Kada bi htjeli objasniti što su staračke pjege, rekli bismo da su one rezultat prekomjerne proizvodnje melanina. Melanin je pigment koji u normalnim okolnostima daje prirodnu boju našoj koži. Kada se pojavi prekomjerna količina melanina na nekim dijelovima kože, to vidimo kao malene pjege, koje nazivamo – Staračke pjege. Staračke pjege najčešće se pojave na rukama, ali mogu biti i na drugim površinama kože.
Ovakva prekomjerna proizvodnja melanina najčešće je uzrokovana pretjeranim izlaganjem suncu ili UV zrakama tijekom života.
UV zrake potaknut će naš organizam da proizvodi melanin, jer on štiti stanice od štetnog djelovanja UV zraka, oštećenja DNK te moguće pojave raka. Kada se melanin pojavi na nekim mjestima – mi ga vidimo kao tamne mrlje po koži, koje zovemo staračke pjege.
Osim UV zraka, te izlaganja suncu, pojavu staračkih pjega može prouzrokovati pušenje, loša prehrana i razna onečišćenja iz naše okoline.
Ako ste primijetili pojavu pjega po vašem tijelu, najbolje bi bilo da djelujete na vrijeme. Ne treba paničariti, no neke korake ipak treba da poduzmete.
Prvo ćemo napisati što možete poduzeti da bi smanjili mogućnost pojave staračkih pjega.
Možda je i najvažnija stvar koju možete poduzeti jeste kvalitetna i pravovremena zaštita od sunca. Dok ste još mladi, nemate pjege i dovoljno ste razboriti da mislite na svoju budućnost, bilo bi dobro da za vrijeme jakog sunca nosite šešir, da koristite kreme za sunčanje i da izbjegavate najjače dnevno sunce.
Staračke pjege najčešće se pojave u zrelijoj životnoj dobi. Često zbog nebrige o zdravlju, u periodu života kada mislimo da nam se ništa loše ne može dogoditi. Ipak, u 40-im godinama često se pojave staračke pjege.
Da se razumijemo, pjege se mogu pojaviti i dosta ranije. Nema pravila, što znači da svi trebamo voditi računa o našem zdravlju i općenito o ljepoti tijela. Staračke pjege vidimo na rukama, ali i na drugim mjestima: lice, noge…
Nekada se staračke pjege pojave zbog određenih hormonskih promjena, a neke osobe imaju genetske predispozicije za nastanak staračkih pjega.
Neugledne pjege po koži nisu toliko štetne, koliko ih ne volimo vidjeti. One su prvenstveno problem estetske prirode. Mnogima smetaju i žele ih ukloniti.
Na sreću, kada pišemo o staračkim pjegama treba znati da i zvanična i alternativna medicina nude svoja rješenja.
Neka od njih su bolje efikasna, dok su neka manje. To ovisi od osobe do osobe, pa ćemo mi spomenuti kako se i na koji način možete riješiti staračkih pjega. Možda vam neka od metoda uspije. Na kraju, ako i ne uspije, ništa strašno – naučite živjeti s njima. Nekim osobama čak niti ne smetaju, čak što više, zanimljiv im je taj detalj po koži.
Koju god metodu odabrali, trebate znati da rezultati neće doći brzo. Staračke pjege se uklanjaju kroz neki dulji period i treba biti uporan.
Za uklanjanje staračkih pjega, i sličnih fleka po tijelu trebat će vam dosta vremena i strpljenja.
Službena medicina nudi razne kreme, gelove i slične preparate. Neki su dobri, dok neki neće dati nikakav učinak. Najbolja metoda koja se nudi na tržištu je lasersko uklanjanje staračkih pjega. Netko će se odmah odlučiti za takav potez, dok će nekom to biti skupo i nedostižno.
Ako ne želite raditi lasersko uklanjanje staračkih pjega, niti ste pobornik raznih kozmetičkih proizvoda, možda bi bilo najbolje da isprobate neka prirodna rješenja.
Postoji veliki broj prirodnih preparata za koje se smatra da djeluju. Možete isprobati neke od njih, jer nisu skupi, a za neke već imate sastojke kod sebe doma.
Mnogi ne znaju da mliječna kiselina djeluje slično kao i limunska – barem što se tiče reakcija na koži. Naime, mliječna će kiselina izbijeliti dijelove kože koji se tretiraju.
Dovoljno je da dva puta na dan, na fleke po tijelu nanesete mlijeko i pustite da djeluje 20-ak minuta. Nakon toga isperite vodom.
