike majčine dušice, 20 g listova kadulje, 20 g listova pelina, 20 g listova i cvjetova kunice, 20 g listova čička i 10 g stucanoga lanenog sjemena
Pripremanje i primjena čaja: Trave usitniti i smiješati te u 2 litre proključale vode staviti 15 g mješavine da kuha poklopljeno jednu i pol minutu. Kad se čaj ohladi, preliti ga u bocu. Čaju dodati 3 jušne žlice meda, po mogućnosti jednoličnog, i sok od 1/2 iscijeđena limuna. Piti 3 puta dnevno uz obroke po 1 dl, zatim, u jednakim vremenskim razmacima piti 8 puta dnevno po ½ dl čaja između obroka. U hrani obavezno uzimati dnevno do 6 jušnih žlica maslinova ulja. Preporuča se jesti dosta kuhanog voća. Liječi li se bolest ljeti, preporuča se što više jesti zelje tušt koje se bere prije cvatnje.
Ukoliko se bere procvjetalo zelje, odbacuje se cvijet i crno sjeme koje se nalazi u njemu. Inače, zelje je potrebno jako raskuhati, procijediti i dodati mu sok od 1 česna bijelog luka, 4 žlice maslinova ulja i umjereno soli (količine tih začina na 1 kg svježeg zelja).
Budući da to zelje nije samo hrana, nego i lijek protiv bolesti jednjaka, tj. grčeva jednjaka, može se pripremati u obliku čorbe s dodatkom krumpira i lukovica svih vrsta divljeg luka, kao što su zmijin luk tamnoljubičasti luk, okrugli divlji luk, balučka, pasji luk i si. Hranu je potrebno jesti mlaku. Najstrože je zabranjeno hrani dodavati papar, papriku i druge jake začine. Zabranjeno je, također, uzimati alkohol, hladne napitke i suhu hranu.
Za vrijeme liječenja potrebno je utopliti vrat, po mogućnosti, pamučnom krpom, do polovice grudnog koša. Cijeli taj dio ujutro i uvečer izmasirati mlakom rakijom lozovačom, posušiti toplim ručnikom te površinski tanko namazati i dobro utrljati maslinovim uljem. Poslije toga, taj dio tijela utopliti pamučnom krpom.
Ukoliko se uz tu bolest jednjaka pojavi i nestanak glasa, koristi se ista receptura s dodatkom slijedećeg čaja od trava: 40 g plućnjaka, 40 g ive trave, 40 g konjogriza, 40 g krkovine i 10 g cvjetova divizme
Priprema i primjena čaja: Trave usitniti i smiješati te u 1 litru proključale vode staviti 10 g mješavine trava. Kuhati 1 minutu poklopljeno, hladiti poklopljeno i piti 4 puta dnevno po 1 dl mlakog i gorkog čaja.