Kad spomenemo nezavisne ili indie filmove često se postavi pitanje kakvi su to nezavisni filmovi i što jedan film čini takvim? Iako postoje mnoga objašnjenja kakvi su to filmovi, od stila snimanja filma, sadržaja filma pa sve do činjenice tko financira taj film, ključan je zapravo cjelokupni duh filma, a ne samo gore navedene stavke.
Prva stvar koju neki film treba imati da bude nezavisan je to da mora biti snimljen izvan velikih studija Hollywooda. Takvi se filmovi ne rade za široku distribuciju kao veliki holivudski hitovi, obično su napravljeni s malim budžetom i scenarijem koji se u nekim svojim dijelovima ne bi svidio jednom dijelu mainstream publike.
Što su nezavisni filmovi
Upravo zbog toga većina nezavisnih filmova, od kojih su neki bili i mala remek-djela, nisu uspjeli pronaći svoj put do širokih masa jer ih filmski distributeri nisu htjeli kupiti zbog velikog rizika da izostane uspjeh u kinu. Bez obzira na to, nezavisni filmovi uvijek imali svoju vjernu publiku i još uvijek imaju utjecaj na svjetsku kinematografiju.
Ovom prilikom odlučili smo vas upoznati s nekoliko nezavisnih filmova koji su pronašli put do uspjeha i koji su svojom kvalitetom uspjeli dokazati da nije uvijek potrebno mnogo novaca da se napravi dobar film.
1. Ona to mora imati – She’s Gotta Have It (1986)
Film koji je po mnogo toga bio atipičan za ono vrijeme prvijenac je poznatog redatelja Spikea Leeja i smatra se jednim od najutjecajnijih nezavisnih filmova ikada. Junakinja filma je nezavisna seksualno slobodna crnkinja koja zavodi tri muškarca koji su također vrlo nestandardni likovi filma tog doba, a riječ je o uglednim i obrazovanim crncima.
Netipična tema, odlična gluma i režija donijeli su filmu veliku zaradu od osam milijuna dolara što je bilo 40 puta više nego što je utrošeno u njegovo snimanje.
2. The Thin Blue Line – Tanka plava linija (1988)
Ovaj nezavisni dokumentarac jedan je od najpoznatijih svih vremena jer je doslovno spasio jedan život. Dokumentarac kojeg je režirao Errol Morris imao je veliki utjecaj na nezavisnu kinematografiju jer je svojim objavljivanjem spasio život čovjeka osuđenog na smrtnu kaznu za ubojstvo policajca 1976. godine.
Pomogao je dokazati nevinost osuđenika istovremeno otkrivajući koliko veliku promjenu u društvu mogu pokrenuti dobri dokumentarni nezavisni filmovi. Trailer filma možete pogledati ovdje.
3. Memento (2000)
Prije nego što je postao megaloman, Christopher Nolan je bio redatelj nezavisnih filmova od kojih je najcjenjeniji njegov psihološki triler izrađen u miješanoj kronologiji (redoslijed obrnut od kronološkog) i miješanju crno-bijelih scena i scena u boji.
Film započinje scenom ubojstva koja je zapravo završna scena i čitavo vrijeme zbunjuje gledatelje kojima je teško pratiti kronološki slijed događaja. Film je dobio odlične pohvale i bio je vrlo popularan među gledateljima. Snimanje filma trajalo je samo 25 dana, a film je snimljen po kratkoj priči koju je napisao redateljev brat.
4. Čudnije od raja – Stranger Than Paradise (1995)
Redatelj ovog filma je Jim Jarmusch, jedan od najpoznatijih redatelja indie filmova čija je karijera trajala punih 24 godine. Stranger Than Paradise je njegov najkvalitetniji film, poseban po tome što je sniman 16 mm crno-bijelim filmom čime je srušena najvažnija holivudska norma o vizualnoj atraktivnosti filma.
Glavni glumci su glazbenici, a film se može pohvaliti odličnim soundtrackom. Film se smatra odličnom kritikom američkog društva, a dugi kadrovi i suzdržani dijalozi glavno su obilježje scenarija.
