Suhe smokve i đumbir protiv žgaravice – Prirodni lijekovi koji suzbijaju osjećaj žarenja u trbuhu

Neprijatan osjećaj pečenja u grlu i grudima uspješno se otklanja sušenim voćem koje skuplja suvišnu kiselinu iz želuca. Žgaravica može biti jako neugodna. Prirodni lijek za žgaravicu možda već imate doma.

Žgaravicu liječite uz pomoć suhi smokava i đumbira. Slijedite upute…

Žgaravica je neprijatan osjećaj pečenja u grudima uzrokovan vraćanjem želučane kiseline iz želuca do grla, što se javlja uslijed slabosti donjeg mišićnog prstena jednjaka. Gotovo da nema čovjeka koji nekada nije osjetio ovo tegobu, no, ukoliko se žgaravica često ponavlja, to ukazuje na stanje u medicini poznato kao gastroezofagealni refluks (skraćeno GERB).

Što uzrokuje žgaravicu?

Uzrok i simptomi žgaravice – Osjećaj bolnog pečenja i vreline u grlu često se javlja zbog preopterećenosti želuca nakon obilnog obroka, ali može biti i posljedica konzumiranja nekih namirnica poput čokolade, svih vrsta luka, kečapa, senfa, crnog bibera, napitaka kao što su kava i sok od naranče ili paradajza, gaziranih i alkoholnih pića, kisele hrane, turšije (osim kiselog kupusa) i salata začinjenih octom te pržene i masne hrane. Uz to, životni stil i loše navike (prije svega pušenje), nošenje tijesne odjeće koja pritiska abdomen, kasna večera neposredno pred spavanje, ali i neki lijekovi, mogu lako poremetiti lučenje želučane kiseline, isto kao i anksioznost i stres.

Liječenje žgaravice

Liječenje žgaravice i pravilna ishrana – Žgaravica obično nije opasna, ali ukoliko se javlja češće od dva puta tjedno i ne prestaje nakon primjene antacida (medikamenata za neutraliziranje želudačne kiseline), trebalo bi zakazati liječnički pregled. Možda se radi o simptomu nekog težeg oboljenja poput čira na želucu ili čak raka.

Oboljeli najčešće uspijevaju sami da reguliraju kiselinu u stomaku, prije svega pravilnom ishranom. Imajte do pet manjih obroka dnevno (koji neće opteretiti želudac) i jelovnikom koji sadrži dosta baznih namirnica poput brokule, karfiola, celera, mladog špinata, šparoge, mrkve, rotkvice i tikvice. Kako proces probave počinje još u ustima, hranu bi trebalo dobro sažvakati i ne konzumirati previše topla ili hladna jela.

>> Saznajte zbog čega nastaje žgaravica

Višak kiseline mogu ‘pokupiti’ suhe smokve i grožđe, badem, lješnjak, indijski orah i umeboši šljive (fermentirane japanske kajsije) koje reguliraju probavu i druge funkcije želuca, čiste krv i vraćaju joj prirodnu baznost (pH 7,35).

Kada je riječ o voću, efikasne su jabuke (čak i one kiselkastog okusa) i banane. Trebalo bi izbjegavati peciva od bijelog brašna, dok bi jake začine (papriku, luk, biber) trebalo zamijeniti dodacima jelu koji poboljšavaju probavu a to su mirodija, lovor, majčina dušica, majoran i ružmarin.

Još par prirodnih lijekova protiv žgaravice donosimo u nastavku

Iako je nana poznata po protuupalnom djelovanju, čaj od ove biljke nije efikasan u borbi protiv žgaravice, jer sadrži tvari koje opuštaju želučane i mišiće jednjaka, pa izazivaju još jaču žgaravicu. Sami sebi napravite prirodni lijek za žgaravicu.

>> Prepoznajte i druge bolove u trbuhu

Savjetuje se izbjegavanje obroka neposredno prije odlaska na počinak. Ukoliko se žgaravica javlja noću, ležanje na lijevom boku može ublažiti tegobe.

Blagotvorna čajna mješavina protiv žgaravice – Pomiješati po žlicu lista i cvijeta kičice, lista pelina, lista gorke djeteline i lista hajdučke trave. Preliti sa 6 dl ključale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji dva sata. Potom procijediti i piti tri puta dnevno prije jela, ili čim se pojave simptomi žgaravice. Terapija traje deset dana.

Pšenične mekinje protiv žgaravice – U litru i pol hladne vode potopiti nekoliko žlica pšeničnih mekinja, ostaviti da odstoje preko noći. Ujutro procijediti kroz lanenu krpu ili gazu. Tečnost piti tijekom dana umjesto vode.

Laneno sjeme i crni gavez – U avanu (zdrobiti osušen korijen crnog gaveza, pomiješati ga sa lanenim sjemenom. Preliti ohlađenim čajem od kamilice, ostaviti da odstoji sat vremena i povremeno promiješati drvenom žlicom. Potom čaj procijediti i piti nezaslađen pola sata prije jela. Konzumirati dvije do tri šalice dnevno.

Đumbir i limun liječe žgaravicu – Žličicu suhog đumbira izmrviti u avanu, preliti sa 2,5 dl ključale vode, ostaviti da se prohladi, pa dodati sok od pola limuna. Čaj piti dok je još mlak, tri do četiri šalice dnevno i tako tjedan dana. Konzumirati ga nakon jela, nikako na prazan stomak. Nije preporučljiv za djecu ispod šest godina starosti.

S N

Recent Posts

Kultni horor filmovi koje ne smijete propustiti (pt. 1)

Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…

3 dana ago

Stipe Miočić: Biografija legende koja se oprostila od oktogona

Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…

5 dana ago

Casablanca Film (1942): Klasik koji prkosi vremenu

Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…

5 dana ago

Holistic fest: Najveći sajam holističkog zdravlja u Rijeci 16. i 17. studenog 2024.

Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…

1 tjedan ago

Celijakija: Razbijanje mitova i otkrivanje istine o životu bez glutena

Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…

2 tjedna ago

Slučaj Imane Khelif: Osvojila zlato na OI, a sada otkriveno da ima testise i XY kromosome

Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…

2 tjedna ago