Što je to sa šećerom i koja je njegova uloga u toj priči? Sve češće se ponavljaju upozorenja o štetnosti šećera i napuci stručnjaka kako ga je potrebno izbjegavati.
Zbog čega je šećer tako štetan, a opet se koristi u gotovo svim proizvodima koji su nam danas dostupni?
Napisali smo već na početku da neumjerenost u jelu i piću prijeti našem zdravlju. Naime, tako se izlažemo riziku od nastanka dijabetesa i pretilosti koja je posljednjih godina sve češće problem u svijetu. Nedavna istraživanja pokazala su da veći utjecaj na to ipak ima unos šećera nego prekomjerna količina hrane.
Svakih dodatnih 150 kalorija na dan koje osoba unese iz šećera povećava rizik od dijabetesa za jedan posto, čak i uz kontrolu tjelesne težine, tjelovježbu i kontrolu prehrane. Veće količine šećera utječu i na zdravlje srca. Rezultati istraživanja provedenog na JAMA Internal Medicine centru pokazali su da veći unos šećera u organizam ima za posljedicu dvostruko veći rizik od smrti uzrokovane srčanim bolestima.
Šećera ima u voću i povrću te u mliječnim proizvodima, ali su ti šećeri zdraviji od onih koji se dodaju raznim proizvodima kako bi im se poboljšao okus.
Riječ je o koncentriranim šećerima, uglavnom bez hranjivih tvari. Med i javorov sirup sadrže vitamine i minerale, ali ipak sadrže i veće količine šećera.
Većina industrijskih prerađenih namirnica sadrži dodatni šećer. Čitajte deklaracije proizvoda i provjerite koliko je i kojeg šećera ili zaslađivača sadržano u određenom proizvodu prije kupnje.
Rijetko tko od nas pojede velike količine voća i na taj način u organizam unese veće količine šećera, ali kada je riječ o sokovima i sušenom voću, to je već druga priča. Umjetni voćni sokovi “bombardirat će nas” šećerom, ali nam neće dati vlakna koja su nam potrebna za kvalitetniju probavu. To za posljedicu ima taloženje kalorija u masnoće. Količina šećera u jednoj šalici svježeg voća jednaka je količini šećera u pola šalice prirodnog soka te jednoj četvrtini šalice sušenog voća.
Da bi organizam održavali zdravim, a opet mu ponudili i odgovarajuće količine šećera, najbolje je jesti voće i povrće. Dalje, jako je važno izbjegavati proizvode iz trgovina koji su bogati šećerom i drugim umjetnim tvarima, poput raznih boja i aroma. Ne kažemo da u potpunosti ukinete naviku da popijete sok sa vremena na vrijeme, no na to ipak trebate paziti ako želite ostati zdravi.
Opatija je oduvijek bila oaza zdravlja – mjesto gdje se susreću tradicija liječenja, prirodna ljepota…
Nakon što postane tata, Luka odluči poraditi na odnosu sa svojim ocem. Kako bi otkrili…
Tijekom posljednjeg desetljeća, slovenska online kasino industrija je doživjela značajan rast transformirajući se iz tržišne…
Tema cijena ulaznica za Svjetsko prvenstvo u rukometu ponovno je aktualizirana, posebno u kontekstu usporedbe…
Dukan dijeta je kontroverzna i složena dijeta s niskim udjelom kalorija, ugljikohidrata i masti, ali…
Bavljenje sportom nije samo aktivnost koja pridonosi tjelesnom zdravlju; to je također prilika za razvoj…