5. Zla smrt – The Evil Dead (1981)
Horor film napisan je po scenariju Sama Raimija, čovjeka koji ga je i režirao, i izazvao je velike kontroverze zbog visoke količine nasilja u njemu. Većina američkih distributera nije htjela plasirati film na tržište pa je na kraju izašao u europskim kinima gdje je postigao uspjeh sa zaradom od 2,4 milijuna dolara naspram početnog budžeta koji je bio ispod 100 tisuća dolara.
Ovaj se nezavisni film danas smatra klasikom među hororcima i uživa kultni status, a trailer možete pogledati ovdje.
6. Moj privatni Idaho – My Own Private Idaho (1991)
Nezavisna drama napisana i režirana od Gusa Van Santa svoju je premijeru doživjela na Venecijanskom filmskom festivalu, a dobio je pozitivne kritike. Glavni glumci u filmu, River Phoenix i Keanu Reeves su posebno hvaljeni zbog svoje glume.
Film se bavi LGBT tematikom, što je izazvalo djelomične kontroverze, ali je ipak postigao veći uspjeh i ostao zapamćen po svojoj hrabrosti i čvrstini.
7. El Mariachi (1992.)
Film Roberta Rodrigueza, snimljen s tek 7 tisuća dolara jedan je od filmova s najmanjim budžetom na svijetu. Originalno je bio sniman za meksičku publiku, a u njemu glume amaterski glumci, ali se film jako svidio čelnicima Columbia Picturesa koji su ga distribuirali u američka kina gdje je postigao veliki uspjeh.
Film je dobio i nastavke, a priča o nezaposlenom glazbeniku koji osvećuje smrt svoje drage dobila je kultni status. Koliko je redatelju ovog filma bilo bitno da ga snimi govori i činjenica da ga je sam uspio financirati i to tako da je bio uključen u testiranje eksperimentalnih lijekova za što je dobio dovoljno novaca za film. Trailer možete pogledati ovdje.
8. Terminator – The Terminator (1984)
Film kojeg svi znaju i koji je postao jedan od najutjecajnijih filmova svih vremena nastao je kao nezavisan film, s relativno malim budžetom, ali je nakon svog velikog uspjeha dobio još popularnije nastavke i proslavio glumca Arnolda Schwarzeneggera i redatelja Jamesa Camerona.
Iako je mnogima teško pojmiti da ovo uistinu jest indie film koji je nastao s malim budžetom, on to uistinu jest.
9. Trgovci – Clerks (1994)
Film koji je proslavio američkog redatelja i glumca Kevina Smitha komedija je iz 1994. godine koja prikazuje jedan dan u životu prodavača, a koju je financirao sam redatelj i to prodajom svoje vrijedne kolekcije stripova.
Glumci u filmu su bili potpuno nepoznati, a film je snimljen s minornih 27 tisuća dolara. Njegova ukupna zarada bila je 3 milijuna dolara i proslavila je Kevina Smitha poznatog kao Silent Boba. Trailer filma pogledajte na YouTubeu.
10. Tickled (2016)
Dokumentarni film nastao je od ruke novozelandskog reportera Davida Farriera koji je surfajući internetom naišao na neobična natjecanja u škakljanju koje ga je navelo na istraživanje ovog fenomena, osobito ponukan prijetnjama koje je primao, a koje su ga pokušale zaustaviti u istraživanju.
Rezultat njegovog istraživanja je bizarni dokumentarni film s igranofilmskim dijelovima i arhivskim snimkama koje će uvjeriti gledatelja kako natjecanje u škakljanju baš i nije nevina igra.
Najbolji nezavisni filmovi – stižu uskoro
Ovo je prvi dio liste najboljih 20 nezavisnih filmova, u kojem smo vam predstavili prvih 10. U drugom nastavku donosimo vam još toliko filmova koji po našem mišljenju zaslužuju biti na ovoj listi. Coming soon…