Foto: Wikimedia Commons / Autor: Gerd Eichmann
Žutica je stanje koje se javlja kada se u tijelu nagomila prevelika količina žučnog pigmenta bilirubina. Bilirubin se stvara kada se u tijelu uništavaju stari crvene krvne stanice. Normalno, žuč nosi bilirubin u crijeva gdje se razgrađuje i izlučuje iz tijela. Međutim, kada se proces uništavanja crvenih krvnih stanica ubrza ili kada se žuč ne proizvodi i ne odlazi u crijeva na vrijeme, bilirubin se nagomila u tijelu i izaziva žuticu.
Žutica može biti uzrokovana mnogim čimbenicima, uključujući bolesti jetre, poremećaje u žučnom traktu, anemiju, infekcije, toksične tvari, zatajenje jetre, itd. Ovisno o uzroku, žutica može biti privremena ili trajna.
Simptomi žutice su žućkast ten kože i očiju, tamna mokraća, svjetlija stolica, umor, glavobolja, itd. U nekim slučajevima, žutica može uzrokovati i teže simptome kao što su jaki bolovi u trbuhu, groznica, mučnina, vrtoglavica, itd. Ako se žutica ne liječi, može dovesti do ozbiljnijih posljedica, uključujući zatajenje jetre, žuticu novorođenčadi, itd.
Liječenje žutice ovisi o uzroku. U nekim slučajevima, liječenje može uključivati lijekove koji pomažu jetri da funkcionira bolje ili kirurško uklanjanje žučnih kamenaca. U drugim slučajevima, liječenje može uključivati promjene u prehrani ili lijekove koji pomažu u uklanjanju toksičnih tvari iz tijela.
Prevencija žutice uključuje održavanje zdrave prehrane, izbjegavanje toksičnih tvari, redovito provjetravanje jetre, itd. Ako se pojave simptomi žutice, potrebno je konzultirati se s liječnikom kako bi se utvrdio uzrok i propisao adekvatnu terapiju.
Žutica može biti znak ozbiljne bolesti jetre, stoga je važno započeti s liječenjem što je prije moguće. Liječenje uključuje i praćenje stanja jetre i kontrolu razine bilirubina u krvi. U nekim slučajevima, žutica može biti simptom infekcije koja uzrokuje krvarenje u žučnom traktu, što može dovesti do ozbiljnih posljedica ako se ne liječi.
Stoga, ako imate simptome žutice, potrebno je konzultirati se s liječnikom kako bi se utvrdio uzrok i propisao adekvatan tretman. Liječnik će obaviti fizički pregled i možda obaviti testove krvi i urina kako bi utvrdio uzrok žutice. Ako se utvrdi da je uzrok žutice bolest jetre, liječnik će možda preporučiti liječenje koje može uključivati promjene u prehrani, lijekove, fizikalnu terapiju ili čak i kirurško liječenje.
U svakom slučaju, prevencija žutice uključuje zdrav stil života i redovite preglede kod liječnika. To uključuje zdravu prehranu, redovite tjelovježbe, održavanje zdrave tjelesne mase i izbjegavanje pušenja i zloupotrebe alkohola.
Ukratko, žutica je stanje koje se javlja kada se u tijelu nagomila prevelika količina bilirubina. Ovisno o uzroku, žutica može biti privremena ili trajna i može uzrokovati teže simptome. Liječenje žutice ovisi o uzroku i može uključivati promjene u prehrani, lijekove ili kirurško liječenje. Prevencija žutice uključuje zdrav stil života i redovite preglede kod liječnika.
Žutica kod beba često je uzrokovana fiziološkim stanjem zvanim fiziološka žutica, koja je uobičajena kod novorođenčadi i može trajati do šest tjedana. To se događa jer novorođenče ne može pravilno pročistiti bilirubin iz krvi, što dovodi do njegovog nakupljanja u koži i sluznicama. Ovo stanje obično ne zahtijeva liječenje i nestaje samo od sebe.
Međutim, ako se žutica javlja kod bebe starije od šest tjedana ili ako se javlja krvarenje, hitno se treba konzultirati s liječnikom. Ova vrsta žutice može biti znak ozbiljnijeg zdravstvenog stanja, poput bolesti jetre ili krvarenja u žučnom traktu. Liječnik će obaviti pregled i možda obaviti dodatne testove kako bi utvrdio uzrok žutice i propisao odgovarajuće liječenje.
U svakom slučaju, važno je redovito pratiti stanje bebe i konzultirati se s liječnikom ako se jave simptomi žutice. Ukoliko se žutica javlja kod novorođenčeta, potrebno je pružiti bebi dovoljno svjetla i držati ga blizu izvora topline, kako bi se smanjila količina bilirubina u tijelu.
Ukratko, žutica kod beba može biti fiziološka ili povezana s ozbiljnijim zdravstvenim stanjem. U svakom slučaju, potrebno je konzultirati se s liječnikom kako bi se utvrdio uzrok i propisalo adekvatno liječenje. Prevencija uključuje redovite preglede kod liječnika i pružanje bebi adekvatne brige i pažnje.
Simptomi žutice uključuju žutilo kože i sluznica, tamnu boju mokraće, svjetliju boju stolice, umor, glavobolju, bolove u trbuhu, mučninu i povraćanje. U nekim slučajevima, žutica može dovesti do krvarenja i osipa na koži.
Ako beba ima simptome žutice, potrebno je odmah konzultirati se s liječnikom. Liječnik će provesti pregled i obaviti testove, uključujući krvne testove i ultrazvuk, kako bi utvrdio uzrok žutice i propisao odgovarajuće liječenje.
Ukoliko se žutica javlja kod odraslih osoba, simptomi su slični kao i kod beba. Odrasle osobe također mogu doživjeti bolove u trbuhu, mučninu, povraćanje i umor. Ukoliko se jave ovakvi simptomi, potrebno je odmah konzultirati se s liječnikom kako bi se utvrdio uzrok i propisalo odgovarajuće liječenje.
Ukratko, simptomi žutice uključuju žutilo kože i sluznica, tamnu boju mokraće, svjetliju boju stolice, umor, bolove u trbuhu, mučninu i povraćanje. Ako se jave ovakvi simptomi, potrebno je odmah konzultirati se s liječnikom kako bi se utvrdio uzrok i propisalo odgovarajuće liječenje.
Tijekom posljednjeg desetljeća, slovenska online kasino industrija je doživjela značajan rast transformirajući se iz tržišne…
Tema cijena ulaznica za Svjetsko prvenstvo u rukometu ponovno je aktualizirana, posebno u kontekstu usporedbe…
Dukan dijeta je kontroverzna i složena dijeta s niskim udjelom kalorija, ugljikohidrata i masti, ali…
Bavljenje sportom nije samo aktivnost koja pridonosi tjelesnom zdravlju; to je također prilika za razvoj…
Petak na 53. izdanju Kutije šibica donosi pravu nogometnu poslasticu. Na rasporedu je sedam utakmica…
Osnovni obrasci kretanja su klasifikacije vježbi koje predstavljaju temelj za odabir vježbi u treningu. Osnovni…