Uspješno i isključivo dojenje moguće je uz pomoć i podršku obitelji, dobru organizaciju dnevnog i noćnog ritma te uzimanje zdrave prehrane i dovoljne količine tekućine. Učenje vještina i položaja pri dojenju savladava se u prvim danima poslije poroda, a samopouzdanje i zadovoljstvo rastu iz dana u dan.
U samom početku majka se može odlučiti da doji svako dijete ponaosob, što pozitivno djeluje na međusobno povezivanje i upoznavanje. Neće pogriješiti ni ako se odluči da istovremeno doji oba djeteta. Najčešći je odabir majke, zbog uštede vremena, istovremeno dojenje oba djeteta, svakog na jednoj dojci tijekom jednog podoja.
Blizancima se može ponuditi da jedno dijete doji stalno na jednoj dojci i tako potiče stvaranje upravo one količine majčina mlijeka koja zadovoljava njegove potrebe. Međutim, u početku, kod uspostave laktacije, mogu se naizmjenično stavljati djeca, mijenjajući tako jednu i drugu dojku. To može pozitivno djelovati na bolju produkciju majčina mlijeka jer svako dijete u svakom podoju ima različite potrebe za količinom mlijeka.
Položaji koji se koriste pri zajedničkom dojenju oba djeteta su položaj nogometne lopte ili klasični položaj (jedno dijete u položaju nogometne lopte, a drugo u klasičnom položaju ili oba djeteta u istom položaju za dojenje). Djeca se u majčinu krilu podupiru jastucima (danas je sve više u upotrebi banana-jastuk). Ako majka doji jedno pa kasnije drugo dijete, može se koristiti i ležećim položajem za dojenje.
Sve je moguće pa trebate znati:
Moguće je dojenje svakog djeteta ponaosob
Moguće je dojenje oba djeteta zajedno
Moguće je da svako dijete uvijek doji svoju dojku
Oba djeteta mogu dojiti obje dojke (jedan podoj na jednoj, a drugi na drugoj dojci)
Održavanje laktacije zbog odvojenosti majke od djeteta
Ukoliko nije moguće početi s dojenjem neposredno iza poroda ili nekog drugog razloga, najkasnije u roku od 12 sati mora se početi s izdajanjem mlijeka te nastaviti s izdajanjem u pravilnim vremenskim intervalima svaka 2-3 sata. Na taj se način želi postići i uspostaviti ritam dojenja. Postupak izdajanja traje 20 do 30 minuta.
Prije izdajanja potrebno je oprati ruke i pripremiti čisto suđe za spremanje mlijeka.
Prvo izdajanje treba biti najkasnije 12 sati iza poroda. Važno je uspostaviti ritam izdajanja svaka 2 do 3 sata. Postupak izdajanja traje 20 do 30 minuta.
Ponovna uspostava dojenja nakon smanjenja produkcije majčina mlijeka ili prekida dojenja. Najčešći su razlozi nepravilan položaj na dojci, kratki brzi podoji, i davanje zamjenskog mlijeka. Uzrok može biti i nesigurnost, iscrpljenost ili bolest majke te odvojenost majke i djeteta.
Ukoliko je uvedeno zamjensko mlijeko, preporučuje se koristiti set za relaktaciju koji omogućuje djetetu mnoge prednosti dojenja jer uzima majčino mlijeko zajedno sa zamjenskim. U protivnom se zamjensko mlijeko može u fazi relaktacije davati na žličicu, čašicu ili šalicu iza završetka dojenja, nikako ne na flašicu zbog ‘konfuzije bradavice’.
Uz navedeno, uspješnost relaktacije ovisi o motiviranosti i upornosti majke, o odmoru, redovitoj prehrani i unosu dovoljne količine tekućine te podršci obitelji i okoline.
Važno je sljedeće: Provjeriti položaj na dojci, dojiti češće i duže na obje dojke, barem 10-12 puta u 24 sata, te kontrolirati prirast na težini.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…