Čičak je cijenjena ljekovita biljka, i često se koristi u narodnoj medicini. Od čička se najviše koristi korijen biljke, ali i listovi, te sjemenke. Od korijena se radi ljekovita mast i ulje od čička, dok se sjemenke koriste za pripremu čaja, baš kao i listovi biljke. Čičak je izrazito ljekovita biljka koja se često koristi kao lijek.
Ova dvogodišnja biljka ima dugačak korijen sivo-smeđe boje. U prvoj godini, kada biljka raste, pojavljuju se veliki prizemni listovi s peteljkama i nepravilna srcolikog oblika. U drugoj godini života biljke možemo opaziti uspravnu razgranatu stabljiku visine od jednog metra i višu. Listovi su na dnu veliki, pa se smanjuju prema vrhu stabljike.
Čičak cvjeta u glavicama, s prepoznatljivim grimiznocrvenim cjevastim, gusto zbijenim cvjetićima koji su zaštićeni kukicama pomoću kojih lako prianjaju za dlaku, krzno, pa na kraju i za odjeću. Nama je čičak možda i najviše poznat po prianjanju za odjeću, posebno iz dana našeg djetinjstva. Ipak, treba znati da je biljka jako ljekovita i često se koristi u narodnoj (alternativnoj) medicini. Čičak je posebna biljka, neugledna na prvi pogled, ali izvrsna kao prirodni lijek.
Znamo da korijen čička može sniziti razinu šećera u krvi. Pored toga, korijen je dobar jer ima antibakterijska svojstva, zbog čega se još od davnih vremena koristi za liječenje raznih kožnih bolesti, akni i psorijaze te čišćenje tijela od otrova.
Srećom za nas, čičak je jako raširena biljka – točnije korov. Raste sam od sebe i lako ga pronalazimo u prirodi i blizini naših seoskih kuća. U alternativnoj medicini korijen čička najviše se koristio za čišćenje krvi prilikom liječenja psorijaze. Dobar je prirodni lijek za liječenje ekcema, te gnojnih rana i ranica u ustima. Čičak je jako ljekovita biljka i često se koristi kao lijek, ali i preparat za njegu i ljepotu.
Čičkovo ulje pravi se od korijena čička, a dobro je za njegu kose, vlasišta i njegu kože. Pored toga, čičkovo ulje koristi se i kao prirodni lijek za određene zdravstvene probleme.
U nastavku ćemo napisati recept za čičkovo ulje, i upoznati vas sa načinima upotrebe ovog vrijednog prirodnog ulja od čička.
Ulje od čička lako se pravi, ali ako niste vješti, onda sebi možete kupiti čičkovo ulje. Lako je dostupno u biljnim ljekarnama, ili apotekama. Mi ćemo napisati recept za čičkovo ulje – u slučaju da želite sami pokušati da ga napravite.
Napravite čičkovo ulje po receptu koji donosimo u nastavku. Nakon toga, kada naučite recept za čičkovo ulje, napisat ćemo kako se koristi i na koji način. Ulje od čička djeluje dobro na mnogo načina, samo ga treba znati koristiti.
Slijedite recept: Prije nego krenete sa pravljenjem čičkovog ulja, potrebno je kupiti ili sakupiti malo korijena čička. Korijen čička dobro operite toplom vodom, ogulite ga i nasjeckajte na male komadiće.
Tako pripremljene komadiće čičkovog korijena stavite u staklenku i potopite ih kvalitetnim djevičanskim maslinovim uljem. Sadržaj (staklenku) ostavite na hladno i tamno mjesto. Ostavite staklenku da stoji mjesec dana. U tih mjesec dana, maslinovo ulje će izvući iz korijena čička mnoge vrijedne elemente, zbog kojih će ulje i biti ljekovito i dobro za njegu i ljepotu. Kao i u većini slučajeva, maslinovo ulje i u ovom receptu služi kao kvalitetna baza.
Najbolje bi bilo da sadržaj iz staklenke procijedite u odgovarajuću staklenu bocu. Tako će ulje uvijek biti pri ruci, i bit će lakše za korištenje.
Čičkovo ulje posebno je dobro za kosu, njezin sjaj i čvrstoću. Pročitajte u nastavku kako čičkovo ulje djeluje na kosu, i kako se njeguje kosa pomoću ovog prirodnog ulja.
