Začini koji djeluju protiv raka – Začini koje spominjemo su kroz naučna istraživanja pokazali antikancerogeno djelovanje

Začini i ljekovito bilje od davnina se koriste u liječenju raznoraznih bolesti. Premda znanstvenici nisu sigurni pomaže li konzumiranje nekih začina i biljki direktno u zaštiti protiv raka, ipak priznaju njihove posredne sjajne učinke.

Što jesti, a što izbjegavati?

Pročitajte u nastavku koji su začini dobri protiv mnogih oblika raka. Naravno, nećemo reći da će vas začin samo tako izliječiti, ali su uočene neke preventivne sposobnosti ovih začina, kao i njihove ljekovite osobine u slučaju oboljenja.

Začini koje spominjemo su kroz naučna istraživanja pokazali antikancerogeno djelovanje. Svakako mogu biti kao potpora liječenju. Možete ih naravno koristiti u kuhinji, kao što to i jest slučaj, ali nekada i ciljano da bi možda prevenirali pojavu ove zloćudne bolesti.

Pročitajte na koje začine mislimo, i u kojim situacijama se neki od začina pokazao dobrim.

Đumbir se odavno koristi u narodnoj medicini za liječenje mnogih bolesti, od prehlade do opstipacije. Može se konzumirati svjež ili u prahu kao začin. Premda se aroma između svježeg i onog u prahu značajno razlikuje, može biti dodatak brojnim jelima. Primjerice, možete zamijeniti osminu žličice mljevenog đumbira s jednom žličicom svježe naribanog đumbira i obrnuto. Osim što je djelotvoran protiv mučnine, može dobro utjecati na osjetljiv želudac tijekom liječenja raka.

Ružmarin je mediteranska biljka koja je odličan antioksidans. Njime možete poboljšati okus juhe, umaka od rajčice, kruha te i visokoproteinske obroke poput peradi, govedine i janjetine. Ružmarin pomaže kod detoksikacije, poboljšava okus, ublažava probavne smetnje i nadutost te pojačava apetit. Pokušajte piti do tri šalice dnevno čaja od ružmarina.

Kurkuma je biljka iz obitelji đumbira i ona je zaslužna za žutu boju koju ima curry te mu daje specifičan okus. Kurkumin je aktivna tvar u kurkumi. Spoj antioksidansa i protuupalnih svojstva potencijalno štite od razvoja raka. S ekstraktom kurkume znanstvenici provode istraživanje u prevenciji i liječenju nekih vrsta raka poput raka debelog crijeva, prostate, raka dojke te raka kože. Premda su se dosadašnji rezultati pokazali kao obećavajući, za sada su još uvijek primijećeni samo na laboratorijskim životinjama na kojima se istraživanje provodi. Za sada nije sigurno hoće li se u konačnici jednako uspješnom pokazati i na ljudima.

Ljute papričice sadrže kapsaicin, tvar koja može olakšati bol. Djeluju protuupalno, sprečavaju bol, poboljšavaju probavu. Istraživanja raka prostate pokazala su kako je kapsaicin odličan za uništavanje stanica raka.

Češnjak ima visok udio sumpora, a također je dobar izvor arginina, oligosaharida, flavonoida i selena, odnosno svih tvari koje su itekako korisne za zdravlje. Glavni sastojak češnjaka je allicin koji posjeduje antibakterijsko, antivirusno, protugljivično, protuparazitsko i antioksidacijsko djelovanje. Nekoliko studija sugerira da povećan unos češnjaka smanjuje rizik od karcinoma želuca, debelog crijeva, jednjaka, gušterače, i dojke. Štiti od pojave bakterijske infekcije. Češnjak je odličan i za detoksikaciju, imunološki sustav i smanjenje krvnog tlaka.

Menta se od davnina koristi kao pomoć kod probavnih problema odnosno za ublažavanje nadutosti i plinova, probavnih smetnji, grčeva i proljeva. Pomaže i kod simptoma upalne bolesti crijeva i trovanja hranom. Menta opušta želučane mišiće i poboljšava izlučivanje žuči, što omogućuje hrani da lakše prođe kroz želudac. Oboljelima od raka želuca preporuča se popiti šalicu čaja od mente dnevno. Djeluje umirujuće i na upaljeno grlo. Iz tog razloga se ponekad koristi za ublažavanje bolnih, upaljenih rana u ustima koje mogu nastati od kemoterapije ili zračenja.

Kamilica može pomoći i kod problema sa spavanjem, pa se preporuča šalica čaja neposredno prije odlaska na počinak. Također je dobra, kao i menta, za prevenciju te liječenje rana u ustima od kemoterapije i terapije zračenjem. Čaj od kamilice može dobro djelovati i na probavne smetnje uključujući grčeve u trbuhu.

Stefan Nedeljković

Recent Posts

Igra koju vole svi od 7 do 77

Malo je zabavnih igara na sreću koje može igrati svatko. Igra se online ili offline,…

3 tjedna ago

Festival Svjetla: Zagreb bilježi povećan interes turista; 19% više dolazaka i 15% više noćenja

Zagreb se ponovno potvrdio kao nezaobilazna destinacija za ljubitelje svjetlosnih spektakala, kako domaćih tako i…

1 mjesec ago

VIP programi lojalnosti: Luksuzne nagrade u bosanskim online kasinima

U živahnom svijetu online kockanja, VIP programi lojalnosti predstavljaju svjetionike prestiža i raskoši, nudeći elitnim…

2 mjeseca ago

Može li ChatGPT zamijeniti trenere za planiranje treninga? Evo što kaže studija

U današnje vrijeme, tehnološki napredak igra ključnu ulogu u razvoju sportskih performansi. Jedno od najnovijih…

2 mjeseca ago

Češnjak za zdravlje: TOP 8 benefita koje donosi

Češnjak, često slavljen zbog svoje kulinarske moći u poboljšanju okusa, krije tajnu izvan svoje ukusne…

2 mjeseca ago

Dinamika online casina u Hrvatskoj: dubinsko ispitivanje

Pojavom prvog legalnog online casina, hrvatska online casino scena doživljava I svoju prvu revoluciju. Ovaj…

3 mjeseca ago