Ovom prilikom spomenut ćemo bijeli čaj, primjenu i recept za pripremu ovog posebnog čaja. Mnogi su čuli za crni ili zeleni čaj, no malo tko je čuo da postoji i bijeli čaj. Zapravo se i on pravi od iste biljke poput prije spomenuta dva čaja, ali na poseban način.
Bijeli čaj je jako cijenjen zbog svojih svojstava i zbog načina pripreme. U istočnim se zemljama dosta često koristi, no kod nas je još uvijek, možemo to tako napisati, nepoznanica.
Bijeli čaj je poznat već stotinama godina, posebno u kineskoj narodnoj medicini. On je osnovni sastojak mnogih tradicionalnih lijekova, te važi za eliksir mladosti, dugovječnosti i ljepote. Jako je rijedak jer se listići biljke za pripremu ovog čaja sakupljaju tek par dana u godini. Za proizvodnju ovog čaja koriste se posebno odabrani listići biljke, oni najmlađi koji u sebi sadržavaju najveće količine polifenola. Takvi listići imaju posebno izražena antioksidacijska svojstva. Znamo da slobodni radikali oštećuju naše stanice, čime dolazi do procesa starenja ili čak razvoja različitih kancerogenih oboljenja. Bijeli čaj je baš zbog toga jako poseban, jer će zaustaviti takve procese u našem organizmu i pomoći da se naše tijelo oslobodi štetnih radikala.
Bijeli čaj se ubire samo par dana, u dalekoj kineskoj provinciji koja se zove Fujian. Jedan od najkvalitetnijih je Silver Needle, kojeg u Kini zovu i Bai Hao. Tajna ljekovitosti je u pravom odabiru listova biljke, te njihovom posebnom tretiranju prilikom branja. Bez obzira što se ovaj brend posebno ističe, svaki bijeli čaj (koji se radi po kineskoj recepturi) je jako kvalitetan i dobar izbor za svakodnevno uživanje.
Bijeli čaj, bez obzira na brend, spada u skupinu jako rijetkih zelenih čajeva. Ime za bijeli čaj dolazi od bijelih listića biljke od kojih se čaj i radi. To su mladi listići, posebno birani i sakupljaju se tek par dana kroz godinu. Listićima bijelu boju daju kratke malene dlačice po njima. Prilikom prerade listića, oni se suše tako da proces fermentacije bude bez gotovo ikakvog utjecaja. Tako smo u listićima sačuvali vrijedne spojeve, kojih u zelenom čaju ima u znatno manjoj mjeri. Napitak od bijelog čaja ima blijedu boju, ali je on izuzetno bogat antioksidansima, znatno bogatiji nego zeleni čaj, a ima znatno manje kofeina i po okusu je blaži i od crnog i od zelenog čaja.
Stoljećima je poznata ljekovitost bijelog čaja u istočnjačkoj kulturi. Kinezi ga dugo koriste, pa tako i sve okolne zemlje, odakle se proširio i našao svoj put do nas. Iako je još uvijek slabo poznat, bijeli čaj polako pronalazi svoj put do naših kuhinjskih ormarića. Cijenjen je narodni lijek u kuni, posebno kao napitak koji čisti organizam i čuva nas od kancerogenih oboljenja. Bijeli čaj daje organizmu vitalnost i pojačava njegove obrambene funkcije.
Ako znamo za vrijednosti zelenog čaja, dovoljno je napisati da se bijeli čaj radi od iste biljke ali na način da u njemu ostane znatno više svih spojeva koji nam pomažu. Ako još uvijek niste sigurni u vrijednosti bijelog čaja, napisat ćemo vam da su ga stoljećima pili carevi i bogati, odnosno privilegirani stalež. Zapravo je i danas jedan od skupljih proizvoda ove grupe, ali će opravdati svoju cijenu okusom i blagotvornim djelovanjem na naše zdravlje. Kako smo već spomenuli, za izradu bijelog čaja koriste se samo najfiniji, najmlađi listići i pupoljci. Oni se pomno biraju da bi čaj imao što bolji okus i kvalitete. Listići su prekriveni kratkim bijelim dlačicama, koje kada se listići osuše daju čaju prepoznatljivu srebrnkastu boju koja naginje na bijelu. Odatle i dolazi naziv za ovaj čaj – Bijeli čaj.
Ovaj čaj je blago fermentiran, tek 2% za vrijeme sušenja, zbog čega obiluje polifenolom katehinom. Pored toga, bijeli čaj je bogatiji antioksidansima koji pomažu organizmu u borbi protiv slobodnih radikala. Važno je spomenuti da bijeli čaj sadržava 25% manje kofeina nego zeleni čaj. Zbog toga je pogodan za osobe svih uzrasta. Tek da usporedimo: Bijeli čaj u prosjeku sadržava 15 mg kofeina, dok ga u crnom čaju ima 40mg.
Kada se uzima u ljekovite svrhe najbolje će djelovati preventivno. Naime, bijeli čaj je dobro piti redovno, jer će tako spriječiti pojavu različitih bolesti. Ovaj čaj će ojačati imunološki sustav čovjeka, a mnogi stručnjaci vjeruju da može prevenirati različite oblike raka.
