Svježi plod ili sok kaki jabuke koristimo za liječenje zatvora stolice i upale crijeva, hemoroida, bolesti želuca, a može nam pomoći i kod visokog krvnog tlaka.
Kaki jabuka je prirodni antihelmetik, antimutagenik, antitusik, aperitiv, adstrigent, ekspektorant, febrifug, laksativ, stomahik i stiptik. Kaki jabuku zovemo još i japanska jabuka, kakijevac i kakijev dragun.
U nastavku ćemo napisati recepte za neke slastice od kaki jabuke, koje će prijati ako ih dobro napravite. Prije toga, napisat ćemo par rečenica o ljekovitom djelovanju kakija.
Zreli plod kakijaList kaki jabuke prirodni je adstrigent (ima svojstvo stezanja tkiva), pa se koristi za liječenje raznih tegoba.
Plod ovog voća ima veliku nutrititivnu vrijednost i dobra prirodna ljekovita svojstva.
Preporučuje se kao prirodni antitusik, adstrigent, laksativ i stomahik. Dobar je kaki i za mršavljenje.
Svježi plod ili sok kakija koristimo za liječenje:
Suvremena istraživanja potvrdila su ljekovita djelovanja kaki voća. Danas znamo da kaki dobro djeluje na metabolizam masnoća (kolesterol i trigliceride), a uočena su i neka antikancerogena djelovanja.
Osim dole napisanih recepata, od kakija se može napraviti rakija posebnog aromatičnog okusa. Sjemenke mogu poslužiti za pripremu posebne kave, a osušena kora od ploda kakija se samelje i služi nam kao prirodno sladilo. Pročitajte i recept za puding od kaki jabuke.
U nastavku ćemo napisati 2 jako zanimljiva recepta od kakija. Naučite kako se pravi smoothie napitak od kaki voća, i ukusni džem od kakija.
Ukusni i osvježavajući smoothie od kaki jabuke i kokosa.
Potrebni sastojci:
Recept za pripremu: Sve sastojke ubacite u blender i izmiksajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu. U slučaju da ste dobili smoothie koji je previše gust, dodajte još malo mlijeka.
Ukusni namaz (džem) od kaki jabuke.
Sastojci:
Priprema: Unutarnji dio (pulpu) kaki jabuke izvadite, i stavite u manji lončić. Dodajte sok od klementine i šećer pa stavite lončić na laganu temperaturu. Lagano promiješajte, pa dodajte mahunu vanilije i kokosovo ulje, i pustite da se zagrije sve dok se šećer ne rastopi. Dodajte aru prah, pri tome pazeći da ga dobro umiješate, pa pustite da se džem kuha na laganoj temperaturi 2-3 minute. Nakon toga, još dok je vruć, džem pretočite u sterilnu staklenku i zatvorite. Pustite da se ohladi i pospremite. Jednom kada otvorite staklenku, džem potrošite unutar 7 dana, jer nće moći stajati duže.
Da objasnimo što je aru prah – aru prah (arowroot powder) je prah koji se dobije korijena tropske biljke a služi kao zdravija alternativa za zgušnjavanje variva, umaka, pudinga i sličnog. Obzirom da je po sastavu škrob, možete ga zamijeniti s krumpirovim škrobom ili drugim zgušnjivačem kojeg koristite u svojoj kuhinji. i često se koristi u bezglutenskoj prehrani. Može se zamijeniti želatinom ili gustinom.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…