Čičkovo ulje potiče rast kose, smiruje svrbež i iritacije vlasišta, smanjuje opadanje kose, njeguje kosu i pruža joj prirodni sjaj. Pored svega spomenutog, čičkovo ulje je dobro jer sprječava ispucale vrhove, jača korijen kose i njeguje suho vlasište.
Ulje od čička spriječit će pucanje vrhova – Ispucale vrhove kose možete spriječiti čičkovim uljem. Koristite ga kao za vrhove i dodatnu njegu suhe kose nakon pranja. Dovoljno je da samo par kapi čičkovog ulja protrljate na dlanove, i tako ga nanesete na suhe vrhove kose. Nemojte pretjerivati jer će tako kosa biti previše masna, i izgledat će kao da je prljava.
Problematično vlasište – Lagano zagrijte čičkovo ulje i nanesite ga na vlasište. Kada ste ga nanijeli, masirajte vlasište tako da toplim uljem prekrijete cijelo tjeme. Kada ste završili sa masiranjem, nježno počešljajte kosu. Ovaj tretman smiruje vlasište i smanjuje iritacije na njemu. Masiranjem čičkovog ulja na vlasište djelujete i protiv pojave peruti.
Tretman za rast kose i sprječavanje opadanja vlasi – Za bolji rast kose potrebno je toplim uljem masirati vlasište, ali nešto duže nego smo opisali u gornjem primjeru. I ovdje se koristi zagrijano ulje, a poželjno je okrenuti glavu naopačke da bi dodatno potaknuli cirkulaciju. Vlasište trebate masirati 10-15 minuta, pa nakon toga ulje nanesite na ostatak kose i ostavite da djeluje tijekom noći. Ujutro operite kosu. Najbolje bi bilo koristiti šampon koji sadrži ekstrakt čička ili neki drugi prirodni šampon za njegu kose. Masiranjem čičkovog ulja ne samo da sprječavate opadanje kose nego potičete i na rast novih vlasi.
Ako niste vješti pripremi prirodnih lijekova i kozmetike, možda je najbolje da čičkovo ulje kupite. Možete ga pronaći u svim bolje opremljenim drogerijama, biljnim ljekarnama i apotekama. Čičkovo ulje možete pronaći u specijaliziranim prodavaonicama zdrave hrane.
Baš kako je dobro za njegu kose i vlasišta, čičkovo ulje jako dobro djeluje na zdravlje kože. Čičak se često koristi jer se radi o biljci koja je izrazito ljekovita.
S pomoću čičkovog ulja možete liječiti akne ili ekceme. Dobro ga je koristiti i za druge probleme s kožom, a dokazano je da ulje od čička ima izraženo antibakterijsko djelovanje. Zbog toga je uspješno prirodno sredstvo koje uklanja bakterije iz epidermalnog tkiva. Čičak je ljekovita biljka koja se koristi kao lijek za mnoge tegobe.
Čičkovo ulje dobro djeluje protiv gljivica i bakterija, te protiv ispucane kože. Mnogi koriste ovaj prirodni preparat protiv psorijaze i ekcema.
Spomenuli smo već da je ulje dobro protiv akni i bubuljica, te protiv mitisera. Ovako dobar učinak ulje od čička ima zahvaljujući tome što uspješno regulira proizvodnju sebuma. Korištenjem čičkovog ulja vaša će koža biti blago hidratizirana, a rad lojnih žlijezda vratit će se u normalu.
Ulje od čička efikasno je prirodno protuupalno sredstvo. Zbog spomenutih protuupalnih svojstava čičkovo ulje se koristi kao prirodni lijek za kožna oboljenja poput oteklina, bolova na površini kože, ili ak većih problema poput artritisa.
Ako vas boli grlo (imate grlobolju), nakapajte par kapi čičkovog ulja u usta i kratko grgljajte.
OPREZ: Trudnice i dojilje ne bi smjele koristiti čičkovo ulje bez prethodnog savjetovanja sa liječnikom.
Čičkovo ulje sadrži mnoge važne minerale kao što je: kalcij, kalij, željezo, te razne vitamine. U prirodnom čičkovom ulju pronalazimo još mnoge vrijedne elemente koji dobro djeluju na zdravlje i ljepotu.