Koristi od konzumiranja bijelog čaja slične su onima kod ispijanja zelenog čaja. Razlika je što bijeli čaj ima znatno manje kofeine i nema trpak okus, pa je zbog toga pogodan i za djecu. Kada se pripremi, bijeli čaj ima blijedo zlaćanu boju i osvježavajućeg je okusa. Smatramo da šalica bijelog čaja vrijedi kao 12 čaša cijeđenog soka od naranče. Pored toga, bijeli čaj je mnogo puta djelotvorniji od zelenog čaja. Ako za neku potrebu pijete zeleni čaj, vjerojatno je da će bijeli čaj znatno bolje obavljati potrebne procese.
Dobro ga je piti preventivno jer on jača imunološki sustav i općenito dobro djeluje na naš organizam. Ako ga i ne poznajete dovoljno dobro, dovoljno je znati blagotvorna djelovanja zelenog čaj i sve će vam biti jasno. Za razliku od zelenog čaja, bijeli čaj jače djeluje a nema trpak okus koji nekima ne prija. Zbog toga je pogodan za djecu jer ga rado piju. Okus mu ja znatno blaži, mekši i ima nježniju boju u šalici.
Ljekovito djelovanje bijelog čaja raznoliko je. Ovaj topli napitak prevenira mnoge bolesti, a koristi se kao prirodni lijek u različitim prilikama.
Kažu da je odličan:
Kada ste pročitali toliko toga u vezi bijelog čaja, saznali za njegove prednosti, vrijeme je da naučite pripremiti bijeli čaj. Recept za pripremu bijelog čaja zapravo nije nimalo složen, pa slijedite naše jednostavne upute.
Bijeli čaj se priprema zapravo kao i većina drugih vrsta čaja. Dovoljno je u 2 dl vruće vode staviti 2,5 grama čaja. To bi značilo da na 1 čajnu šalicu vode ide žličica i pol mješavine čaja.
Možemo reći da se bijeli čaj priprema kao i zeleni, sa jednom bitnom razlikom. Naime, bijeli čaj nije tako osjetljiv na visoke temperature vode, što znači da se može namakati u vodi od 80-90C stupnjeva, jednu do tri minute.
Za kraj da zaokružimo ovu temu. Saznajte što kažu stručnjaci o bijelom čaju, dali je zdrav i u kojoj mjeri…
Još u bližoj prošlosti mišljenja stručnjaka i javnosti bila su poprečna. Naime, u komercijalnom svijetu zeleni se čaj probio na sami vrh i malo tko je bio spreman priznati da „nepoznati“ bijeli čaj ima blizu tako dobra svojstva, a još teže da je on čak i bolji od zelenog čaja.
Provedene su mnoge studije na tu temu, pa među njima i studija na Pace University 2004. godine. Ta studija je pobila ustaljeno mišljenje i jasno pokazala da bijeli čaj sadrži više antivirusnih i antibakterijskih spojeva od zelenog čaja.
Pokazalo se da bijeli čaj sadrži znatno više katehina, povećanu količinu teobromina i galične kiseline. Ako ne znate, to su jako važni antioksidansi u našem organizmu. pored toga, bijeli čaj u sebi sadrži mnogo veće doze aminokiseline teanina. To je kiselina koja pozitivno djeluje na relaksaciju i dobro raspoloženje.
Bijeli čaj je posebno dobar jer nema gorčine. To znači da ga nije potrebno sladiti šećerom, a ukoliko baš želite, tek pola žličice meda obogatit će mu okus.
Istraživanja su pokazala da bijeli čaj možemo zvati „eliksir dugovječnosti i ljepote“. Ipak, službena medicina takve pojmove ne poznaje, ali će mnogi potvrditi da bijeli čaj smanjuje potrošnju proteina koji se nalaze u strukturi kože. To su kolageni i elastini, koji imaju važnu ulogu u promjenama na koži koje dovode do staračkog izgleda. Naime, kolagen je protein koji našoj koži daje čvrstoću i sprječava opuštanje kože. Elastin je protein koji koži daje fleksibilnost i čvrstoću. On je zaslužan što se nakon istezanja koža vraća u prvobitni položaj. Kroz period starenja uočili smo smanjenje ovog proteina, što rezultira naboranom kožom.
Gore spomenuta dva proteina iscrpljuju se starenjem, a uočili smo da bijeli čaj može znatno da smanji njihov deficit u našem tijelu. zbog toga se bijeli čaj koristi u sve većem broju različitih kozmetičkih preparata i sličnih proizvoda.
U ovom tekstu smo pokušali što bolje objasniti bijeli čaj, njegove prednosti i način upotrebe. Napisali smo i recept za pripremu bijelog čaja, te način na koji ga možete zasladiti ako je potrebno. Pored bijelog čaja, spominjali smo zeleni i crni čaj, pa se možete podsjetiti. Pročitajte što je kolagen i koju ulogu ima u našem organizmu.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…