Pojava modrica po tijelu…
Iako modrice najčešće nastaju zbog udarca ili nagnječenja, postoje i neki drugi uzroci njihovog nastanka, zbog kojih biste se trebali posavjetovati s vašim liječnikom.
Trebate znati da modrice nisu uvijek bezazlene.
Kada se priča o modricama, obično se misli na krvarenja ispod kože, koja nastaju nakon traume. To se događa kada trauma, odnosno udarac ošteti male krvne žile ispod kože, ali ne ošteti kožu. Krv iz oštećenih žilica skuplja se blizu površine kože što uzrokuje promjenu boje kože, odnosno modricu.
Ledeno olakšanje za nastalu modricu – Ako je došlo do nekog udarca, možete smanjiti posljedice i spriječiti pojavu još veće modrice. Led će smanjiti oteklinu i bol jer hladnoća steže krvne žile zbog čega će se smanjiti istjecanje krvi. Nakon udarca stavite hladan oblog, čuvajte ga 20-30 minuta, zatim pustite da se koža sljedećih 20-30 minuta “temperira”. Ovaj postupak ponavljajte tri do četiri puta tijekom prva dva dana nakon udarca. Ako nemate leda, isti učinak imat će i vrećice smrznutog povrća.
Modrice su prolazna promjena na koži i spontano nestaju, a traju ovisno o jačini traume. Nestanak modrica mogu ubrzati heparinske masti. Ako koristite masti, savjetuje se primjena heparinske kreme tijekom 1-2 tjedna, ali ako se modrica ne povuče, svakako se javite liječniku.
Što u slučaju da modrica ne prolazi – Naime, obična modrica trebala bi nestati u roku jednog do dva tjedna. Ukoliko modrica ne prolazi, posumnjate li da je trauma oštetila kost, osjećate li neuobičajeno jaku bol, svakako se javite liječniku. Modrice ne nastaju samo zbog udarca. Mogu se pojaviti u osoba koje jako puno vježbaju i izložene su velikim fizičkim naporima, na primjer kod sportaša i body-buildera. Napori uzrokuju mikroskopska oštećenja žilica ispod kože, zbog čega se javi modrica.
Modrice se češće javljaju u starijih ljudi – Čak i blaga trauma na koži, manji udarac ili nagnječenje, mogu izazvati podljev jer koža u starijoj dobi postaje tanja, a tkiva koje podržavaju krvne žile postaju krhkija.
Naučite prepoznati znakove poremećaja i bolesti – Nekada se modrice javljaju bez vama poznatog razloga. U tom slučaju trebate potražiti stručnu pomoć, jer se možda radi o nekom poremećaju u organizmu. Ovo se posebno odnosi ako je nastajanje modrica praćeno krvarenjem iz nosa ili krvarenjem desni. Kada se istodobno sa stvaranjem podljeva javlja oticanje i krvarenje zubnog mesa, uzrok može biti pomanjkanje vitamina C, riboflavina (vitamina B2) ili folne kiseline (vitamina B9). Bolesti jetre ili bubrega te uzimanje nekih lijekova mogu uzrokovati manju količinu trombocita. Kada se količina trombocita u krvi smanji, podljevi i masnice pojavljuju se i nakon sasvim slabih udaraca koje vrlo često ni ne primijetimo. U svakom slučaju, ako uočite učestalu pojavu modrica, za koje niste sigurni kako ste ih dobili, potražite liječničku pomoć.
Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…
Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…
Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…
Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…
Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…
Sport i natjecanje na svjetskoj sceni oduvijek su izazivali ne samo interes i uzbuđenje, već…