Čičkovo ulje u sebi sadrži mnoge sumporne spojeve. Zbog spomenutih spojeva ovo prirodno ulje direktno djeluje protiv gram pozitivnih bakterija streptokoka i stafilokoka. Zato se često savjetuje i preporučuje korištenje čičkovog ulja, posebno u slučaju infekcija poput folikulitisa i impetiga.
Pored svega spomenutog, čičkovo ulje uspješno regulira lučenje masnoća u koži. Najbolje djelovanje ovog ulja primijetit ćemo kod terapije u slučaju upalnih stanja kože praćenih nereguliranim lučenjem kožnog loja. Tu prvenstveno mislimo na akne, psorijazu i seboreju. Tu se čičak i pokazao kao najbolji prirodni čistač kože.
Malo tko zna, ali je čičkovo ulje dobro za podizanje grudi. Ako želite čvrste grudi dobro će vam doći ulje čička i čaj od ove biljke. Da, ovdje je potrebno uraditi kombinaciju, no ništa previše komplicirano.
Napravite sebi čaj od korijena čička i popijte. Ovaj čaj će potaknuti cirkulaciju, uključujući i onu prema grudima. Kada ste popili čaj, rukama lagano masirajte grudi, a da bi masaža išla glatko, iskoristite prirodno ulje od čička. Već smo napisali da ulje od čička hrani kožu, što je u ovom slučaju jako dobro i poželjno da bi dobili čvrste grudi. Zahvaljujući primjeni čičkovog ulja vaša će koža biti elastična i jaka, što povoljno djeluje na grudi – da ne budu opuštene nego čvrste i podignute.
Ako govorimo o ljekovitim čičkovim pripravcima, najpoznatiji je svakako čaj od čička. Dalje, u tekstu možemo spomenuti ulje od čička, sok od čička i ljekovitu mast od čička.
Čaj od čička je dobar jer pročišćava krv, ublažava reumatske tegobe i liječi venerične bolesti. Čaj se pravi od sjemena biljke i najbolje će doći kao diuretik. Pored toga, čaj od čička je dobar za prevenciju bubrežnih kamenaca i reguliranje menstruacije. Osim čaja od sjemenki čička, moguće je napraviti čaj od listova biljke. Ovaj čaj ublažava nadutost i pomaže kod katara želuca. Može se koristiti za ispiranje ogrebotina, rana i čireva, jer će rane prije i bolje zacijeliti.
Recept za čaj od listova čička: Sakupite vrećicu usitnjenih listova čička, i prelijte sa 2 dl vruće vode. Poklopite da odstoji i da se napravi čaj. Nakon pola sata procijedite čaj, koji je spreman za upotrebu. Za njegu kože i različite kožne bolesti čaj koristimo za ispiranje ili u obliku obloga. Natopite obloge u čaj i stavite ih na oboljela mjesta. Uz ispiranja i močenja (dok traje terapija), za jači učinak možete piti čaj od korijena čička.
Čaj od korijena čička se pravi tako da 1 čajnu žličicu suhog usitnjenog korijena čička uhate u 2 dl vode nekih 5 minuta. Ugasite kolo i pustite čaj da stoji poklopljen pola sata, pa nakon toga procijedite. Čaj pijete u gutljajima tijekom dana, po 1-2 šalice čaja na dan. Po potrebi možete ga zasladiti medom.
Sok od čička je još jedan prirodni preparat koji se koristi kao prirodni lijek za bolesnu jetru. Sok od čička potiče izlučivanje žuči, a posebno je djelotvoran za čišćenje kože, liječenje čireva, akni i lišajeva. I sok od čička je dobar kod zacjeljivanja rana, ogrebotina i opeklina.
Mast od čička (čičkova mast) se koristi za liječenje različitih kožnih problema. Mast od čička najbolje će djelovati protiv upala na koži, protiv čireva, rana, opeklina, bradavica, lišajeva, ekcema ili psorijaze.
Mast od čička lako se pravi. Potrebno je koristiti svježi korijen čička, iz kojeg se iscijedi sok. Na jedan dio soka iz korijena čička trebate dodati dva djela svinjske masti. To dobro promiješajte i pohranite u odgovarajuću plastičnu ili staklenu ambalažu. Koristite čistu (opranu) svinjsku mast.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…