Vrijeme je od šparoga – Kako ih najbolje iskoristiti?

Nalazimo se u godišnjem dobu koje obiluje šparogama. Šparoge su specifično mediteransko i izrazito zdravo divlje povrće kojeg nutricionisti preporučaju svima jer su jedna od nutritivno najuravnoteženijih vrsta povrća.

Šparoge su niskokalorične, a uz to i bogate vitamina, mineralima te vlaknima zbog čega su idealne za sve koji žele zdravo jesti i usto održavati vitku liniju.

Pored toga, pomažu u liječenju mamurluka, a od davnina se smatraju i afrodizijakom.

Energetska vrijednost stotinu grama šparoga iznosi samo 35 kalorija budući da najveći dio čini voda (93 posto), a 1,7 posto otpada na bjelančevine, 2,6 posto ugljikohidrate i 0,7 posto masti. Šparoge su, osim vitaminima i mineralima, osobito kalijem i kalcijem, bogate još mnogim vrijednim tvarima. Odličan su izvor vitamina B6, kalcija, magnezija i cinka i vrlo dobar izvor vlakana, proteina, vitamina A, C, K i E, tiamina, riboflavina, rutina, nijacina, folične kiseline, željeza, fosfora, kalija, bakra, mangana i selena. Aminokiselina asparagin dobila je ime po šparogama, jer je biljka šparoge bogata tim sastojkom.

Šparoge pomažu u rješavanju mnogih zdravstvenih tegoba

Šparoge ubrzavaju oporavak nakon bolesti. One dobro djeluju na rad jetre i žuči, a imaju i diuretičko djelovanje što znači da potiču čišćenje organizma. Šparoge su bogate i luteinom, biljnim pigmentom koji ima blagotvoran utjecaj na krvne žile. Idealne su i za zdravlje srca, a budući da su bogata kalijem čuvaju i zdravlje kostiju, jer smanjuju gubitak kalcija. Djeluju i protiv zatvora, jer su bogate vlaknima, upotrebljavaju se kao oblog protiv ekcema, a preporučaju se i dijabetičarima i rekonvalescentima. Šparoge nam pomažu i pri otežanom mokrenju, kao i kod ublažavanja menstrualnih tegoba. Neutraliziraju amonijak koji nas čini umornima i štiti male krvne žilice od pucanja. Šparoge reduciraju kolesterol, snižavaju krvni tlak i ojačavaju oslabljene kapilare. U šparogama se nalazi i jak antioksidans glutatin koji štiti organizam od slobodnih radikala za koje se zna da uzrokuju rak. Također su bogate inulinom, probiotikom koji potiče razvoj probiotičkih bakterija i neutralizira patogene bakterije koje se nalaze u crijevima.

Šparoge pomažu kod mamurluka te potiču seksualnost

Neke nove studije pokazuju da aminokiseline i minerali u ekstraktu šparoge mogu olakšati mamurluk i zaštititi stanice jetre od otrova iz alkohola. Šparoge se od davnina smatraju afrodizijakom, ne samo zbog svog falusnog oblika, već i zbog visokog udjela vitamina E, za koji se često zna reći da je vitamin plodnosti budući da stimulira proizvodnju seksualnih hormona. Šparoge se posebno preporučuju trudnicama zbog folne kiseline kojom obiluju. U samo pet vrhova šparoga možemo pronaći 110 miligrama folne kiseline, koja pomaže tijelu da se zaštiti od raka pluća, debelog crijeva i uterusa.

S N

Recent Posts

Kontroverza u FC St. Pauli: Majice s precrtanim križom prodavali u službenom shopu

Nogometni klub FC St. Pauli, poznat po svojoj antifašističkoj i progresivnoj filozofiji, suočio se s…

2 dana ago

Kultni horor filmovi koje ne smijete propustiti (pt. 1)

Kultni horor filmovi mnogima su odlična zabava, osobito u vrijeme Halloweena. Ali nakon što ste…

6 dana ago

Stipe Miočić: Biografija legende koja se oprostila od oktogona

Dana 17. studenog 2024., Stipe Miočić, jedan od najvećih teškaša u povijesti MMA-a, objavio je…

1 tjedan ago

Casablanca Film (1942): Klasik koji prkosi vremenu

Casablanca film je jedan od onih filmova koje prepoznajete čak i prije nego što ih…

1 tjedan ago

Holistic fest: Najveći sajam holističkog zdravlja u Rijeci 16. i 17. studenog 2024.

Rijeka će 16. i 17. studenog postati središte holističkog zdravlja, duhovnosti i osobnog razvoja. Ove…

2 tjedna ago

Celijakija: Razbijanje mitova i otkrivanje istine o životu bez glutena

Celijakija je autoimuna bolest koja se aktivira glutenom, proteinom prisutnim u žitaricama kao što su…

3 tjedna ago