Ako imate malu crvenu kvržicu unutar ili izvan vašeg kapka, vjerojatno imate ječmenac na oku. Iako izgleda kao bubuljica i može biti prilično bolan, sam ječmenac obično ne uzrokuje ozbiljna medicinska stanja i ne utječe na vaš vid.
Do ječmenca dolazi kada se područje na podnožju vaših trepavica ili jedne od žlijezda duž kapaka začepi ili nadraži – slično kao što se kožna žlijezda na vašem licu koja postaje začepljena i razdražena pretvara u bubuljicu.
Ljudi ječmenac obično dobivaju samo na jednom kapku, ali ih ponekad možete istodobno dobiti na oba oka. Ječmenac može biti jednokratna stvar, ali kod nekih je osoba sklon ponavljanju.
Ječmenac na oku, simptomi i prirodni lijek.
Ječmenac (hordeolum) je crvena izraslina slična bubuljicama, koja se formira na vanjskom rubu kapaka. Vaši kapci imaju puno sitnih lojnih žlijezda, osobito oko trepavica. Mrtva koža, prljavština ili nakupine loja mogu začepiti ili blokirati ove male rupe. Kada je žlijezda blokirana, bakterije mogu rasti i uzrokovati nastanak i razvoj ječmenca.
Kada dobijete ječmenac, prvi simptomi koji osjećate najčešće su crvenilo ili osjećaj neugode blizu vašeg kapka.
Evo i drugih znakova:
Nakon nekoliko dana, većina ječmenaca nestaje sami od sebe. Ali čišćenje vam može pomoći ubrzati njegovo nestajanje.
Sami možete napraviti nekoliko stvari kako biste se brže riješili ječmenca:
U nastavku smo napisali načine kako da ubrzate proces ozdravljenja ako imate ječmenac.
Topli oblog je najučinkovitiji način liječenja ječmenca. Toplina pomaže rastopiti sekret koji nakon toga sam izlazi na površinu.
Namočite čistu tkaninu toplom vodom. Provjerite je li voda previše vruća.
Iscijedite tkaninu tako da je vlažna, ali da ne kaplje. Zatim ju nježno stavite iznad oka oko 5 do 10 minuta. To možete učiniti 3 do 4 puta dnevno.
Nemojte stiskati ili pokušati probiti ječmenac.
Izaberite šampon za bebe (“no tears”) i pomiješajte ga sa malo tople vode. Nježno brišite kapke pomoću pamučne tkanine ili gaze. To možete raditi svaki dan sve dok ječmenac ne nestane.
Čišćenje kapaka također pomaže u sprječavanju nastajanja budućih ječmenaca.
Druga mogućnost je korištenje slane otopine. To može pomoći u drenaži i razbijanju bakterijskih membrana.
Umjesto korištenja toplih tkanina, možete koristiti i toplu vrećicu od čaja. Crni čaj djeluje najbolje jer pomaže smanjiti oticanje i ima neka antibakterijska svojstva.
Zakuhajte vodu i stavite vrećicu od čaja u šalicu, kao da ćete piti čaj. Neka čaj stoji oko jedne minute. Pričekajte dok se čajna vrećica ne ohladi dovoljno da ju možete staviti na oko, a zatim ju držite 5 do 10 minuta. Koristite zasebne vrećice za svako oko.
Uzmite ibuprofen ili acetaminofen (Tylenol) kako biste olakšali bol. Slijedite upute na pakiranju kako biste bili sigurni da uzimate točnu dozu. Ako ječmenac izaziva ozbiljnu bol i ometa vašu svakodnevnu aktivnost, posavjetujte se s liječnikom.
Izbjegavajte upotrebu šminke ako imate ječmenac. Šminka može još više iziritirati oko i tako usporiti proces ozdravljenja. Također možete prenijeti bakterije na svoju šminku i proširiti zarazu na drugo oko.
Redovito perite četkice za nanošenje šminke i bacite proizvode koji su stariji od tri mjeseca.
Ako nosite kontaktne leće, prebacite se na naočale sve dok ne izliječite ječmenac. Bakterije iz ječmenca mogu prijeći na kontaktne leće i tako proširiti upalu.
Možete kupiti mast za liječenje ječmenca bez recepta u vašoj ljekarni. Da biste koristili ovu mast, podignite kapak bolesnog oka i nanesite oko četvrtine centimetara masti unutar kapka.
Izbjegavajte korištenje topikalnih steroida. Mogu uzrokovati nuspojave. Provjerite je li bilo koji proizvod koji koristite napravljen za upotrebu u oku ili na oku. Također, malo je dokaza da antibiotske kapi za oči zapravo funkcioniraju u liječenju ječmenca.
Možete masirati područje u kombinaciji s brisanjem kapka za poticanje drenaže. Lagano masirajte područje čistim rukama. Jednom kada izađe sekret, čuvajte površinu oka čistom i izbjegavajte dodirivati oči. Prestanite masirati ako masaža izaziva bol ili neugodu.
Vaš liječnik također može propisati antibiotsku kremu za liječenje infekcije. Za liječenje upale, može vam dati i injekciju steroida kako bi se smanjilo oticanje. Ponekad se ječmenci moraju profesionalno isušiti, osobito ako su unutarnji ili utječu na vaš vid.
Ne biste trebali tražiti pomoć liječnika kada dobijete ječmenac osim u slijedećim slučajevima:
Upala se ne smanjuje nakon nekoliko dana, ili se pogoršava.
Oči vas jako bole (ne samo kapci).
Ne možete dobro vidjeti.
Vaš kapak je natekao, postaje sve crveniji i neće se potpuno otvoriti.
Stalno dobivate ječmenac.
Ako ječmenac ne prođe sam od sebe ili ako imate poteškoća s vidom, vaš liječnik vam može dati antibiotsku kremu ili ga isušiti.
Ako često dobivate ječmenac, perite kapke svakih nekoliko dana s razrijeđenim dječjim šamponom ili upotrijebite piling.
Nemojte istiskivati niti grubo dirati ječmenac. Moglo bi se činiti primamljivo, ali istiskivanje će osloboditi sekret, a to može proširiti infekciju. Posjetite liječnika ako se ječmenac nalazi na unutarnjoj strani očnog kapaka.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…