Iako je evolucija podarila pčelama otrov, kao obrambeni mehanizam, pravilnim korištenjem tih prirodnih spojeva možemo pomoći našem zdravlju.
Pčelinji otrov neki od nas poznaju kao jako neugodnu pojavu – kada nas pčela ubode. Ipak, ovaj prirodni spoj mnogima može da pomogne u slučaju raznih zdravstvenih tegoba.
Pčele proizvode otrov u posebnim žlijezdama koje se nalaze na dnu trbuha i predstavljaju sastavni dio aparature žaoke. Pčele stare samo 3 dana već počinju sa proizvodnjom otrova, koja će, kad budu napunile 2-3 tjedna dostići maksimum.
Najveće količine otrova pčele stvaraju u proljeće i u ljeto, odnosno u sezoni. Jedna pčela proizvodi u prosjeku 0,15mg pčelinjeg otrova. Danas se mnogi pčelari bave zapravo „proizvodnjom“ pčelinjeg otrova, jer se pokazao efikasnim u liječenju.
Preparati od pčelinjeg otrova najviše se prave u zemljama istočne Europe, na Dalekom istoku, u Sjevernoj i Južnoj Americi. Odnedavno se i kod nas čulo za pozitivne karakteristike pčelinjeg otrova, te njegovu sve veću potražnju u farmaciji i kozmetici.
Svježe izlučeni otrov po konzistenciji jako nalikuje sirupu. Riječ je o žućkastoj tečnosti oporog ukusa. Pčelinji otrov je izuzetno kompleksna mješavina koja se najvećim dijelom sastoji od bjelančevina, i to proteina i peptida.
Pčelinji otrov na različite načine se koristi u apiterapiji, u alergologiji i u eksperimentalnoj biologiji. Pčelinji otrov se proizvodi u vidu injekcija ili krema, a često se koristi i direktna primjena ubodom. Ovdje je neophodno napomenuti da se ovakav vid liječenja u svijetu provodi isključivo uz nadzor liječnika koji prije tretmana provjerava dali je pacijent alergičan na pčelinji otrov.
Pčelinji otrov se koristi, prije svega, u tretmanu reumatičnih oboljenja. Ovaj proizvod ima snažno djelovanje na cirkulaciju i proces razmjene tvari u organizmu.
Poseban sastojak otrova, takozvani MSD peptid, svrstava se u grupu histamina koji imaju protuupalno djelovanje i jači je od kortizonskih preparata. Znamo da takvi preparati imaju i veoma negativna neželjena djelovanja, zbog čega se pčelinji otrov još više ističe.
Osim ove najčešće primjene, u svijetu se pčelinji otrov koristi i za liječenje oboljenja perifernog živčanog sustava, aterosklerotičnih oštećenja krvnih žila, bronhijalne astme, migrena i bolesti u I i II stadiju koje su praćene povišenim krvnim tlakom.
Pčelinji otrov još nije u potpunosti istražen, no mnoga naučna testiranja pokazuju jako dobre rezultate i sve više mogućnosti za primjenu u liječenju. Do sada smo već dobro upoznali med, propolis i matičnu mliječ, a vremenom ćemo valjda otkriti još mnoge primjene pčelinjeg otrova.
Danas se sve veći broj pčelara bavi sakupljanjem pčelinjeg otrova. Jako je tražen u svijetu, posebno u farmaciji i industriji proizvodnje prirodne kozmetike.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…