S vremena na vrijeme svima nam je potrebno čišćenje organizma. Što dobijemo time?
Trebamo znati da je naš organizam opterećen ne samo probavljanjem teške i nezdrave hrane, nego i mnogim pesticidima, onečišćenjima i toksičnim tvarima koje ulaze u tijelo iz našeg okruženja i hrane.
Ako tome dodamo i stres, koji je sve učestalija pojava, prebrzi ritam života i manjak vježbe, potreba za čišćenjem postaje sve očitija. Sve spomenuto može preopteretiti i oslabiti ljudski organizam i spriječiti njegov pravilan rad.
Na dalje, ako imamo oslabljen organizam, odnosno zatrovan, to može dovesti do manjih ili većih zdravstvenih tegoba. Tu se prvo misli na umor i pospanost, ali ima ih još dosta poput depresije, preranog starenja i drugih različitih bolesti.
Detoksikacija, ili čišćenje organizma, pomaže našem tijelu vratiti prirodnu ravnotežu. Mnogi ljudi svjedoče o tome da im je čišćenje pomoglo vratiti energiju, koncentraciju i pozitivni stav.
Planovi za provođenje detoksikacije mogu uključivati specijalne dijete, ljekovite biljke i neke suplemente, hidroterapiju, vježbu, tehnike disanja ili terapije u sauni.
Postoje i neki kontroverzniji programi detoksikacije koji uključuju primjerice klistiranje.
Neke detoksikacijske dijete su usmjerene na konkretne organe poput jetre, bubrega, limfnog sistema ili na pluća. Ako se odlučite na neku od tih, svakako se posavjetujte sa stručnjakom.
Mi ćemo ovom prilikom spomenuti neke manje agresivne metode, koje možete provesti sami kod kuće.
Plan čišćenja organizma obično traje tjedan dana, a na vašem jelovniku bi tijekom tih sedam dana trebalo da se nađu sljedeći sastojci:
VOĆE I POVRĆE – Bilo koje svježe i suho voće ili povrće i sok od svježeg voća i zeleniša.
RIBA – Riba bi trebalo da se barem jedanput tjedno nađe na vašem jelovniku, pa je ne preskačite ni tijekom tjedna detoksikacije – pastrmka, oslić, škarpina su lagane ribe koje je najbolje ispeći u rerni na malo masnoće.
ORAŠASTI PLODOVI – Neslani kikiriki, bademi, orasi, lješnjaci… Izbor je velik, a na vama je da odaberete ono što vam se najviše sviđa.
SJEMENKE – Bundevine, suncokretove, sezam, lan… Dodajte ih salatama, juhama i drugim jelima.
JOGURT – Svaki dan jedan jogurt bit će od velike pomoći vašoj probavi.
EKSTRADJEVIČANSKO MASLINOVO ULJE – Zamijenite obično biljno ili suncokretovo ulje maslinovim – pripremajte jela na njemu i dodajte ga omiljenim salatama.
ZAČINI – Nikako ne zaboravite na prirodni antibiotik kao što je luk ili neko drugo svježe začinsko bilje.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…