Astma je bolest koja nam smeta u svakodnevnim obvezama. Sputava nas i otežava naš život, i smanjuje kvalitetu života.
Da bi se oduprli simptomima ove bolesti tu su mnogi prirodni lijekovi koji su se pokazali efikasnima. Iskušajte neki od njih.
Primarni simptomi astme uključuju kašalj, otežano disanje i stezanje u grudima.
Astma je naročito rasprostranjena kod djece mlađe od 10 godina. Astma se danas liječi različitim lijekovima a često je neophodna i upotreba inhalatora.
Pored medicinskih lijekova, i pomagala za liječenje astme i ublažavanja simptoma bolesti, poznati su mnogi prirodni lijekovi za liječenje te bolesti.
Omega-3 esencijalne masne kiseline su jako važne u prevenciji i liječenju astme. Omega-3 masne kiseline su bitne masti koje su od vitalne važnosti za opće ljudsko zdravlje. One ne mogu nastati u organizmu nego se moraju unositi kroz ishranu. Glavni prehrambeni izvor omega-3 masnih kiselina su morska riba, laneno ulje i jaja. Istraživanjima je potvrđeno da omega-3 masne kiseline mogu smanjiti upalu, koja je glavni uzrok astme.
Vitamin C, je pored ostalog jako bitan i za prevenciju i liječenje astme. Vitamin C također igra važnu ulogu kada je u pitanju zdravlje pluća, kao i cjelokupan imunološki sistem. Vitamin C kao snažan antioksidans smanjuje prisutnost alergena u plućima koji napadaju bronhije i izazivaju astmu. Populacija ljudi koja tradicionalno redovno unosi dovoljne količine vitamina C, rjeđe obolijeva od astme. Dnevne potrebe organizma za ovim vitaminom su oko 80 mg, dok se za liječenje astme preporučuje veći unos. Namirnice bogate vitaminom C su južno voće, crvena paprika, kupus, brokula, jagode i slične voćke.
Pored vitamina C tu je i vitamin B12. Sljedeći prirodni lijek za astmu je vitamin B12. Nekoliko naučnih istraživanja pokazalo je da vitamin B12 može umanjiti težinu i učestalost simptoma astme. Namirnice bogate vitaminom B12 su meso, mlijeko i jaja.
Flavonoidi su također važni za borbu protiv astme. Flavonoidi su jak antioksidans i mogu biti efikasan prirodni lijek protiv astme. To su materije koje se mogu sintetizirati samo u biljkama. Pored toga što podstiču apsorpciju vitamina C, flavonoidi pozitivno djeluju na cio organizam, sprečavaju i ublažavaju mnoge bolesti i tegobe. Tako je poznato da flavonoidi štite i pluća, pozitivno djeluju na membranu pluća i ublažavaju upalu. Dobri prehrambeni izvori kvercetina i drugih flavonoida su zeleni čaj, luk, đumbir, kožica i sjeme grožđa, crno vino, crna čokolada, bobičasto voće, paprika, paradajz, naranča i slično voće.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…