Ako imate izraženo masnu kožu, naš savjet je da mlijeko pomiješate sa par kapi limunovog soka, ili par kapi soka od paradajza. Osim limunovog soka i soka od paradajza, dobro vam može poslužiti par kapi kiselog mlijeka.
Jabukov ocat, ili jabukovo sirće je već dobro poznati prirodni lijek za mnoge zdravstvene probleme. Izgleda da je dobar i za uklanjanje staračkih pjega.
Mnogi tvrde da će jabukov ocat efikasno da ukloni staračke pjege. Na kritična mjesta nanesite malo jabukovog octa, ostavite da stoji pola sata, pa onda isperite.
Ako ovaj tretman ponavljate jednom dnevno, već kroz 6 tjedana možete vidjeti zadovoljavajuće rezultate. U slučaju da želite pojačati, odnosno ubrzati, djelovanje, možete jabučni ocat pomiješati sa sokom od crvenog luka.
Da bi uklonili staračke pjege možete pokušati prirodnu smjesu od meda i jogurta. Uzmite kvalitetan, prirodni med i jogurt koji imate kod kuće. Mnogu su potvrdili da ova kombinacija dobro uklanja smeđe mrlje sa kože, pa tako i staračke pjege.
Da bi napravili smjesu, dovoljno je pomiješati jednake dijelove meda i jogurta. Smjesu nanesite na mrlje i ostavite da djeluje 20 minuta. Nakon toga isperite. Ponavljajte ovaj tretman jednom dnevno, kroz par tjedana, dok ne vidite rezultate.
Već smo pisali da limunov sok pomaže mliječnoj kiselini da ukloni staračke pjege. Sada ćemo napisati na koji način možete iskoristiti samo limun.
Blaga kiselina ovog citrusa uklanja odumrle stanice i aktivira stvaranje mladog, novog tkiva. Dovoljno je da nakapate sok svježeg limuna direktno na fleke, barem dva puta na dan. Ponavljajte postupak dok ne vidite poboljšanje.
Gel iz listova aloe vera kaktusa u sebi sadrži raznovrstan spektar tvari, a mnoge od njih djeluju protiv staračkih pjega, te drugih oštećenja na koži.
I ovaj gel će ukloniti odumrle stanice te će pomoći u stvaranju novog, zdravog tkiva. Redovnom upotrebom gela aloe vere staračke pjege će izblijedjeti i na kraju će nestati u potpunosti.
Ulje ricinusa lijek je za mnoge bolesti, te je jako cijenjen preparat za njegu tijela i ljepotu.
Ovo ulje dokazano djeluje protiv staračkih pjega. Umasirajte kap ricinusa na fleku, razmažite i ostavite neka odstoji jednu do dvije minute. Kasnije isperite, a tretman ponavljajte dva puta na dan, kroz nekih mjesec dana.
Rezultati bi trebali biti vidljivi u tom periodu. Ako imate previše suhu kožu, sa ricinusovim uljem možete pomiješati kokosovo ili bademovo ulje.
Napravite sebi prirodnu pastu za tretiranje staračkih pjega.
Ovo izuzetno ulje ulazi u sastave brojnih prirodnih preparata za uklanjanje staračkih pjega. Evo kako se pravi pasta od hrena i ružmarina.
Sastojci:
Priprema prirodne paste: Pomiješajte sve sastojke, ručno, da se smjesa sjedini.
Ovu pastu nanosite dva puta na dan, direktno na fleke i pustite da djeluje 20 minuta. Nakon toga isperite, a postupak ponavljajte dok ne vidite poboljšanje.
Da bi se riješili staračkih pjega i ova pasta može biti od velike pomoći.
Sastojci:
Priprema paste: Dobro pomiješajte sve sastojke, i dobivenu pastu nanosite dva puta dnevno. Pastu nanosite direktno na pjege, i pustite 15 minuta da djeluje. Nakon toga isperite.
Kroz neko vrijeme rezultat bi trebao biti vidljiv, staračke pjege na rukama trebale bi nestati.
UPOZORENJE: Recepti za neke preparate su lakši za pratiti, dok za neke trebate koristiti sastojke koji vam možda i nisu najbolje poznati. Ako niste vješti, i ne znate se koristiti takvim sastojcima onda bi najbolje bilo da potražite već gotove proizvode. Potražite ih u ovlaštenim prirodnim ljekarnama, i zatražite upute o korištenju.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…