Pročitajte na temu upale grla, bolova u grlu i liječenja prirodnim lijekovima.
Grlobolja može nastati zbog raznih uzročnika, pa se i liječi u ovisnosti od uzroka ove bolesti. Pročitajte kako se riješiti grlobolje prirodnim lijekovima, kupkama i ispiranjem.
Ako je bol u grlu praćen povišenom temperaturom, najvjerojatnije se radi o faringitisu ili angini. Naravno, postoji i čitav niz drugih oboljenja ili stanja koje izazivaju bolove u grlu, ali navedena dva su i statistički najčešći.
Faringitis (upala grla) je najčešći uzrok bolnog grla. Bolove prati povišena temperatura, bolovi pri gutanju, golicanje ili grebuckanje u grlu, kašalj.
Angina je drugi po učestalosti razlog za bolno grlo. Bol od angine prate uvećani podčeljusni limfni čvorovi, povišena temperatura, naslage na krajnicima, bolno gutanje. I infektivna mononukleoza je relativno čest uzrok bolova u grlu, posebno kod djece. Prati je groznica, uvećani limfni čvorovi, bolno gutanje.
Gljivične infekcije su prilično rijedak uzrok bola u grlu. Gljivice mogu izazvati promjene u grlu kod dugotrajne hormonske terapije, dijabetesa, bolesti krvi ili tumora. Dijagnozu i prave razloge za bolove u grlu uspostavit će otorinolaringolog pregledom, analizom krvi i uzimanjem brisa grla.
Liječenje zavisi od uzroka koji je bol izazvao. Uobičajeni način liječenja faringitisa (upale ždrijela) izgleda ovako: Ishrana bez jako hladnih i jako vrućih jela, vruće kupke za noge, tople obloge oko vrata (ako ne obloge – onda zamotajte vrat toplim šalom), topli napici (mineralna negazirana voda, mlijeko s medom, čaj s mlijekom), inhalacije parom (udišite paru nad svježe skuhanim krumpirom u ljusci ili čajem od ljekovitog bilja – nana, kamilica, kalendula, eukaliptus, žalfija), prestanak pušenja, uzimanje protuupalnih dražeja (septoleta) ili sprejeva za grlo. Antibiotici se kod faringitisa ne propisuju pošto je u većini slučajeva faringitis izazvan virusima koji ne reagiraju na antibiotike.
>> Prirodni lijekovi protiv bolova u grlu
Specijalista ruske narodne medicine Irina Borovskaja tvrdi da su u liječenju bolnog grla najefikasnija narodna sredstva -kupke za noge i ispiranje grla čajevima od ljekovitog bilja.
Olakšavanje bola u grlu – Kupke za noge su najjednostavnije sredstvo koje će olakšati bolove u grlu. U lavor stavite što topliju vodu, koliko god možete trpiti. Čim osjetite da se hladi, dodajte vruće vode. Banjajte noge 15-20 minuta. Nakon toga, savjetuje Borovskaja, obujte dva para čarapa – prvo tanke pamučne, a preko njih vunene i ležite u krevet. Jednako efikasno je, tvrdi ona, ako u čarape naspete gorčicu u prahu i tako hodate cijelu večer ili čak prespavate tako. Ako nemate gorčice u prahu, namažite tabane tankim slojem senfa.
Iako je kod nas uobičajen način liječenja bolnog grla – rakijske obloge, Irina Borovskaja ne preporučuje ovu metodu. Osim što je njena efikasnost upitna i što alkohol može izazvati neprijatne promjene, pa čak i opekotine, na tankoj koži vrata, Borovskaja podsjeća da se u oblasti grla nalazi štitna žlijezda koja učestvuje u reguliranju veoma važnih procesa u organizmu i koja može imati nepredviđenu reakciju na zagrijavanje alkoholnim oblogama. Ona kaže da je dovoljno umotati grlo toplim šalom kako bi smo ga zagrijali i umanjili bol.
Inhalacija nad kuhanim krumpirom – Inhalacije su provjerena metoda. Ruski narodni ljekari preporučuju inhalaciju nad vodom u kojoj se kuhao krumpir u ljusci ili nad čajevima od nane, kamilice, kalendule, eukaliptusa, žalfije. Dovoljno je jušnu žlicu bilja preliti kipućom vodom, nagnuti se nad posudu sa ručnikom preko glave i udisati ljekovitu paru 7-15 minuta. Ako je para prevruća – malo podignite ručnik. Postoji i druga varijanta inhalacija u kućnim uvjetima: napravite konus od papira sa otvorom i na uskom dijelu. Prelijte ljekovito bilje kipućom vodom u lončiću i širu stranu konusa omotajte oko posude, a usku stavite što dublje u grlo. Udišite paru na usta, a izdahnite na nos. Borovskaja upozorava da za parne inhalacije na opisana dva načina ne koristimo eterična ulja: „Eterična ulja su odlična za inhalaciju, ali nipošto na tradicionalni način, tada mogu biti čak i opasna. Ako se želite inhalirati eteričnim uljima, nabavite u apotekama specijalne uljne inhalatore.”
Ispirite grlo čajevima – Ispiranje grla vrši se toplim rastvorima. Za ispiranje možete koristiti čajeve od već spomenutih ljekovitih biljaka koje ćete napraviti tako što ćete jušnu žlicu bilja zaliti čašom kipuće vode i ostaviti da stoji pola sata. Procijedite i ispirite grlo nekoliko puta dnevno. Možete koristiti i tinkture propolisa, pelina ili drugog ljekovitog bilja. Rastvor za ispiranje grla pripremite tako što ćete čajnu žlicu tinkture rastvoriti u čaši tople, prethodno prokuhane vode. Prije ispiranja grla, tim rastvorom isperite usta da biste uništili mikrobe. Narodna medicina savjetuje kod bolnog grla da 2-3 puta dnevno pod jezikom rastapate komadić propolisa prečnika 0,5 cm. Propolis ima antimikrobna i zacjeljujuća svojstva. Toplo mlijeko s medom je stari i dobro poznat lijek za bolno grlo. U čaši toplog mlijeka rastvorite čajnu žlicu meda (možete dodati i malo maslaca) i popijte u malim gutljajima uvečer pred spavanje.
Tijekom posljednjeg desetljeća, slovenska online kasino industrija je doživjela značajan rast transformirajući se iz tržišne…
Tema cijena ulaznica za Svjetsko prvenstvo u rukometu ponovno je aktualizirana, posebno u kontekstu usporedbe…
Dukan dijeta je kontroverzna i složena dijeta s niskim udjelom kalorija, ugljikohidrata i masti, ali…
Bavljenje sportom nije samo aktivnost koja pridonosi tjelesnom zdravlju; to je također prilika za razvoj…
Petak na 53. izdanju Kutije šibica donosi pravu nogometnu poslasticu. Na rasporedu je sedam utakmica…
Osnovni obrasci kretanja su klasifikacije vježbi koje predstavljaju temelj za odabir vježbi u treningu. Osnovni…