Foto: Pixabay / Arnika
Arnika je ljekovita biljka koju poznajemo i kao brđanka ili moravska gorska. Latinsko ime za arniku je Arnica montana.
Arnika raste na vlažnim planinskim livadama, a ponegdje se može naći i u šumi. Podzemni dio je debeo i valjkast. Iz njega izraste slabo razgranata stabljika visoka do 50 cm s jednom ili tri cvjetne glavice, zlatnožute boje, smještene pojedinačno na vrhu stabljike. Ugodnog je mirisa, a cvate od lipnja do kolovoza, te ima specifično smolasti miris.
Listovi su smješteni pri dnu i dugoljasto-jajastog su oblika. Gore na stabljici znatno su manji i uži. Čitava je biljka pokrivena kratkim dlakama.
U proljeće i jesen sakuplja se podanak, a donji listovi prije nego biljka procvate. Cvjetovi se beru bez ovojnih listova i čaške kad se posve razviju (srpanj-kolovoz). Cvjetovi se moraju sušiti na umjetnoj toplini i pohraniti u metalne kutije.
Arnika uglavnom ima vanjsku primjenu. Posljednjih se godina, kroz istraživanja, došlo do zaključka da je najviše izraženo djelovanje kelenalina i njegovim derivatima, koji djeluju snažno protuupalno i antiseptički. Istodobno zbog analeptičnog učinka potiču rad dišnih organa, srca i krvotoka.
U djelovanju ih podržavaju i flavoni. Zbog takva djelovanja brđanku koristimo kod rana od udaraca, kontuzija, uganuća, iščašenja i ostalih posljedica ozljeda i nesreća.
U narodnoj medicini, arnika se najčešće koristi ako je riječ o površinskim upalama vena i kod tromboza, reumatskih tegoba, bolesti mišića i zglobova, uboda insekata i upala sluznica, osobito usta i ždrijela.
Brđanka se iznutra koristi u obliku gotovih pripravaka, poput tonika za srce i krvotok. Unutarnja primjena kod bolesti želuca, koja je poznata u narodnoj medicini, danas je sporna i izrazito nepreporučljiva.
Kelenalinski derivati u većim količinama djeluju toksično na srce i uzrokuju alergije. I kod vanjske primjene moguć je nastanak alergija. Kod prvih znakova crvenila i kožnih osipa prestajemo s liječenjem i više ne koristimo brđanku.
Svakako vam preporučujemo da arniku kao lijek koristite isključivo uz dogovor sa vašim liječnikom ili stručnjakom alternativne medicine, a nikako na svoju ruku.
Opatija je oduvijek bila oaza zdravlja – mjesto gdje se susreću tradicija liječenja, prirodna ljepota…
Nakon što postane tata, Luka odluči poraditi na odnosu sa svojim ocem. Kako bi otkrili…
Tijekom posljednjeg desetljeća, slovenska online kasino industrija je doživjela značajan rast transformirajući se iz tržišne…
Tema cijena ulaznica za Svjetsko prvenstvo u rukometu ponovno je aktualizirana, posebno u kontekstu usporedbe…
Dukan dijeta je kontroverzna i složena dijeta s niskim udjelom kalorija, ugljikohidrata i masti, ali…
Bavljenje sportom nije samo aktivnost koja pridonosi tjelesnom zdravlju; to je također prilika za razvoj…